eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Aplikacje randkowe: miłość z dreszczykiem

Aplikacje randkowe: miłość z dreszczykiem

2021-07-20 10:34

Aplikacje randkowe: miłość z dreszczykiem

Aplikacje randkowe bardzo popularne © pixabay.com

W czasach powszechnej komputeryzacji do świata online przeniosła się również sfera uczuciowa, czego najlepszym dowodem może być intensywnie rosnąca w ostatnich latach popularność aplikacji randkowych. Podczas miłosnych uniesień w sieci warto jednak zachować dużą dozę zdrowego rozsądku, ponieważ zagrożeń dla randkujących jest naprawdę sporo. I nie jest to tylko teoria - z ankiety przeprowadzonej przez firmę Kaspersky wynika np., że co 6. internauta na własnej skórze doświadczył doxingu.

Przeczytaj także: Aplikacje randkowe: cyberstalking i doxing ciągle groźne

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Jakie działania pozwalają bezpieczne korzystać z aplikacji randkowych?
 • Jakie zagrożenia wiążą się z randkowaniem online?
 • Na czym polega doxing?


Wraz z rozpowszechnieniem się portali społecznościowych oraz aplikacji randkowych komunikacja stała się łatwiejsza, szybsza i znacznie wygodniejsza. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Kaspersky połowa (54%) respondentów przyznała, że aplikacje ułatwiły randkowanie, a 55% wyraziło obawę przed stalkingiem ze strony osoby spotkanej w internecie, który stanowi jedną z konsekwencji doxingu.

Ujawnienie zbyt wielu informacji osobowych w aplikacjach randkowych oraz w mediach społecznościowych może prowadzić w przyszłości do poważnych problemów. Użytkownicy pozostawiają ogromny ślad online w postaci informacji identyfikacyjnych, które mogą zostać przechwycone i wykorzystane przez doxerów. Ryzyko, że zagrożenia przeniosą się ze świata online do fizycznego, wzrośnie, jeśli doxerzy będą znali adres domowy, miejsce pracy, nazwisko i numer telefonu swojej ofiary.

fot. pixabay.com

Aplikacje randkowe bardzo popularne

Co szósty użytkownik aplikacji do randkowania online padł ofiarą doxingu.


Co szósty (16%) respondent przyznaje, że padł ofiarą doxingu. Co więcej, niektórzy (11%), nie wiedząc, czym jest doxing, doświadczyli tego zjawiska, nie zdając sobie z tego sprawy.
O doxingu mówimy wówczas, gdy ktoś udostępnia prywatne informacje innej osoby bez jej zgody, po to by postawić taką osobę w kłopotliwej sytuacji, zaszkodzić jej lub w inny sposób narazić na ryzyko.

Wspomniane badanie ujawniło szczegółowe zagrożenia dla prywatności, z jakimi stykają się użytkownicy podczas randkowania online. 40% ankietowanych przyznało, że podczas komunikacji online ich partner ujawnił bez ich zgody zrzuty ekranu ich rozmów, groził wykorzystaniem ich osobistych informacji znalezionych online, ujawnił ich intymne zdjęcia lub śledził w realnym życiu, co również stanowi bezpośredni rezultat doxingu.

Najbardziej rozpowszechnionym problemem jest cyberstalking – 17% respondentów przyznaje, że padło ofiarą stalkingu w mediach społecznościowych ze strony osoby, z którą nie udało się „dopasować”.

Oto wybrane wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Kaspersky, pokazujące zagrożenia, na jakie mogą być narażone osoby randkujące w internecie:
 • Osoba, z którą nie dopasowałem(-łam) się, śledziła mnie w mediach społecznościowych: 17% respondentów.
 • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, opublikowała zrzuty ekranu naszych rozmów: 12% respondentów.
 • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, znalazła moje informacje osobowe i zagroziła wykorzystaniem ich przeciwko mnie: 10% respondentów.
 • Padłem(-łam) ofiarą stalkingu w realnym życiu ze strony osoby, z którą dopasowałem(-łam) się: 9% respondentów.
 • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, ujawniła online moje intymne zdjęcia: 8% respondentów.

Porady bezpieczeństwa


Aby chronić swoje informacje osobowe, stosuj się do następujących zaleceń firmy Kaspersky:
 • Ujawniaj swoje prywatne dane online w sposób odpowiedzialny.
 • Zawsze sprawdzaj ustawienia uprawnień w aplikacjach, z których korzystasz, w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa ujawnienia lub przechowywania Twoich danych przez osoby trzecie bez Twojej zgody.
 • Stosuj uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Pamiętaj, że korzystanie z aplikacji, która generuje kody jednorazowe, jest bezpieczniejsze niż otrzymywanie „drugiego składnika” za pośrednictwem wiadomości SMS. Jeśli potrzebujesz dodatkowego bezpieczeństwa, zainwestuj w sprzętowy klucz 2FA.
 • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Password Manager, w celu generowania i zabezpieczania unikatowych haseł dla każdego konta. Nie używaj tych samych haseł do różnych kont.
 • Zawsze rozważaj, w jaki sposób treści, które udostępniasz online, mogą być interpretowane i wykorzystywane przez innych.

Media społecznościowe oraz różne aplikacje randkowe bez wątpienia ułatwiły szukanie bratnich dusz i partnerów oraz partnerek. Jednak na platformach randkowych można znaleźć zarówno miłość swojego życia, jak i boty oraz oszustów. Dlatego komunikując się z kimś online, należy pamiętać o podstawowych zasadach prywatności cyfrowej. Osobom, które chcą bezpiecznie randkować w świecie wirtualnym, zalecam nieujawnianie informacji osobowych, takich jak numer telefonu, miejsce zamieszkania, adres pracy itd. Zapobiegając zagrożeniom na wczesnym etapie, można bez obaw cieszyć się internetowymi randkami – powiedziała Anna Larkina, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Przeczytaj także: Bezpieczna miłość online Bezpieczna miłość online

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: