eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

2009-12-15 13:29

Przeczytaj także: Bezrobocie większe w aglomeracjach


Usługi i przemysł

fot. mat. prasowe

Polityka kadrowa w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej

Polityka kadrowa w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej

Sytuacja w tym sektorze jest złożona. Z ankiety wynika, że w nadchodzącym półroczu zatrudnienie ulegnie znacznym zmianom. 63 proc. badanych przedsiębiorstw nie zamierza prowadzić dynamicznej polityki kadrowej, lecz jedynie będzie starać się utrzymać obecny stan zatrudnienia. Tylko co dziesiąta pytana firma planuje zatrudnienie, a 27 proc. respondentów z tego sektora chce zwalniać pracowników. Największe ograniczenie zatrudnienia planowane jest w średnich przedsiębiorstwach, w których pracuje powyżej 50 osób, oraz w dużych podmiotach, działających w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza producentów: metali, sprzętu transportowego, odzieży, maszyn i urządzeń, wyrobów z metali, skór i wyrobów skórzanych. W samym sektorze usług 47 proc. podmiotów nie zamierza wprowadzać zmian kadrowych. Za to aż 41 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, a tylko 12 proc. planuje zwolnienia.

fot. mat. prasowe

Polityka kadrowa w przedsiębiorstwach z branży usługowej

Polityka kadrowa w przedsiębiorstwach z branży usługowej

Zdaniem KPP stan ten jest oznaką pozytywnych trendów w gospodarce. To, że usługi jako pierwsze są zwiastunem ożywienia można wytłumaczyć tym, że firmy z tego sektora generalnie zaspokajają potrzeby lokalne, gdzie dystans dzielący je od klienta jest niewielki, a więc i lepsze jest rozeznanie potrzeb rynku. Sektor ten nie może jednak działać w oderwaniu od reszty gospodarki. Można zatem konstatować, że ogólna sytuacja ekonomiczna w kraju zmienia się na plus, czego dowodem jest wykazywany przez GUS wzrost PKB. Na tej podstawie można prognozować, że oczekiwany w nadchodzącym półroczu wzrost liczby zwolnień nie będzie głęboki. Może też powtórzyć się sytuacja z tego roku, kiedy to prognozy i zgłaszane przez przedsiębiorstwa na przełomie 2008/2009 r. zapowiedzi redukcji nie zostały zrealizowane, a niektóre firmy wręcz wycofywały wręczone wcześniej wypowiedzenia.

Małe, średnie i duże firmy

Ciekawych danych dostarcza ankieta odnośnie zatrudnienia w poszczególnych kategoriach firm. Z danych wynika, że badane przez KPP mikroprzedsiębiorstwa z zatrudnieniem do 9 pracowników zaczynają sobie lepiej radzić niż na początku spowolnienia gospodarczego. Kilkanaście miesięcy temu to one pierwsze padły ofiarą dekoniunktury i one również teraz pierwsze reagują na symptomy ożywienia. Część tego sektora, która nie wytrzymała konfrontacji rynkowej zawiesiła działalność, zaś te, które przetrwały zaczynają się piąć w górę.

fot. mat. prasowe

Polityka kadrowa mikroprzedsiębiorstw

Polityka kadrowa mikroprzedsiębiorstw

Dziś 56 proc. tych podmiotów, które wypełniły ankiety, nie zapowiada zmian w zatrudnieniu, zaś 44 proc. oczekując dalszego ożywienia chce go zwiększyć, już teraz przygotowując się na ten moment.

Nieco inna sytuacja jest w firmach zatrudniających od 10 do 100 pracowników. W 52 proc. z nich nie są planowane zmiany zatrudnienia, 26 proc. już dziś przygotowuje się do zwiększenia liczby pracowników. Niestety, nadal jeszcze 22 proc. firm przewiduje zwolnienia. Ten sektor będzie zatem podlegał w zależności od branży większym lub mniejszym korektom zatrudnienia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: