eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 44/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 44/2013

2013-11-03 00:08

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 43/2013

  • Według danych rządowych produkcja przemysłowa w Japonii we wrześniu 2013 r. wzrosła o 1,5 proc. m/m (po spadku miesiąc wcześniej). Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,4 proc. (po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc.).
  • Sześć spośród najważniejszych światowych banków centralnych, w tym Bank Japonii, Rezerwa Federalna (Fed), Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Kanady i Szwajcarski Bank Narodowy ogłosiło, że trwale udostępniają sobie wzajemnie tzw. swapy walutowe, czyli doraźne pożyczki, zapewniające im stałą płynność kredytową w walutach obcych.
  • Bank Japonii oświadczył, że będzie kontynuował założenia prowadzonej polityki pieniężnej. Bank podtrzymał zobowiązanie do prowadzenia operacji otwartego rynku w celu utrzymania wzrostu bazy monetarnej o 60-70 bln jenów rocznie.
  • Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu spadła o 0,1 proc. m/m (w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,2 proc.).
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA we wrześniu 2013 r. wzrosły o 0,2 proc. m/m. Inflacja bazowa (bez uwzględnienia cen paliw i żywności) wyniosła 0,1 proc. m/m. Licząc r/r we wrześniu CPI wyniosło we wrześniu 1,2 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii inflacja wyniosła 1,7 proc.
  • Według japońskiego rządu stopa bezrobocia w tym kraju we wrześniu 2013 r. wyniosła 4,0 proc. wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej.
  • Norweski państwowy fundusz majątkowy, to jeden z największych inwestorów na świecie. W trzecim kwartale nabył więcej obligacji krajów dynamicznie rozwijających się: Meksyku, Brazylii i Korei Południowej, pozbywając się jednocześnie długów francuskich i kanadyjskich. Ten wyceniony na 810 miliardów dolarów fundusz, w którym Norwegia odkłada oszczędności z wydobycia i eksportu ropy, jest największym funduszem majątkowym na świecie.
  • Z opublikowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i firmę doradczą KPMG raportu wynika, że obecnie 27 proc. średnich i dużych firm w Polsce współpracuje z Chinami. Większość z nich (75 proc.) motywuje rozpoczęcie kooperacji mniejszymi kosztami uzyskania produktów lub usług; dla 45 proc. ważny jest natomiast dostęp do tamtego rynku zbytu. Przykładowo najważniejszą przyczyną obecności w Chinach dla przedsiębiorstw holenderskich są perspektywy rozwoju chińskiej gospodarki (63 proc.), a wśród niemieckich przedsiębiorstw czynnikiem decydującym jest natomiast potencjał sprzedaży na tamtejszym rynku (93 proc.).
  • Państwowe firmy sektora nuklearnego z Francji i Mongolii - Areva i Mon-Atom - podpisały porozumienie ws. wydobycia uranu. Udział w tym przedsięwzięciu planuje też japoński koncern Mitsubishi. Do 1995 r. działalność wydobywczą w tym kraju prowadzili Rosjanie, którzy eksploatowali odkrywkową kopalnię w prowincji Dornod. W 2008 r. Rosja i Mongolia podpisały międzyrządowe porozumienie ws. wznowienia wydobycia, a w 2011 r. wydobywcza filia Rosatomu - ARMZ - utworzyła spółkę z mongolskim partnerem.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MONGOLSKI URAN ATRAKCYJNY TAKŻE DLA FRANCUZÓW

Zgodnie z umową Francuzi mają mieć 66 proc. udziałów w spółce Areva Mines, pozostała część będzie należeć do Mon-Atomu. Inne porozumienie, podpisane z Mitsubishi, przewiduje udział kapitałowy Japończyków. Francuski koncern ma obecnie w Mongolii koncesje poszukiwawcze na powierzchni ok. 9 tys. km kw. w prowincjach Dornogobi i Sukbaatar na południowym-wschodzie kraju. Prowadzone od 1997 r. poszukiwania doprowadziły do zlokalizowania dwóch złóż uranu w prowincji Dornogobi. Francuzi szacują, że złoża Dulaan Uul i Zoovch Ovoo zawierają 60 tys. ton uranu.

"Z jednej strony pozwoli to nam na rozwój górnictwa uranu w Mongolii, z drugiej oznacza jeszcze większą geograficzną dywersyfikację działalności wydobywczej Arevy" - ocenił prezes francuskiego koncernu Luc Oursel.

Areva zamierza zastosować określaną jako mało inwazyjną technologię wypłukiwania uranu ze złóż za pomocą odpowiednio dobranego roztworu. Uran jest następnie oddzielany na specjalnych kolumnach filtracyjnych, a roztwór może być ponownie użyty. Według francuskiej firmy testy tej metody na złożu Dulaan Uul wypadły pomyślnie.

Szacuje się, że całkowite zasoby uranu w Mongolii mogą sięgać 1,5 mln ton. Do 1995 r. działalność wydobywczą w tym kraju prowadzili Rosjanie, którzy eksploatowali odkrywkową kopalnię w prowincji Dornod. W 2008 r. Rosja i Mongolia podpisały międzyrządowe porozumienie ws. wznowienia wydobycia, a w 2011 r. wydobywcza filia Rosatomu - ARMZ - utworzyła spółkę z mongolskim partnerem.

Areva z ok. 16-proc. udziałem w światowym wydobyciu uranu jest drugim co do wielkości graczem na światowym rynku. Francuzi mają kopalnie w Nigrze, Kazachstanie i Kanadzie, prowadzą testy produkcyjne w Namibii. W 2012 r. koncern wydobył prawie 10 tys. ton uranu.

Największym producentem jest KazAtomProm - państwowa firma z Kazachstanu, która ma ok. 17 proc. udziałów w rynku. Tuż za Arevą plasuje się kanadyjskie Cameco. Natomiast ARMZ (Atomredmetzołoto) przejęło niedawno kanadyjskie Uranium One i z 13-proc. udziałem w rynku zostało czwartym światowym graczem.

Henryk S. TUSZYŃSKI, Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: