eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyskryminacja w Europie

Dyskryminacja w Europie

2007-02-27 00:54

Dyskryminacja w Europie

Postrzeganie dyskryminacji ze względu na różne czynniki (EU25 procentowo). © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wysoki odsetek Europejczyków uważa dyskryminację za zjawisko powszechne. Z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że szczególnie częste są przypadki dyskryminacji związanej z pochodzeniem etnicznym, niepełnosprawnością i orientacją seksualną.

Przeczytaj także: Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków

Z badania obejmującego prawie 26 800 respondentów z 25 państw Unii Europejskiej, Rumunii, Bułgarii, dwóch krajów kandydujących oraz z Tureckiej Republiki Cypru Północnego wynika również, że znaczący odsetek respondentów czuje, że dyskryminacja jest obecnie bardziej powszechna niż pięć lat temu.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie dyskryminacji ze względu na różne czynniki (EU25 procentowo).

Postrzeganie dyskryminacji ze względu na różne czynniki (EU25 procentowo).








Z sześciu badanych form dyskryminacji, dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego wydaje się być najbardziej rozpowszechniona. Prawie jeden respondent na pięciu uważa ją za bardzo częstą w swoim kraju (19%), natomiast 45% badanych stwierdza, że jest ona częsta. Tylko 2% badanych uważa, że ten rodzaj dyskryminacji nie występuje w ogóle. Badani stosunkowo rzadko zauważają natomiast dyskryminację ze względu na płeć. Niemniej jednak dwóch na pięciu respondentów (40%) uważa, że jest ona częstym zjawiskiem w ich kraju.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne (procentowo dla kraju).

Postrzeganie dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne (procentowo dla kraju).

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Opinion pokazują duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi w postrzeganiu rozmiarów dyskryminacji na tle pochodzenia etnicznego. Największa rozbieżność występuje pomiędzy „starą 15” i 10 nowymi państwami członkowskimi. Mieszkańcy krajów z drugiej grupy zdecydowanie rzadziej odczuwają tę formę dyskryminacji jako częstą (42% vs. 68% w „starej” 15). Na poziomie poszczególnych krajów przekonanie o tym, że dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego jest częsta, najsilniejsze jest w Szwecji (85%), Holandii (83%) i Francji. Z kolei na Litwie (23%) i Łotwie (29%) mniej niż 3 na 10 respondentów podziela ten pogląd.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: