eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-commerce beneficjentem rozwoju otwartej bankowości?

E-commerce beneficjentem rozwoju otwartej bankowości?

2021-11-10 10:39

E-commerce beneficjentem rozwoju otwartej bankowości?

Polacy najczęściej wybierają płatności online © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ponad 80 proc. Polaków w wieku 18-34 lat korzysta z płatności online i bankowości mobilnej, najczęściej za pośrednictwem banków, e-sklepów i platform sprzedażowych - wynika z raportu spółki Easy Check i Krajowego Rejestru Długów. Wniosek? E-commerce może być jednym z większych beneficjentów rozwoju otwartej bankowości.

Przeczytaj także: 3 kroki do bezpiecznej bankowości elektronicznej

Polacy chętnie korzystają z różnego rodzaju usług finansowych w internecie. Z raportu przygotowanego przez Easy Check i Krajowego Rejestru Długów wynika, że najczęściej są to płatności online (79 proc.) oraz bankowość mobilna (74 proc.). Z tych rozwiązań korzystają najczęściej osoby w wieku 18-34 lata (83 proc. w przypadku płatności online i 80 proc. w przypadku bankowości mobilnej).

fot. mat. prasowe

Z jakich usług finansowych korzysta Pan/i za pośrednictwem internetu?

Polacy najczęściej wybierają płatności online (79 proc.) oraz bankowość mobilną (74 proc.).


Z usług tych Polacy najczęściej korzystają w bankach (72 proc.) i serwisach typu marketplace np. Allegro i OLX (69 proc.). 63 proc. badanych korzysta z nich w sklepach internetowych. Co ciekawe, najmłodsi w wieku 18-24 lata są grupą, w której banki znalazły się dopiero na trzecim miejscu (67 proc.). Częściej korzystają w sieci ze sklepów online (75 proc.) i serwisów sprzedażowych (73 proc.).

Co drugi Polak w wieku 25-34 lat wie o dyrektywie PSD2


Podstawą do wprowadzania nowych rozwiązań opartych na otwartej bankowości jest unijna dyrektywa PSD2. Jak wynika z przeprowadzonego badania, wie o niej ponad 1/3 ankietowanych. Najwyższą świadomość na ten temat mają osoby w wieku między 25-34 r.ż. Blisko połowa (47 proc.) z nich wie o dyrektywie i zdaje sobie sprawę, że umożliwia ona bezpieczne udostępnienie informacji z naszego rachunku bankowego innym podmiotom.

fot. mat. prasowe

Czy wie Pan/i, że w UE obowiązuje dyrektywa PSD2?

1/3 ankietowanych wie o dyrektywie.


Co trzeci badany ma świadomość, że dzięki dyrektywie PSD2 dostęp do informacji z rachunku mają również instytucje nie będące bankami. Blisko 60 proc. ankietowanych wie, że taki dostęp wymaga zgody właściciela konta. To jeden z warunków mających zagwarantować bezpieczeństwo danych. Regulacji jest jednak więcej.

fot. mat. prasowe

Co umożliwia otwarta bankowość?

Co trzeci badany ma świadomość, że dzięki dyrektywie PSD2 dostęp do informacji z rachunku mają również instytucje nie będące bankami.


Wgląd w informacje o rachunku i prawo do ich udostępnienia mogą mieć tylko podmioty posiadające odpowiednią licencję Komisji Nadzoru Finansowego i tylko za zgodą i na życzenie właściciela rachunku. Kiedy klient, w trakcie procesu sprzedażowego, np. wnioskowania o pożyczkę, wyrazi zgodę na udostępnienie danych z konta, loguje się do swojego banku poprzez udostępniony przez firmę link. Przedsiębiorca może mieć wgląd do informacji maksymalnie przez 90 dni. W tym czasie może monitorować jego wydatki i przychody – tłumaczy Zbigniew Hordecki, prezes Zarządu Easy Check, spółki oferującej bezpiecznie rozwiązanie technologiczne, umożliwiające dostęp do informacji o rachunku bankowym kontrahenta.

Polacy udostępnią dane z rachunku w zamian za niższą cenę lub dodatkową usługę


Polacy są zainteresowani możliwościami, które daje otwarta bankowość. Ponad połowa z nich (53,5 proc.) za atrakcyjne uważa np. możliwość korzystania z indywidualnych usług finansowych, np. ubezpieczeń, pożyczek, itp. W zamian za określone benefity, znaczna część ankietowanych (55 proc.) byłaby również skłonna przekazać informacje z historii swojego rachunku bankowego. Wśród młodych Polaków ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi ponad 60 proc. Za najważniejszych korzyści, które by ich do tego przekonały respondenci w wieku 18-34 lata uważają m.in. niższą cenę produktu (27 proc.), specjalną ofertę w postaci darmowego ubezpieczenia pożyczki lub kredytu (26 proc.), dodatkową usługę (23 proc.) oraz uproszczenie procesu sprzedaży i weryfikacji tożsamości (20 proc.), potrzebnej np. podczas wnioskowania o pożyczkę online.
Odpowiednio uporządkowane dane pozwolą usługodawcy dokonać rzetelnej oceny sytuacji finansowej swojego kontrahenta. Dzięki temu będzie on mógł nie tylko dopasować ofertę do możliwości swojego klienta, ale przede wszystkim lepiej ocenić ryzyko i zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Przykładowo, firma ubezpieczeniowa, która otrzymuje informację o historii transakcji rachunku bankowego, może się dowiedzieć, kiedy i w jakiej wysokości klient płaci składki i na podstawie tego przygotować indywidualnie dopasowaną ofertę uwzględniającą również jego wydatki na dzieci lub zabezpieczenie planowanej podróży. Korzysta na tym również jej kontrahent, który otrzymuje lepszą niż standardowo ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości – mówi Zbigniew Hordecki, prezes Zarządu Easy Check.

Ogólnopolskie badanie „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie spółki Easy Check i Krajowego Rejestru Długów w czerwcu 2021 r. na reprezentatywnej grupie 709 osób.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: