eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › O oferty pracy w produkcji może być trudno. Zatrudniać planuje 7% pracodawców

O oferty pracy w produkcji może być trudno. Zatrudniać planuje 7% pracodawców

2020-01-10 10:45

O oferty pracy w produkcji może być trudno. Zatrudniać planuje 7% pracodawców

Praca na produkcji ©  industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Oferty pracy w produkcji przemysłowej będą dopisywać, ale raczej nie należy się spodziewać, że będzie ich tyle, ile ostatnio. Z najnowszego „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wynika, że plany rekrutacyjne na I kwartał br formułuje 7% pracodawców. Pozostali deklarują bądź to utrzymanie zatrudnienia (82%) na dotychczasowym poziomie, bądź też brak skonkretyzowanych zamierzeń w tym zakresie (10%). Optymizmem może napawać fakt, iż zwolnienia planuje jedynie co setna firma.
Najnowszy „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że prognoza zatrudnienia netto w produkcji przemysłowej, a więc różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących wzrost i spadek zatrudnienia, sięga obecnie +11%, co oznacza najniższy wynik od dwóch lat.

7-procentowy udział pracodawców, którzy zamierzają zwiększać zatrudnienie to dość niewiele. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognoza rekrutacyjna firm obniżyła się o 4 punkty procentowe, natomiast w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym o 10 punktów procentowych, co powoduje, że jest ona najsłabsza od dwóch lat. Zwiększył się również odsetek firm, które nie wiedzą, jak będą wyglądały najbliższe miesiące pod kątem planów rekrutacyjnych. Wskaźnik ten jest wyższy o 8 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym i o 3 punkty procentowe w ujęciu rocznym.
– Polski sektor produkcji przemysłowej w dalszym ciągu jest jednym z najmocniejszych na polskim rynku w kontekście planów pracodawców dotyczących zwiększenia zatrudnienia. Rynek pracy dla kandydatów, choć dużo mniej atrakcyjny niż jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku wciąż daje szereg możliwości i w dalszym ciągu zachęca do podjęcia zatrudnienia czy zmiany pracodawcy – mówi Luiza Luranc, dyrektor sprzedaży w agencji rekrutacyjnej Manpower.

Nowe oferty pracy pojawiać będą się bardziej w związku z koniecznością uzupełnienia rotacji czy zabezpieczenia stabilnego, planowanego wzrostu niż z pilną koniecznością zabezpieczenia dynamicznego rozwoju, którą w ubiegłych latach mogliśmy obserwować.

Z drugiej strony, mimo zmniejszonego zapotrzebowania na zasoby kadrowe, firmy silnie odczuwają niedobór pracowników o potrzebnych kwalifikacjach. Dotyczy to szczególnie wykwalifikowanych pracowników produkcji, jak na przykład mechaników, automatyków, elektryków, spawaczy, operatorów produkcji maszyn. Wzrasta również zapotrzebowanie na kompetencje związane z automatyzacją procesów produkcyjnych, dlatego kandydaci z takim doświadczeniem i umiejętnościami będą mogli liczyć na szybkie znalezienie nowej pracy – podsumowuje Luiza Luranc.

W raporcie ManpowerGroup przeanalizowano również plany rekrutacyjne 26 rynków EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Dane dla produkcji przemysłowej z wynikiem +11% lokują polski rynek na piątym miejscu, ex aequo z Bułgarią i Finlandią. Najłatwiej o pracę w produkcji przemysłowej będzie w Grecji (+20%), w Rumunii (+17%) oraz Norwegii (+16%), najtrudniej w Słowacji (-2%), Irlandii (0%) i Austrii (0%). Jak wyglądają plany rekrutacyjne u naszych sąsiadów? W Niemczech pracodawcy z sektora produkcji przemysłowej wskazują prognozę na poziomie +1%, co w praktyce zapowiada bardzo mało ofert pracy i duże trudności w zmianie pracodawcy. W Czechach firmy deklarują prognozę +3%, w Słowacji -2%.

fot. mat. prasowe

Produkcja przemysłowa - plany rekrutacyjne

Oferty pracy planuje publikować 7% pracodawców.


– Przyczyną spowolnienia w polskiej produkcji jest trudna sytuacja gospodarki na zachodzie Europy, czyli w Niemczech i Wielkiej Brytanii, która ma bezpośrednie przełożenie na spowolnienie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Obecnie mamy do czynienia z okresem stabilizacji i w pewnym sensie wyczekiwania. Pogarszająca się koniunktura na rynkach zachodnich może mieć w kolejnych kwartałach istotny wpływ na perspektywy zatrudnienia polskich pracodawców w branży produkcyjnej – dodaje ekspert Manpower.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: