eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca na studiach: wyjątek czy norma?

Praca na studiach: wyjątek czy norma?

2018-11-08 11:25

Praca na studiach: wyjątek czy norma?

Pracujący student © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Praca na studiach powoli staje się standardem. Z badania zrealizowanego dla OTTO Work Force wynika, że zatrudnienie w czasie nauki podejmuje już 83 proc. studentów. Żacy najczęściej pracują jako sprzedawcy, pracownicy biurowi lub zatrudniają się przy produkcji. Co trzeci z nich rozważa, czy po zakończeniu nie wyjechać do pracy za granicę. Przed emigracją powstrzymałyby ich wyższe zarobki, możliwości w zakresie rozwoju zawodowego oraz gwarancja długotrwałego zatrudnienia.
Czasy, w których na pracę decydowali się jedynie studenci kierunków wieczorowych i zaocznych, odeszły do lamusa. Z badania przeprowadzonego na zlecenie OTTO wynika, że dziś pracę na studiach podejmuje już 83 proc. polskich żaków. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą pracodawcy, oferując godziny pracy, które bez trudu można połączyć z planem zajęć na uczelni. 24 proc. badanych pracuje na stanowisku sprzedawcy, 15 proc. wykonuje prace biurowe, a 13 proc. to pracownicy produkcji.
Możemy zauważyć, że coraz częściej młodzi ludzie decydują się rozpocząć pracę wcześniej i zdobyć pierwsze doświadczenie, jeszcze w trakcie studiów. Jedni pracują, bo chcą się usamodzielnić, inni potrzebują na utrzymanie albo na własne hobby. Studenci są chętni do nauki, pracowici i pełni zapału. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że w CV liczy się nie tylko wykształcenie, ale też doświadczenie zawodowe jakie zdobyli po studiach, nawet jeśli praca na studiach nie jest ściśle związana z wykształceniem. Jednocześnie stawka godzinowa studentów zatrudnionych przez OTTO Work Force wzrasta, w ubiegłym roku wynosiła 14.56 zł brutto, a aktualnie 15.25 zł brutto – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force.

Badanie dowodzi również, że co trzeci z badanych gotowy jest wyjechać do pracy za granicę. Czynniki, które przemawiają za takim wyborem, to lepsze wynagrodzenie, możliwość nauki języka oraz gwarantowana opieka socjalna. Podczas badania studenci wskazali również argumenty, które zachęciłyby ich do pracy w Polsce. Były to przede wszystkim wyższe zarobki, możliwość rozwoju zawodowego, gwarancja długotrwałego zatrudnienia, pozyskanie pracy pozwalającej wykorzystać posiadane przez nich kompetencje/wykształcenie oraz dodatkowe benefity np. opieka medyczna.

Ankietowani studenci określili również jakie dodatkowe świadczenia są dla nich najważniejsze. Jak wynika z badania przede wszystkim jest to dodatkowa opieka medyczna, karta sportowa (wstęp do fitness klubów, siłowni, itp.), bilety do kin/teatrów i dofinansowanie do posiłków w pracy.
Obserwujemy, że dla studentów poza kwestiami finansowymi ważne są również benefity, które oferuje pracodawca. Widać wyraźnie, że stawiają oni coraz wyższe wymagania. Wobec nadal utrzymujących się dużych braków pracowników na polskim rynku pracy stanowi to poważne wyzwanie dla polskiej gospodarki, rządu i polityki społecznej. Koniecznym zatem wydaje się zwrócenie większej uwagi na oczekiwania studentów i opracowanie strategii pozwalającej zatrzymać ich na polskim rynku pracy – komentuje dr hab. inż. Teresa Kupczyk, prof. Akademii Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki i Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

Argumenty, które zachęciłyby badanych studentów do pozostania i pracy w Polsce

Do pozostania w Polsce zachęciłyby badanych wyższe zarobki, możliwość rozwoju zawodowego oraz gwarancja długotrwałego zatrudnienia


Praca w Polsce atrakcyjna dla studentów za granicy?


W roku akademickim 2016/17 studiowało w Polsce 65 793 studentów zagranicznych z 166 krajów, czyli o ponad 8,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Od 2005 roku na polskich uczelniach konsekwentnie wzrasta liczba studentów zagranicznych, którzy stanowią obecnie 4,88 proc. ogółu studentów w naszym kraju. Już od kilku lat dominującą grupą cudzoziemców na uczelniach polskich stanowią studenci z Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim 2016/17 roku w Polsce naukę pobierało 35 584 Ukraińców oraz 5119 Białorusinów. Ponadto analizowany rok przyniósł duży wzrost liczby studentów z Indii, którzy zajmują obecnie trzecie miejsce wśród obcokrajowców studiujących w Polsce (2138).
Od kilku lat obserwujemy znaczy zrost liczby studentów z Ukrainy. Zdecydowana większość z nich studiuje na płatnych uczelniach i pracuje w Polsce. Dzięki ich wsparciu nasz rynek pracy się rozwija. W ostatnim czasie jednak pojawia się coraz więcej sygnałów, świadczących o tym, że tendencja ta może się zmienić. Dlatego niezwykle ważne jest poszukiwania nowych rozwiązań, które przyciągną do Polski coraz więcej nowych pracowników. Szczególnie, że wielu polskich studentów już teraz rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych – dodaje Tomasz Dudek.

Polscy studenci planują wyjechać?


Od lat wśród studentów popularne są wakacyjne wyjazdy w celach zarobkowych. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie OTTO studenci myślą o pracy poza granicami kraju bardziej przyszłościowo. Z ostatniego raportu przeprowadzonego na zlecenie OTTO Work Force wnika, że co trzeci badany student rozważa po zakończeniu edukacji wyjazd za granicę do pracy. Wśród osób, które rozważają wyjazd, największa grupa chciałaby pojechać do Niemiec – 41 proc. wskazań, w drugiej kolejności do Wielkiej Brytanii – 26 proc. ankietowanych, natomiast Norwegię wybrałoby 11 proc. badanych. Do najważniejszych powodów, które skłoniły studentów do decyzji o wyjeździe należą kolejno: wyższe zarobki, łatwiejsze zdobycie zatrudnienia, możliwość bezpłatnej nauki języka w danym kraju, lepsza opieka socjalna, rodzina/znajomi, którzy mieszkają w tym kraju i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Co ciekawe studenci rozważają wyjazd za granicę mimo, że mają przeciętną znajomość języków obcych. Przede wszystkim posługują się językiem angielskim. Średnia znajomość tego języka w badanej grupie wyniosła 3,16 (w skali od 1 do 5 gdzie, 1 oznacza „w ogóle nie znam tego języka”, a 5 „bardzo dobrze znam ten język”). Część badanych zna j. niemiecki (średnia 1,92), a część j. rosyjski (średnia 1,8).

Prezentowany raport został zrealizowany przez dr hab. inż. Teresę Kupczyk, prof. Akademii Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki i Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu w projekcie pt. „Badania naukowe na rzecz rozwoju usług OTTO Work Force” zrealizowanym w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej Mozart 2017/2018.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, studenci, praca dla studenta

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: