eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie handlowe w Polsce I-VI 2009

Powierzchnie handlowe w Polsce I-VI 2009

2009-08-29 00:10

Powierzchnie handlowe w Polsce I-VI 2009

Przykłady projektów ukończonych w I poł. 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, opublikowała najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku powierzchni handlowych w Polsce. Wynika z niego, iż w pierwszej połowie 2009 roku rynek powierzchni handlowych w Polsce niewątpliwie odczuł skutki globalnego kryzysu. Na kryzys mogli narzekać zarówno najemcy jak i właściciele obiektów handlowych oraz inwestorzy.

Przeczytaj także: Rynek handlowy 2022 i prognozy na rok 2023

Z raportu wynika, że obawy związane z kryzysem i planowane oszczędności miały negatywne przełożenie na nastroje konsumentów zwłaszcza w pierwszym kwartale. W marcu wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do najniższego poziomu notowanego po 2004 roku, osiągając -30,3. Drugi kwartał przyniósł już pewną poprawę nastrojów. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej za pierwszych sześć miesięcy pokazują, iż dynamika sprzedaży w Polsce znacząco spadła w porównaniu z poprzednimi trzema latami, kiedy obserwowany był wzrost rzędu od 15 do 20% rok do roku. Wciąż jednak utrzymuje się na plusie, pozytywnie wyróżniając się na tle reszty Europy. Wyhamowanie sprzedaży przełożyło się na kondycję wielu firm. Wiele marek zanotowało dużo mniejszy zysk ze sprzedaży niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.

Na rynku inwestycyjnym doszło do niewielu transakcji sprzedaży obiektów handlowych, a banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów na nowe, nie tylko handlowe, inwestycje. Na skutek braku środków potrzebnych na finansowanie projektów zmniejszyła się liczba realizowanych centrów handlowych – niektóre inwestycje zostały wstrzymane jeszcze na etapie planowania, a niektóre już na etapie prac budowlanych. Swe decyzje inwestorzy uzasadniają oczekiwaniem na poprawę nastrojów oraz na wyższy stopień wynajęcia projektu przed rozpoczęciem prac budowlanych, co ma znaczący wpływ na otrzymanie finansowania.

Z planowanego w latach poprzednich na rok 2009 miliona mkw powierzchni handlowej nowa podaż zmniejszyła się do około 740 000 mkw powierzchni najmu w galeriach i lokalnych centrach handlowych. Choć znaczna część projektów ma już wyznaczoną dokładną lub przybliżoną datę otwarcia, zdaniem Colliers International można się spodziewać, iż nie wszystkie zostaną otwarte w wyznaczonym terminie i w efekcie podaż na 2009 rok będzie nieco mniejsza, wciąż jednak na poziomie porównywalnym do poprzednich dwóch lat. Skutki kryzysowego wyhamowania inwestycji będą bardziej widoczne w latach 2010-2011.

PODAŻ

fot. mat. prasowe

Przykłady projektów ukończonych w I poł. 2009

Przykłady projektów ukończonych w I poł. 2009

Na koniec pierwszego półrocza całkowita podaż obiektów handlowych w Polsce wyniosła 7,13 mln mkw. Na rynek trafiło około 340 000 mkw nowej powierzchni handlowej, w tym: Galeria Malta w Poznaniu, Cuprum Arena w Lubinie czy Renoma we Wrocławiu. Na uwagę zasługuje fakt, iż około 20% nowo oddanej powierzchni w ciągu pierwszych sześciu miesięcy stanowiło rozbudowę istniejących już centrów i galerii handlowych, np. Mega Olimp w Lublinie, druga faza Galerii Piastów w Legnicy czy rozbudowa Centrum Handlowego Klif w Gdyni. Zdaniem Colliers International można zatem postawić tezę, iż na skutek dynamicznego rozwoju rynku powierzchni handlowych i rosnącego zainteresowania najemców lokalami do wynajęcia, właściciele istniejących centrów i galerii zdecydowali się na rozbudowę obiektów w celu wzbogacenia ich oferty, umocnienia pozycji na rynkach lokalnych i zwiększenia konkurencyjności w stosunku do zapowiadanych, nowych projektów.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: