eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczna miłość online

Bezpieczna miłość online

2019-02-15 10:39

Bezpieczna miłość online

Miłość online © samuel - Fotolia.com

Romantycy i pragmatycy coraz częściej sięgają po technologię, żeby znaleźć bratnią duszę. Aplikacje zwiększają możliwości spotkania drugiej połowy oraz… ryzyka związane z szukaniem. Podatność na sugestywne manipulacje – gdy działania podpowiadają hormony – rośnie. To dość problematyczne; aplikacje randkowe generują ogromną liczbę danych osobowych, często wrażliwych. Jak powinna wyglądać bezpieczna miłość online?
Rośnie liczba osób korzystających z aplikacji randkowych. Dla nakreślenia skali: w 2018 roku większość krajowych portali randkowych odnotowała wzrost zasięgu (rekordzista flirt.com – pięciokrotny) i liczby użytkowników. Na świecie podobnie: amerykańska grupa Match Group rośnie w tempie około 20% rocznie, a przychody samego Tindera miałyby zwiększyć się dwukrotnie w 2018 roku.

(Nie) bezpieczna miłość


Rosnąca popularność serwisów randkowych nie umyka uwadze cyberprzestępców, którzy z chęcią żerują na miłosnej nieuwadze. W 2016 roku do FBI wpłynęło 15 tys. zgłoszeń oszustw „na romans”, co oznaczało wzrost na poziomie 20% r/r. Od tego czasu liczba ta zdecydowanie się zwiększyła. Co więcej, można zakładać, że nie są to pełne statystyki - oszustwa z miłością w tle często bowiem nie są raportowane.

fot. samuel - Fotolia.com

Miłość online

Serce można mieć złamane z wielu przyczyn. Warto zadbać, aby powodem nie były skradzione dane osobowe oraz ich późniejsze wykorzystanie przez przestępców.


Serce można mieć złamane z wielu przyczyn. Warto zadbać, aby powodem nie były skradzione dane osobowe oraz ich późniejsze wykorzystanie przez przestępców, czy nieuważne szukanie okazji prezentowych. Dlatego:
  1. Sprawdzaj firmę, która dostarcza usługi randkowe oraz to, jak używa Twoich danych.
  2. Aplikacje ściągaj z zaufanych źródeł i regularnie zmieniaj hasła. Najbezpieczniejsze jest uwierzytelnianie wielkoskładnikowe.
  3. Udostępniaj tylko minimalną, niezbędną ilość prywatnych danych – chroń tym samym konto w aplikacji i kontroluj dialog online.
  4. Uważaj na boty i hakerów: dozgonna miłość od pierwszych słów i próby przeniesienia dialogu na pocztę e-mail lub inną platformę? Tak działają, by sięgnąć po więcej Twoich danych.
  5. Sprawdzaj opcje geolokalizacji i ochrony swoich danych w aplikacji – cztery na dziewięć wiodących aplikacji randkowych umożliwiało hakerom rozpoznanie, kto kryje się za Nickiem (na podstawie danych użytkownika – mogą znaleźć Twoje konto w social mediach i mieć dostęp do cennych danych). Sześć na dziewięć z tych aplikacji ujawniało lokalizację; manualne wyszukiwanie jest bezpieczniejsze.
  6. Uważaj na kartki okolicznościowe online od sekretnych adoratorów – to może być phishing; a memy i quizy mogą zawierać malware.
  7. Uważaj na oferty okolicznościowych zakupów i super okazje – często kryją się za nimi fałszywe strony www znanych sklepów; symptomami oszustwa mogą być błędy formatowania i językowe, brak szyfrowania (prefix https, symbol kłódki w adresie).
  8. Unikaj korzystania ze zrootowanych urządzeń (w uproszczeniu: blokada administracyjna systemu), które są pozbawione wbudowanej systemowo ochrony.

Ireneusz Wiśniewski,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 6

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: