eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Nie bądź Kingą Rusin. Dbaj o prywatność w sieci

Nie bądź Kingą Rusin. Dbaj o prywatność w sieci

2019-07-01 00:20

Nie bądź Kingą Rusin. Dbaj o prywatność w sieci

Bilety lotnicze © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Jakiś czas temu, za sprawą jednego z rodzimych blogerów, stało się głośno o Kindze Rusin. Nie chodziło jednak o plotki z krajowego showbiznesu, ale o ostrzeżenie przed nierozwagą i swoistego rodzaju apel o zadbanie o swoją prywatność w sieci. Okazało się bowiem, że za sprawą opublikowanej przez dziennikarkę na Facebooku karty pokładowej, niemal wszyscy mogli zyskać dostęp do jej danych osobowych oraz panelu zarządzania rezerwacją.
Jak już wspomniano we wstępie, historię umieszczonej na Facebooku karty pokładowej Kingi Rusin upublicznił jeden z blogerów. Zdjęcie opublikowane przez dziennikarkę (czy też osobę odpowiedzialną za jej profil w social mediach) skłoniło go, aby sprawdzić, jakie dane kryją się w widniejącym na fotografii kodzie QR. Po jego zeskanowaniu jak na tacy otrzymał numer rezerwacji prezenterki, który w połączeniu z jej imieniem i nazwiskiem pozwolił mu się zupełnie bez trudu dostać do systemu zarządzania lotem. Tam czekały na niego kolejne wrażliwe dane, a wśród nich:
  • dane karty kredytowej,
  • numer konta stałego klienta w Lufthansie,
  • szczegóły odnośnie wcześniejszych i przyszłych połączeń,
  • dane osobowe, w tym pełne brzmienie imion i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • pełne dane paszportowe, łącznie z jego numerem i datą ważności.

Dzięki temu każdy, kto posiadał numer rezerwacji lotu dziennikarki, mógł go odwołać lub zamówić dodatkowe usługi. Bloger próbował ostrzec Rusin przed zagrożeniami związanymi z publikacją swojej karty pokładowej – pisał do niej na Messengerze oraz zamieszczał komentarze pod postem ze zdjęciem. Dopiero po kilku godzinach dziennikarka zdecydowała usunąć post.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Bilety lotnicze

Nie publikuj danych karty pokładowej w Internecie.


Prywatność w sieci, czyi uważaj, co publikujesz


Przypomnijmy, że w zeszłym roku było głośno w mediach na temat prowokacji Marcina Budzicha, blogera Mediafun, który wrzucił na swoje konta w social media zdjęcie nowej karty kredytowej z widoczną datą ważności i numerem CCV. W kilka minut z jego konta zniknęły wówczas wszystkie środki. Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w firmie antywirusowej ESET, ostrzega przed publikowaniem wrażliwych informacji na nasz temat w Internecie.
- Lubimy dzielić się ważnymi momentami w naszym życiu, począwszy od sytuacji, w których właśnie zarezerwowaliśmy wakacje, otrzymaliśmy bilet na wymarzony koncert albo nasze dziecko przyniosło do domu świadectwo z czerwonym paskiem. Wielu internautów ma tendencję do tego, by dzielić się swoim życiem oraz szczęściem ze znajomymi w mediach społecznościowych. Niestety bardzo często zapominamy o tym, że publikowane przez nas w sieci zdjęcia, np. takie, które zawierają informacje na temat lotu na wakacje, mogą narazić nas na przykre konsekwencje – komentuje Kamil Sadkowski.

Ekspert z ESET mówi wprost:
dbajmy o swoją prywatność. - Zastanówmy się dwa razy, zanim podzielimy się informacjami z naszymi znajomymi. Przed publikacją sprawdźmy, czy zdjęcia zawierają dane wrażliwe – jeśli tak, lepiej ich nie udostępniajmy albo po prostu usuńmy takie dane w programie graficznym. Zadbajmy również o własną „politykę prywatności”, ustawiając grupę odbiorców (znajomych), którzy mogą widzieć nasze posty na Facebooku czy Instagramie. W ten sposób możemy uniknąć sytuacji, w których nasze prywatne treści zostaną udostępnione osobom trzecim – wyjaśnia Sadkowski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: