eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najdroższe ulice handlowe świata 2015

Najdroższe ulice handlowe świata 2015

2015-11-19 12:20

Najdroższe ulice handlowe świata 2015

Nowy Jork ©  Flying Colaure's - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World" (Główne ulice handlowe na świecie) wynika, że najdroższą lokalizacją handlową świata jest już po raz kolejny nowojorska Piąta Aleja. Kolejne pozycje przypadły w udziale Causeway Bay w Hongkongu, Polom Elizejskim w Paryżu oraz New Bond Street w Londynie. Tym samym czwórka liderów jest identyczna jak w zeszłym roku. Warszawski Nowy Świat zajął 43 miejsce - oczko wyżej niż w poprzednim zestawieniu.

Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2014

Najnowszy raport obejmuje zestawienie 500 najdroższych ulic handlowych świata, które zostało sporzadzone na podstawie własnych danych firmy Cushman & Wakefield w zakresie wysokości stawek czynszowych za najlepszej jakości powierzchnie handlowe. Bieżąca, 27 już edycja raportu donosi, że niepewność na globalnych rynkach nie przeszkodziła czynszom - w 35% badanych lokalizacji są one wyższe niż rok temu.

Po raz kolejny już miano najdroższej ulicy handlowej świata przypadło Piątej Alei w Nowym Jorku. Do końca pierwszego półrocza bieżącego roku czynsze podskoczyły tam w stosunku rocznym o 3,6%, osiągając stawkę 33 812 EUR. To bardzo wysoki wynik zważywszy chociażby to, że drugi w zestawieniu Causeway Bay w Hongkongu proponuje znacznie niższe stawki (23 178 EUR/mkw./rok). Poniżej znajduje się tabela z pierwszą dziesiątką najdroższych ulic handlowych świata.

W 2015 r. najdroższą ulicą handlową w regionie EMEA ponownie zostały Pola Elizejskie w Paryżu – tuż przed londyńską New Bond Street. Największe wzrosty czynszów w bieżącym roku odnotowano przy Grafton Street w Dublinie oraz Covent Garden w Londynie, a także przy głównych ulicach Mediolanu i Rzymu. Natomiast w Rosji i na Ukrainie czynsze gwałtownie spadły wskutek konfliktu pomiędzy oboma krajami, który przyczynił się do spowolnienia gospodarczego i spadku sprzedaży detalicznej.

Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój sektora handlowego należy zaliczyć coraz lepsze perspektywy dla rynku pracy, wzrost realnych wynagrodzeń i rosnący optymizm konsumentów w krajach rozwiniętych. W regionie EMEA rynek handlowy będzie z pewnością dalej się rozwijać pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej w niektórych krajach. Czynsze za powierzchnie w lokalach przy najpopularniejszych ulicach handlowych będą nadal rosnąć ze względu na prognozowany duży wzrost sprzedaży detalicznej, silny popyt wśród najemców i niewystarczającą podaż w wielu lokalizacjach. Ograniczona dostępność powierzchni wpływa obecnie na kształt rynku handlowego, który rozwija się również poza głównymi ulicami handlowymi o ugruntowanej pozycji”.

fot. mat. prasowe

Najdroższe ulice handlowe świata

Najdroższą ulicą handlową na świecie jest nowojorska Piąta Aleja.


W krajach Azji i Pacyfiku czynsze znalazły się pod presją zniżkową wskutek słabszych danych dotyczących sprzedaży detalicznej i spadku liczby turystów, zwłaszcza w Chinach. Czynsze obniżyły się, co zachęca do wejścia na ten rynek kolejne międzynarodowe marki luksusowe i sieci działające przy głównych ulicach handlowych. Jednak podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez chiński rząd mogą wpłynąć na siłę nabywczą konsumentów. W kręgu zainteresowań znanych międzynarodowych sieci handlowych znajdują się także Australia, Nowa Zelandia i region Metro Manila na Filipinach.

fot. mat. prasowe

Najdroższe ulice handlowe w Polsce

W Polsce najdroższymi lokalizacjami są: Nowy Świat, Floriańska oraz Chmielna.


Theodore Knipfing, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Prognozy dla rynku handlowego Azji napawają optymizmem. W ciągu najbliższych pięciu lat wzrost sprzedaży detalicznej w dolarach amerykańskich wyniesie średnio 8,5%. Rosnąca liczba turystów stymuluje silny i trwały popyt zgłaszany przez sieci handlowe, które jednak najbardziej interesują się powierzchnią najwyższej jakości w atrakcyjnych lokalizacjach. Sektor e-commerce rozwija się dynamicznie w regionie, ale sklepy tradycyjne nie stracą na znaczeniu. Jednak w ramach rywalizacji o najemców wynajmujący będą musieli zwiększać komfort i atrakcyjność dokonywania zakupów przez klientów”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mohawk / 2015-11-19 16:10:26

    Podczas wyborów parlamentarnych zostało złożonych wiele obietnic. Niestety, prawie wszystkich nie da się wykonać bądź nie doniosą zamierzonego skutku. Właśnie czytałem artykuł na ten temat, ciekawe czy uda się rządowi zrealizować chociaż te 500 zł na dziecko… http://independenttrader.pl/wybory-parlamentarne-a-sprawy-gospodarcze.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: