eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dokąd pojedziemy na Boże Narodzenie 2018?

Dokąd pojedziemy na Boże Narodzenie 2018?

2018-12-01 00:15

Dokąd pojedziemy na Boże Narodzenie 2018?

Boże Narodzenie na plaży © Monkey Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Statystyki Wakacje.pl pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się spędzić święta Bożego Narodzenia poza granicami kraju. Kto spędzi ten świąteczny czas na plaży? Ile zapłaci za wyjazd? I jakie kierunki są w tym okresie najpopularniejsze?
Liczba rezerwacji na Wakacje.pl wzrosła w porównaniu z rokiem 2017 o 86 procent. Najwięcej rezerwacji dokonali turyści z województw mazowieckiego i śląskiego. Na podium jest jeszcze pomorskie, a na dalszych miejscach uplasowały się kolejno województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

Kto dokonał rezerwacji wyjazdów w Boże Narodzenie? 58 procent wszystkich rezerwacji dokonały pary. 34 procent świątecznych wyjazdów zarezerwowały rodziny z dziećmi, a 6 procent – single. Proporcje te są zbliżone we wszystkich regionach kraju.

Najchętniej wybieranym kierunkiem jest Egipt (blisko 30 procent udziału w rezerwacjach na ten okres), a kurortem - Hurghada. Najczęściej wybierali ją rezerwujący z województwa lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Popularnością w okresie świątecznym cieszą się też Turcja (13 proc.) i Hiszpania (10 proc.).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze świąteczne kierunki

Wśród najchętniej wybieranych świątecznych destynacji prym wiedzie zawsze ciepły i słoneczny Egipt.


- Egipt jest niezwykle popularnym miejscem podróży w sezonie zimowym, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym. Powodów jest wiele – mówi Anna Podpora, Kierownik Działu Produktu Wakacje.pl. - Krótka podróż na miejsce, gwarantowana „plażowa” pogoda, wysoki standard i ceny pobytów zaczynające się od mniej niż 2 tys. zł za osobę powodują, że jest to bardzo atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu podczas świąt, także z rodziną. To świetna alternatywa aby odpocząć, a jednocześnie złapać kilka promieni słońca.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze świąteczne kierunki - egzotyka

W tym segmencie zdecydowanie najpopularniejsze są Dominikana i Kenia.


Coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się egzotyka. Polacy wybierają Dominikanę i Kenię, ale także Zanzibar czy Tajlandię. Punta Cana na Dominikanie to ulubiony egzotyczny region turystów z województw lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego. Kenijskie Wybrzeże Mombasy to z kolei najpopularniejszy cel dalszych podróży mieszkańców województw wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

fot. mat. prasowe

Średnie wartości rezerwacji świątecznych w regionach

Najwięcej na wyjazdy świąteczne wydadzą turyści z województwa warmińsko-mazurskiego.


Ile zapłacimy za zagraniczne wojaże w okresie świąt? Najwięcej na wyjazdy świąteczne wydadzą turyści z województwa warmińsko-mazurskiego – średnia wartość rezerwacji wyniosła tam 10,4 tysiąca złotych. Ok. 9,5 tys. zł za swoje wakacje zapłacą mieszkańcy mazowieckiego i łódzkiego. Najtaniej rezerwują z kolei podróżni z województwa lubelskiego – przeciętnie 6,2 tys. złotych. Na te stosunkowo wysokie średnie swój wpływ mają coraz popularniejsze kierunki egzotyczne, dla których przeciętna cena rezerwacji w skali kraju kształtowała się na poziomie ok. 16,5 tys. złotych (przykładowo przeciętna rezerwacja na Dominikanę wiązała się z kosztem 20 tys. zł). Z drugiej strony, w przypadku najczęściej wybieranych świątecznych kierunków, oferta obejmuje również niższe półki cenowe, przez co średnie wartości są znacznie mniejsze: Egipt – 7,1 tys., Turcja – 4,4 tys., Hiszpania – 7,8 tys. Przy wyborze najpopularniejszego kierunku narciarskiego – Austrii – za rezerwację płacono średnio 3 tys. złotych. Wakacje w okazyjnie niskich cenach (tydzień w formule all-inclusive nawet za ok. 1000 zł) dostępne są w ramach promocji Last Minute w innych tygodniach grudnia. Najtańsze kierunki to Turcja, Egipt, Cypr, Malta.

Polacy od wielu lat chętnie wyjeżdżają też za granicę, by przywitać nowy rok. Hotele często oferują w tym czasie specjalne pakiety, obejmujące kolacje sylwestrowe, muzykę na żywo, a nawet specjalne pokazy sztucznych ogni. To sprawia, że wielu Polaków zaraz po zakończeniu świąt lub jeszcze w ich trakcie rusza w podróż, najczęściej wybrawszy za cel Egipt (26 procent), Hiszpanię (10 proc.) i Turcję (12 proc.). Najwięcej turystów wyjedzie na sylwestra z województw śląskiego (16 proc.), mazowieckiego (14 proc.) i pomorskiego (13 proc.).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

3 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Dokąd pojedziemy na Boże Narodzenie 2018?

    leszekmarciniak / 2018-12-01 18:37:48

    Hm, ja postawiłem na daleką egzotykę :) To były najciekawsze z czasów Itaki z ich katalogu, więc jakoś długo się wcale nie wahałem. Zresztą każde wakacje z tym biurem podróży sa udane, więc chyba nie było się nad czym zastanawiać. :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: