eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

2009-12-15 13:29

Przeczytaj także: Bezrobocie większe w aglomeracjach

fot. mat. prasowe

Polityka kadrowa MSP i dużych przedsiębiorstw

Polityka kadrowa MSP i dużych przedsiębiorstw

Z raportu wynika, że optymizmem mogą napawać dane dotyczące firm mających powyżej 100 pracowników. 18 proc. z nich zamierza zwalniać pracowników, ale 27 proc. będzie prowadzić rekrutację. Natomiast 55 proc. z nich nie przewiduje ruchów kadrowych.

Jak wynika z ankiety KPP, trzon redukcji zatrudnienia w I półroczu 2010 r. obejmie osoby zatrudnione w największych firmach. Świadczy to, że te przedsiębiorstwa nie dostosowały jeszcze swojego zatrudnienia do obecnej sytuacji produkcyjnej i podażowej na swoje towary. Część z nich przetrzymywała pracowników w nadziei, że koniunktura się poprawi. Dziś, w wyniku pogorszenia się kondycji finansowej, zmuszone są do przeprowadzania zwolnień.

Wnioski

Wyniki ankiety KPP, choć pokazują pewien regres na rynku pracy i wzrost liczby bezrobotnych, związany nie tylko ze spowolnieniem, ale także z porą roku, pozwalają na umiarkowany optymizm.

Eksperci zwracają uwagę, iż mikrofirmy i małe podmioty zamierzają zwiększać w najbliższych miesiącach zatrudnienie. Szczególnie cieszy, iż ma to miejsce w małych miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, w których w minionym okresie dochodziło do zwolnień, a nawet do upadku wielu firm. Pozytywne procesy zachodzą także w sektorze usług, który przygotowuje się do spodziewanego większego popytu. Powoli zaczynają się pojawiać pierwsze jaskółki ożywienia na rynku co potwierdza, że polska gospodarka najgorszy czas ma już za sobą. Przesłanki te wskazują, że sytuacja na rynku pracy w kolejnych miesiącach nowego roku będzie się korzystnie zmieniać. A ponieważ ożywienie następuje w małych firmach, które dają znakomitą część zatrudnienia, zdaniem KPP można się spodziewać, że bezrobocie nie będzie rosnąć, w tym także w zagłębiach polskiego bezrobocia – na ścianie wschodniej i w Polsce północnej.

Ankieta KPP pokazuje równocześnie, że średnie i duże firmy nie przezwyciężyły jeszcze wszystkich problemów. Chociaż część z nich zrestrukturyzowała swoje zatrudnienie, w pozostałych trwać będzie dostosowanie liczby pracujących do aktualnych zamówień. Najtrudniejsza sytuacja istnieje w sektorze dużych firm, które planują znaczące redukcje, idące niekiedy w setki osób. Nie zawsze ma to związek z kondycją firmy, ale bardziej z prowadzoną restrukturyzacją tych przedsiębiorstw. Duże i średnie, prywatne firmy lepiej znoszą dekoniunkturę.

Informacje o badaniu
Raport powstał w wyniku ankiety przeprowadzonej na wyselekcjonowanej grupie 100 przedsiębiorców skupionych w Konfederacji z różnych branż i regionów.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: