eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe?

Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe?

2019-01-17 10:30

Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe?

Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe? © Gorilla - Fotolia.com

14 stycznia formalnie rozpoczęły się ferie zimowe 2019 dla pierwszych pięciu województw. Odpoczynek rozpoczęły dzieciaki z kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Gdzie spędzą ferie zimowe? Często w domu. Z badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK wynika, że w tym roku planów odnośnie zimowego wypoczynku nie ma 48% Polaków. To o około 8% więcej niż rok wcześniej.
Plany na ferie zimowe formułuje niemal co trzeci z ankietowanych, a co piąty nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Może być ona niełatwa, przynajmniej pod względem finansowym - za tygodniowy pobyt dziecka na zimowisku trzeba zapłacić od 1100 a 2000 złotych. Tymczasem respondenci badania najczęściej zakładają, że koszt zimowego wyjazdu oscylować będzie w przedziale 400-800 zł na osobę. Podobne kwoty ankietowani wskazywali również rok temu. Wyższe podało 18% respondentów, a niższe 14% z nich.

Niemal połowa badanych (48%) nie wyda na ferie zimowe ani grosza, ponieważ nie ma zamiaru wyjeżdżać. Odpowiedzi udzielane przez mieszkańców poszczególnych województw są jednak zróżnicowane. I tak np. ferie zimowe w domu spędzi aż 65% osób z województwa lubelskiego i śląskiego. W województwie podlaskim i kujawsko-pomorskim odsetek ten sięga z kolei 59%.
- Zimowa przerwa semestralna w niektórych województwach wypada jeszcze w styczniu, czyli dwa tygodnie po przerwie świątecznej. Dla wielu rodzin grudniowe wydatki są odczuwalne jeszcze w ciągu kolejnych tygodni. Dlatego jednym z powodów spędzania ferii w domu może być nadwyrężony wcześniej budżet domowy – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – Trzeba mieć też na uwadze różnice w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych regionach – dodaje Agnieszka Salach.

fot. Gorilla - Fotolia.com

Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe?

Niemal 48% Polaków nie planuje w tym roku nigdzie wyjeżdżać na zimowy wypoczynek.


Według danych GUS dotyczących zatrudnienia i wynagrodzenia Polaków od I do III kwartału 2018 roku, najlepiej zarabiali mieszkańcy województwa mazowieckiego (5859,71 zł), dolnośląskiego (4955,80 zł) i pomorskiego (4859,71 zł). Najniższe przeciętne pensje miały osoby mieszkające w warmińsko-mazurskim (4079,19 zł), podkarpackim (4137,27 zł) i kujawsko-pomorskim (4211,57 zł) **.
- Okazuje się jednak, że decyzja o wyjeździe na zimowy wypoczynek nie zależy tylko od wysokości wynagrodzenia. Kluczowe jest tu planowanie swoich wydatków z dużym wyprzedzeniem i umiejętność zarządzania swoimi finansami. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać na taki wyjazd, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie on do skutku – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Ferie zimowe w innym regionie Polski spędzą przede wszystkim mieszkańcy województwa wielkopolskiego (48%), zachodniopomorskiego (43%), mazowieckiego (42%) i warmińsko-mazurskiego (40%).

*Wydatki na ferie zimowe w 2019 roku. Badanie SW Research na zlecenie Grupy KRUK w dniach 07-09.01.2019 roku metodą wywiadów on-line (CAWI).

** Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej według makroregionów i regionów w I-III kwartale 2018 r. wg danych GUS.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: