eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców I 2009

Rynek walutowy i surowców I 2009

2009-02-15 00:10

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców XI 2008


Metale szlachetne

NWAI podaje, że ceny złota utrzymują się w silnym trendzie wzrostowym. Ponownie pokonana została bariera 900 USD, osiągając 930 USD za uncję. Obecnie surowiec ten nie jest postrzegany jako zabezpieczenie przed inflacją, lecz jakościowo najlepsze miejsce do ulokowania środków, gdy stopniowo podważana jest jakość obligacji w Stanach Zjednoczonych. Wyraźnie zmniejszyła się zależność względem dolara, lecz nadal amerykańska waluta w dużym stopniu determinuje ceny żółtego metalu. Ostrożniej jednak należy podchodzić obecnie do strategii opartych o tą korelacyjną zależność. W związku z utrzymującą się niepewnością na światowych rynkach finansowych, pułap powyżej 1.000 USD za uncję nadal jest realny.

Wzrostowe odreagowanie na rynku platyny kontynuowane było również w styczniu, lecz pomimo znacznego zbliżenia się ceny do 1.000 USD za uncję, na pierwszą od października 2008 transakcję po tej cenie poczekać będzie trzeba jeszcze trochę. Nie jest wykluczone, iż dojdzie do tego w lutym, gdyż kryzys w branży motoryzacyjnej jest już w zasadzie zdyskontowany w cenach, a utrzymująca się niepewność na rynkach finansowych skłania inwestorów do nabywania metali szlachetnych.

Surowce rolne

Napływ prognoz o opadach w kolejnych tygodniach na półkuli południowej automatycznie wpływa na zwiększenie prognozowanych zbiorów pszenicy. W dużej mierze dotyczy to Argentyny, jednego z głównych eksporterów zbóż, gdzie dotychczasowe susze pustoszyły uprawy. Cena za buszel po osiągnięciu 6,45 USD zniżkowała do 5,50 USD w połowie stycznia. Miesiąc zakończył się na poziomie 5,63 USD.

Rynek soi odzwierciedlał wpływ tych samych czynników. Po osiągnięciu miesięcznego szczytu przy 10,59 USD/bu ceny spadły do 9,60 USD/bu w połowie miesiąca. Rynek wyczekuje na szacunki brazylijskiego National Commodities Supply Corp. dotyczące zbiorów soi i kukurydzy w sezonie 2008/2009, które mają być ogłoszone 5. lutego.

W zasadzie te same czynniki determinowały ceny w styczniu na rynku kukurydzy. Miesięczny szczyt wyniósł 4,30 USD/bu, lokalne dno w połowie stycznia ukształtowało się przy 3,58 USD/bu. W ramach ostatnich transakcji miesiąca za buszel surowca płacono 3,78 USD.

Popyt na kakao jest bardzo stabilny. Szacuje się, iż dynamika ta wynosi 1,5 – 2,0 proc. rocznie. W ujęciu fundamentalnym bazującym na silnym spowolnieniu globalnej gospodarki próżno również oczekiwać ograniczania popytu na czekoladę i pokrewne wyroby. Spadek konsumpcji dotyczyć może marek luksusowych, lecz w ogólnym ujęciu popyt na kakao zostanie w pesymistycznym wariancie utrzymany na dotychczasowym poziomie. Obecnie prognozy cen kształtują się w oparciu o analizę podaży. Na jej wielkość z kolei znaczny wpływ ma łatwo rozprzestrzeniająca się zaraza kakaowca (Black pod), która dotyka szczególnie plantacje na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Deficyt surowca na rynku pogłębi się i osiągnie pułap ok. 70 tys. ton, co czyni realnymi scenariusze wzrostowe dla cen. W kontekście czwartego kwartału 2009 realny wydaje się pułap 2.750 USD/t. W krótkim okresie, w miarę jak sytuacja gospodarcza w ujęciu globalnym pogarsza się, możliwe jest, że ceny poddaną zostaną presji spadkowej. Niemniej w nieco dłuższej perspektywie NWAI podtrzymuje szacunki dla pułapu 2.750 USD, który zapewne przesuwany będzie wyżej w miarę jak postępować będą niekorzystne zjawiska pogodowe (dotyczące szczególnie klimatu subtropikalnego w Afryce). Globalne zmiany klimatu odzwierciedlane są w gwałtownych zmianach pogody w tym regionie, co dodatkowo negatywnie wpływa na uszczuplanie wydajności tej wyjątkowo wrażliwej rośliny.

W raporcie czytamy, że rynek cukru w 2008 roku pozytywnie zaskoczył inwestorów ze względu na relatywnie niewielkie spadki, które przy największym nasileniu tzw. fire selling (panicznego uciekania z rynku) sprowadziły ceny 20 proc. w dół (ceny ropy czy niklu spadały w tym samym czasie o ponad 70 proc.). Ostatnie 5 miesięcy udowodniły, iż cukier należy do tzw. defensywnych aktywów, które potrafią oprzeć się globalnym zawirowaniom. Ceny cukru są nadal na poziomach z 2007 roku, co jednocześnie plasuje ten rynek jako najlepszy wśród spektrum rynku surowców i towarów.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: