eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróże Internautów 2002-2004

Podróże Internautów 2002-2004

2005-02-11 11:50

Podróże Internautów 2002-2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Już trzeci rok z rzędu Travelplanet.pl przygotowało raport "Podróże internautów", w którym znalazły się preferencje ponad 15000 internautów kupujących wycieczki w sieci. Raport zawiera kilkanaście różnych kategorii, od wybieranego kraju i miejsca urlopowego, po okresy wypoczynku i rodzaje płatności. Podobnie jak w poprzednich raportach zauważyć można znaczne zmiany i wiele nowości w preferencjach urlopowych internautów.
Najwięcej rezerwacji nadal dokonują internauci z Warszawy (24%), a ciekawostką jest wysokie miejsce Trójmiasta (ponad 5%). Większość rezerwacji wycieczek dotyczyła przelotów samolotem (82,5%), gdyż internauci z własnym transportem rzadziej korzystają z usług biur podróży.

W roku 2004, podobnie jak w roku 2003, hitem wyjazdów pozostaje Egipt (26,3%), natomiast w czołówce z krajów arabskich jest jeszcze Turcja i Tunezja. Tak duża popularność tych kierunków wynika z bardzo niskich cen wycieczek, co jest pochodną silnej złotówki i niskiego kursu dolara. Nowością w roku 2004 był wzrost zainteresowania wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich. Internauci wybierali nie tylko znaną Gran Canarię i Teneryfę, ale także pozostałe wyspy - Fuertaventurę i Lanzarotte.

Większość z nas (60%) udaje się na urlop z osobę towarzyszącą. Bardzo dużym zaskoczeniem jest zwiększająca się liczba osób wyjeżdżających na urlop w pojedynkę. Tego typu rezerwacje stanowią niemal 10% wszystkich. Czyżby samotność coraz bardziej dotykała internautów?

Podczas wypoczynku wybieramy najczęściej hotele 3 i 4 gwiazdkowe, najchętniej z dwoma posiłkami (ponad 50%).

Tradycyjnie najczęściej dokonujemy zapłaty przelewem, co wiąże się z wysoką średnią kwotą rezerwacji, która w roku 2004 wyniosła 4624zł.

Internet ze względu na szybkość przesyłu informacji jest idealny dla oferty last minute, stąd blisko 40% wycieczek kupowanych jest podczas trzech letnich miesięcy.

1. Miejsce zamieszkania

Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej wycieczek w roku 2004 zakupiły osoby zamieszkujące Warszawę, było to blisko 1/4 wszystkich zarezerwowanych wycieczek za pośrednictwem Travelplanet.pl, Wirtualnej Polski i partnerów. Na drugim miejscu, podobnie jak rok wcześniej, uplasował się Wrocław, co po części związane jest z miejscem prowadzenia działalności przez Travelplanet.pl. Na trzecim miejscu znalazł się, podobnie jak w ubiegłym roku, Kraków (3,87%). Bardzo duży wzrost zanotował Gdańsk (3,78%), który wyprzedził Poznań i znalazł się na 4 miejscu. Razem internauci z Trójmiasta stanowią trzecia siłę w Polsce.

Nadal utrzymuje się wysoka tendencja do rozproszenia miejsc zamieszkania klientów intenetowych biur podróży. Świadczy to o większym zaufaniu mieszkańców mniejszych miejscowości do korzystania z tego typu usług. Związane jest to także z brakiem na tzw. prowincji biur podróży. Dlatego też dla osób z tych regionów zakup w internetowym biurze podróży stanowi często jedyną możliwość szerokiego wyboru i szybkiego zakupienia wycieczki.

Zjawisko to obrazuje jedną z podstawowych zalet internetowych biur podróży, a mianowicie – dostępność. Dostępności do najszerszej oferty na rynku, którą oferują Travelplanet.pl i jego partnerzy ma wymiar geograficzny, jak również czasowy. Opisywane witryny odnotowują wizyty oraz zapytania ze strony klientów 24 godziny na dobę.

2. Płeć

Nie potwierdziły się tendencje z lat 2002-2003 o wzroście liczby rezerwacji dokonywanych przez kobiety. W roku 2004 niecałe 40% płci pięknej dokonało rezerwacji wycieczki w internecie. W roku 2003 było to blisko 45%. Być może Panie mają mniej czasu i zrzucają ten obowiązek na rzecz Panów, bo to, że kobiety mają duży wpływ na wybór miejsce wypoczynku nikt w Polsce nie wątpi.

 

1 2 ... 5

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: