eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cena domeny .com uwolniona. Będzie sporo drożej

Cena domeny .com uwolniona. Będzie sporo drożej

2020-02-26 09:55

Cena domeny .com uwolniona. Będzie sporo drożej

Domena .com © fot. mat. prasowe

Zamrożona do tej pory cena domeny .com została uwolniona - czytamy w komunikacie opublikowanym przez serwis hostingowy Domeny.pl. W praktyce oznacza to, że już w drugim półroczu bieżącego roku cena jej utrzymania wzrośnie o 7% rdr, rozpoczynając tym samym okres czteroletnich podwyżek. I wprawdzie potem ma ona ulec ponownemu zamrożeniu, to jednak po kolejnych dwóch latach czekają nas kolejne wzrosty.
Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez Domeny.pl, zamrożone od 2012 roku ceny domeny .com były efektem postanowienia amerykańskiej Narodowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (US National Telecommunications and Information Administration). Decyzja w tej sprawie utrzymała się w mocy do końca 2018 roku, kiedy to zniosło ją postanowienie zawarte przez rząd USA oraz Verisign. Na jego mocy przedłużono również prawa firmy do administrowania domeną .com.
„W tej umowie Verisign uzyskał też zgodę na podnoszenie cen za utrzymanie domeny .com o maksymalnie 7 proc. każdego roku przez cztery kolejne lata, a potem przychodzi dwuletni okres zamrożenia cen. Okres podwyżek rozpoczyna się w 2020 roku i potrwa do 2023 roku. Do 2025 ceny zostaną zamrożone, ale od 2027 przez cztery lata znowu będą rosły o 7 proc. każdego roku. I tak dalej. Wdrożenie tego mechanizmu wymagało zgody ICANN, co praktycznie już się stało” – mówi Elżbieta Kornaś, Brand Manager serwisu Domeny.pl.

Jak wyjaśnia przedstawicielka Domeny.pl, ICANN już w czerwcu minionego roku wyraził zgodę na zniesienie ograniczenia cen dla domen internetowych najwyższego poziomu (gTLD), w tym m.in. .org czy .com, motywując to zaostrzającą się konkurencją dla tego typu domen ze strony tzw. domen z nietypowymi rozszerzeniami (new gTLD). Zgoda na podwyżki cen domeny .com jest zatem naturalną konsekwencją wcześniejszej decyzji.
„Smaczku temu nadaje jednak fakt, że za oficjalną zgodę ICANN na wdrożenie mechanizmu podwyżek wynegocjowanego między rządem USA i Verisign, organizacja otrzyma od operatora 20 milionów dolarów, płatne 4 miliony przez kolejne 5 lat. Ma to być formą wsparcia inicjatyw podejmowanych przez ICANN. Dla Verisign to kropla w morzu korzyści, jakie osiągnie dzięki uwolnieniu ceny domeny .com” – mówi Elżbieta Kornaś.

Verisign w minionym roku miał 1.232 miliardów dolarów przychodu, a w tym roku szacuje, że jego przychody wzrosną do poziomu 1.250-1.265 miliardów dolarów. Szacunki te nie uwzględniają wzrostu cen za utrzymanie domen .com.

fot. mat. prasowe

Domena .com

Cena domeny .com została uwolniona, a to oznacza, że będzie drożej


Według danych Domeny.pl, obecnie w internecie jest zarejestrowanych ponad 146 milionów domen z rozszerzeniem .com, co czyni ją najpopularniejszą domeną najwyższego poziomu na świecie. Na kolejnych miejscach są: tk (30 mln), .cn (15,3 mln), .de (14,7 mln), .net (13,2 mln), .uk (10.9 mln) oraz org (10,1 mln).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: