eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł w Europie w trendzie spadkowym

Przemysł w Europie w trendzie spadkowym

2013-04-12 13:42

Przemysł w Europie w trendzie spadkowym

Przemysł motoryzacyjny w trendzie spadkowym © Nataliya Hora - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W raporcie sektorowym Euler Hermes¸ wiodący ubezpieczyciel należności, analizuje kontrastujące tendencje widoczne w sektorach globalnych w pierwszym kwartale 2013 roku. Większość branż przeżywa dekoniunkturę w Europie Zachodniej, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych radzą sobie one lepiej. Polsce bliżej do Europy, niż stanów Zjednoczonych – także w kwestii koniunktury przemysłowej.

Przeczytaj także: Przemysł chemiczny i farmaceutyczny czekają gorsze czasy?

Różnice regionalne nadal się pogłębiają, szczególnie między Europą a Stanami Zjednoczonymi. W USA w 2012 r. odnotowano znaczące odbicie produkcji o 4,2%, a w Unii Europejskiej spadek o 2,2%, nie mówiąc już o szczególnie widocznym obniżeniu o 2,5% w samej strefie euro – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Grupy Euler Hermes.

Wskaźnik aktywności gospodarczej dla czterech największych państw strefy euro wykazują tendencję spadkową, obniżając się o 0,8% w Niemczech, 2,7% we Francji, 6,7% we Włoszech i 6,4% w Hiszpanii. Przepaść między USA a Europą wynika częściowo z różnic strukturalnych w dziedzinie konkurencyjności; w krótkim terminie zaś odzwierciedla w szczególności różnicę dynamiki popytu krajowego, który w Europie wszedł właśnie w okres trwałej obniżki, a także zróżnicowanie międzynarodowych strategii w kluczowych sektorach gospodarki. – Najlepszym tego przykładem jest branża motoryzacyjna – wyjaśnia Nicolas Delzant, Prezes Zarządu Euler Hermes France – W 2012 r. sprzedaż w USA wzrosła o 13%, a w Europie bardzo gwałtownie spadła – o 8% w ujęciu ogólnym i o 14% w samej Francji.

W Polsce w lutym produkcja sprzedana przemysłu spadła o 2,4% (dane za GUS). Wiąże się to nie tylko z wyhamowaniem popytu wewnętrznego (spadek o 1,3% r/r) , ale także dynamiki eksportu (spadek o 0,8% r/r), podobnie było także z trzecim potencjalnym czynnikiem wzrostu – inwestycjami (nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw spadły w 2012r o 0,9%).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik dynamiki sektorowej

Poprawa w sektorze budowlanym pozostaje chwiejna, a wolumen produkcji jest nadal bardzo niski


Widać więc wyraźnie, iż nasza gospodarka – jej produkcja przemysłowa podąża w ślad za sytuacją na głównych rynkach eksportowych. Wydaje się, iż polscy eksporterzy napotkali już na barierę popytu i nawet konkurencja cenowa z lokalnymi dostawcami dzięki korzystnej relacji kursowej własnej waluty nie jest już w stanie wygenerować dodatkowych obrotów. Miejmy nadzieje, iż tak jak obecnie antycypujemy w trudnej sytuacji, tak również skorzystamy na poprawie, jak miejmy nadzieje nastąpi. Nic nie wskazuje na to, aby bez impulsu z zewnątrz sytuacja w Polsce miała się poprawić – stwierdza Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes z Grupy Allianz.

fot. Nataliya Hora - Fotolia.com

Przemysł motoryzacyjny w trendzie spadkowym

Znaczny spadek na rynku motoryzacyjnym i budowlanym odzwierciedla trwałe obniżenie europejskiego popytu lokalnego. Efektem spadku sprzedaży na rynku europejskim jest mniejsza o 5,9% produkcja sprzedana polskich firm produkujących pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy (dane luty r/r za GUS).


I. Przemysł europejski w trendzie spadkowym – odporność wykazywana przez niektóre sektory nie kompensuje trudności przeżywanych przez główne gałęzie gospodarki, które są zbyt uzależnione od dotkniętych kryzysem rynków europejskich
  • Znaczny spadek na rynku motoryzacyjnym i budowlanym odzwierciedla trwałe obniżenie europejskiego popytu lokalnego

Mimo że globalny przemysł motoryzacyjny powrócił już na ścieżkę wzrostu (wzrost o 4% w 2012 r. na poziomie światowym), rynek europejski kurczy się już piąty rok z kolei – odnotowano tu spadek o 8%, czyli 12,5 mln sprzedanych samochodów. W tym trudnym środowisku, przechodzącym obecnie dogłębną restrukturyzację, prognozy na rok 2013 są dalekie od optymistycznych. Przewiduje się, że rynek skurczy się o kolejne 3-5%.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: