eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie niedogodności niesie praca w domu?

Jakie niedogodności niesie praca w domu?

2012-11-30 09:14

Jakie niedogodności niesie praca w domu?

Praca w domu © Andrey_Arkusha - Fotolia.com

Rozpraszanie uwagi przez członków rodziny to tylko jeden z problemów osób pracujących w domu - wykazały badania firmy Regus.
Choć polskim pracownikom, którzy chcą oszczędzić czas przeznaczany na dojazdy i poświęcić go sprawom prywatnym, praca w domu może się wydawać wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Trzy czwarte osób pracujących w domu twierdzi, że dzieci lub inni domownicy domagający się uwagi utrudniają im wykonywanie obowiązków zawodowych.

To nie jedyny problem zdalnych pracowników. Zła postawa ciała wynikająca z pracy w prowizorycznym domowym biurze (dotycząca 20 proc. pracujących) może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Słabe łącze internetowe, brak sprzętu biurowego, a nawet konieczność opieki nad zwierzętami to kolejne wymienione przez badanych przyczyny obniżenia wydajności osób pracujących w domu.

Takie są wnioski płynące z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus, największego na świecie dostawcę elastycznych powierzchni biurowych, w której wzięło udział ponad 24 tysiące pracowników z przeszło 90 krajów.

- Praca w domu może wyraźnie wpływać na koncentrację i wydajność — powiedział Andy Birks, dyrektor krajowy Regus w Polsce. - Oczywiście pracownicy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje elastyczna praca: mogą w ten sposób uniknąć uciążliwych dojazdów i wybrać dogodne godziny pracy, co pozwala zwiększyć równowagę między sferą prywatną i zawodową. Jednak wyniki badań wskazują, że wybór środowiska pracy znajdującego się blisko domu jest lepszym rozwiązaniem niż praca w domu, ponieważ nie obciąża członków rodziny, buduje profesjonalny wizerunek i zwiększa wydajność.

fot. Andrey_Arkusha - Fotolia.com

Praca w domu

Trzy czwarte osób pracujących w domu twierdzi, że dzieci lub inni domownicy domagający się uwagi utrudniają im wykonywanie obowiązków zawodowych.


Najważniejsze wnioski i statystyki badania:
  • Trzy największe problemy polskich pracowników związane z pracą w domu to:
    • dzieci lub inni domownicy domagający się uwagi (73 proc.);
    • trudności w skoncentrowaniu się na zadaniach (56 proc.);
    • dzieci, domownicy lub zwierzęta domowe przeszkadzające w służbowych rozmowach telefonicznych (52 proc.).
  • Respondenci wspominają też o poważnych kłopotach ze zdrowiem: 22 proc. badanych przyjmuje nieprawidłową postawę ciała z powodu nieodpowiedniej aranżacji przestrzeni domowego biura. Prawidłowa postawa ma decydujące znaczenie dla uniknięcia urazów na skutek chronicznego przeciążenia mięśni, które skutkują trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
  • Dla prawie jednej czwartej ankietowanych (24 proc.) problemem jest również brak odpowiedniej przestrzeni do pracy.
  • Łącznie w badaniu wymieniono 15 różnych czynników stanowiących przeszkodę w produktywnej pracy w domu.

- Ta forma pracy staje się coraz bardziej popularna, ale wraz z rosnącą liczbą osób z niej korzystających rośnie liczba osób świadomych jej wad. Do aktywności zawodowej trzeba dostosować życie prywatne, a nie zawsze jest to proste. Z innych źródeł wynika także, że osoby pracujące w domu czują się samotne, wyobcowane i odizolowane od współpracowników. Okazuje się, że bezpośrednie interakcje między pracownikami w biurze mogą być także ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o awansie, ponieważ osoby pracujące w domu są pomijane przez przełożonych nawet w firmach, w których aktywnie zachęca się personel do podejmowania tej formy pracy, przynajmniej od czasu do czasu – dodał Andy Birks.

Co piąty respondent uskarża się na zły wpływ prowizorycznej aranżacji domowego biura na postawę ciała. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem pracownika, takich jak urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni, oraz do straty czasu i obniżonej wydajności, co ma znaczenie dla pracodawcy. Z ankiety wyraźnie wynika, że pracując w domu, możemy nie mieć dostępu do odpowiedniego środowiska pracy, a nawet zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Metodologia badań:
We wrześniu 2012 r. zebrano odpowiedzi od ponad 24 000 respondentów z przedsiębiorstw z przeszło 90 krajów. Ich dane pochodzą z globalnej bazy kontaktów firmy Regus, zawierającej informacje kontaktowe ponad miliona ludzi biznesu, w tym kierowników wyższego szczebla i właścicieli firm na całym świecie. Respondentów poproszono o przedstawienie swoich opinii na temat największych przeszkód w utrzymaniu wysokiej wydajności osób pracujących w domu. Ankieta została przeprowadzona przez niezależną organizację MindMetre www.mindmetre.com

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: