eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na zimowy urlop wypoczynkowy jedzie co 4. Polak

Na zimowy urlop wypoczynkowy jedzie co 4. Polak

2019-01-16 12:31

Na zimowy urlop wypoczynkowy jedzie co 4. Polak

Co czwarty Polak wyjedzie na zimowy urlop © Gorilla - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Diners Club Polska przyjrzał się planom Polaków na tegoroczne ferie. Okazuje się, że zimowy urlop wypoczynkowy planuje zaledwie co czwarty z nas. Ci, którzy decydują się na wyjazd, przeważnie będą wypoczywać w kraju (65 proc.). Pozostali wybiorą zagraniczne wojaże, przeważnie po Unii Europejskiej (19 proc.). Dalekie podróże poza Europę planuje 16 proc. badanych. Przeciętny koszt zagranicznego wyjazdu to 2 tys. zł na osobę.
Badanie Diners Club dowodzi, że w tegorocznym sezonie zimowym na urlop wypoczynkowy zdecyduje się niemal 1/4 Polaków. 72 proc. z nas zamierza zostać w domu, a 3 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w tym zakresie. Ci, którzy wyjadą, wolne dni spędzą przeważnie w kraju. Zaledwie 35 proc. wyjeżdżających wybierze się za granicę - 19 proc. pozostanie na terenie Unii Europejskiej, a zwiedzanie innych kontynentów deklaruje 16 proc. ankietowanych, co względem 2017 r. oznacza wzrost o 11 pkt. proc.
- Zimą 2017 r. na ferie planowało wyjechać 19,5 proc. badanych - o 5,3 pkt. proc. mniej niż obecnie. Liczba osób, które wybierają się na zimowy urlop wypoczynkowy z roku na rok rośnie, choć nadal zdecydowanie więcej Polaków udaje się na wyjazdy wakacyjne. Latem 2018 r. na urlop wyjechało ponad trzy razy więcej badanych niż tej zimy. Badania Diners Club Polska pokazują jednak, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlop zarówno latem, jak i zimą – mówi Paweł Pomianowski, Prezes Zarządu Diners Club Polska.

fot. mat. prasowe

Jak zamierza Pan/Pani spędzić urlop zimowy? (proc.)

Najwięcej - 65 proc. osób, które ferie spędzą poza domem – będzie wypoczywać na terenie Polski.


Ferie za 2 tys. zł


Jak wynika z badania Diners Club Polska, najwięcej ankietowanych (38,2 proc.) wyda na zagraniczny wyjazd od 1 do 2 tys. zł na osobę. Co trzeci planuje zmieścić się w budżecie między 2 a 4 tys. zł. Na najdroższy urlop, przekraczający 4 tys. zł na osobę pozwoli sobie prawie 20 proc. badanych. Tylko 9 proc. nie planuje większego budżetu niż 1 tys. zł.
- Dobra koniunktura sprawia, że coraz więcej Polaków stać na luksusowy urlop. Tej zimy blisko 53 proc. badanych wyjeżdżających za granicę wyda ponad 2 tys. zł na osobę. Co piąty przeznaczy powyżej 4 tys. To wyraźnie pokazuje, że Polacy podróżujący zimą dysponują sporymi budżetami – mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

fot. mat. prasowe

Jaką kwotę planuje Pan/Pani wydać na zimowy wyjazd?

Najwięcej ankietowanych (38,2 proc.) wyda na zagraniczny wyjazd od 1 do 2 tys. zł na osobę.


Polak ubezpieczony


W związku z zimowym wyjazdem ubezpieczenie turystyczne wykupi 82 proc. badanych. 42,5 proc. skorzysta z ubezpieczenia, które jest w standardowej ofercie biura podróży – o 25 pkt. proc. więcej niż w 2017 r. Prawie 30 proc. wykupi polisę bezpośrednio u ubezpieczyciela.
- Zdecydowanie więcej turystów ubezpiecza się zimą niż latem, co wynika głównie z faktu, że większość osób wyjeżdża zimą by uprawiać sport. Wybierając ubezpieczenia podróży zagranicznej należy zwrócić uwagę na jaką formę aktywności się decydujemy. Niektóre polisy nie pokrywają kosztów leczenia związanych z uprawianiem sportów, musimy o tym pamiętać, szczególnie decydując się na sporty ekstremalne. W przypadku wyjazdów w góry, warto się również zapoznać z zasadami funkcjonowania lokalnego pogotowia górskiego. Wezwanie go w Austrii czy Chorwacji może nas sporo kosztować - mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

fot. mat. prasowe

Czy podczas zagranicznych wyjazdów zimowych wykupuje Pan/Pani ubezpieczenie z tego tytułu? (proc.)

Na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) liczy 9 proc. badanych.


Z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej skorzysta co dziesiąty ankietowany.
- Przed zakupem polisy warto upewnić się, czy odpowiedniej ochrony nie zapewnią nam instrumenty finansowe, których używamy na co dzień. Na rynku są dostępne np. karty kredytowe zawierające kompleksowy pakiet ubezpieczenia podróży zagranicznej. Warto również pamiętać, że standardowe ubezpieczenia oferowane przez biura podróży często zawierają wiele wyłączeń, a ich suma gwarancyjna, czyli kwota, do której obejmuje nas polisa jest bardzo niska – mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

Na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) liczy 9 proc. badanych, taka sama liczba turystów planuje wyjechać bez żadnego ubezpieczenia.

Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań i Raportów Społecznych (IBRIS) w grudniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: