eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej pożądane benefity pracownicze

Najbardziej pożądane benefity pracownicze

2018-08-18 00:35

Najbardziej pożądane benefity pracownicze

Domowe biuro © seligaa - Fotolia.com

Spadające bezrobocie i coraz większa ilość pracy sprawiają, że pracownicy, zwłaszcza ci wysoko wykwalifikowani, stawiają coraz wyższe wymagania. Pracodawcom, którym zależy na pozyskaniu najlepszych, nie pozostaje nic innego niż im sprostać. Nie od dziś jednak wiadomo, że wysoka pensja już nie wystarczy. Konieczne są także atrakcyjne benefity pracownicze. Te ostatnie nie powinny się już ograniczać do kursów zdrowotnych, kart Multisport czy dofinansowania kursów językowych. Z danych PEOPLE wynika np., że coraz większe jest grono pracowników, dla których szczególnie pożądany jest home office.
Z danych zebranych przez agencję doradztwa personalnego PEOPLE wynika, że najbardziej rozbudowane benefity pracownicze to domena sektorów SSC/BPO i IT, czyli tych pracodawców, którzy już od lat utyskują na niedobory kadrowe. Praktyka pokazuje, że pracownikom IT w szczególny sposób zależy na szkoleniach, ale nie tylko - dla wielu z nich pożądanym benefitem jest możliwość pracy zdalnej.

Podobne oczekiwania jak spece od IT mają pracownicy centrów biznesowych i centrów usług wspólnych (SSC/BPO) . Zadowalają ich też propozycje dodatkowego ubezpieczenia czy program emerytalny. Oprócz tego ich zainteresowanie wzbudzają dofinansowania wyjazdów wakacyjnych, miejsca parkingowe, dodatkowe dni wolne, a także zniżki na produkty pracodawcy czy zapewnienie opieki dla dziecka.

Na rynku finansowym kandydaci, poza standardowymi benefitami, wskazują przede wszystkim na dofinansowanie do szkoleń, program emerytalny i ubezpieczenie na życie, rzadziej na home office.

W instytucjach takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy firmy consultingowe możliwość pracy zdalnej zależy od zajmowanego stanowiska. Pracownicy odpowiedzialni za księgowość, sieć sprzedaży czy reprezentujący dział analiz i ryzyka, mają ograniczone możliwości pracy zdalnej.

fot. seligaa - Fotolia.com

Domowe biuro

Bardzo pożądanym benefitem jest możliwość pracy zdalnej.


Poza benefitami dla kadry pracowniczej bardzo ważna jest kultura pracy. Według badania LinkedIn, na rynku amerykańskim aż 70% specjalistów nie chciałoby pracować w prestiżowej firmie, jeśli panowałaby w niej zła atmosfera i nieprzyjazna kultura organizacyjna; 65% z nich wskazało, że wolałoby otrzymywać niższą pensję niż pracę w toksycznym środowisku.
Polska w różnych obszarach coraz mocniej zbliża się do standardów i poziomu życia krajów Europy Zachodniej. Dotyczy to również rynku pracy. Mamy rekordowo niski poziom bezrobocia i niewystarczającą liczbę wykwalifikowanych specjalistów. Firmy poszukujące pracowników zmuszone są konkurować między sobą. Kartą przetargową są nie tylko konkurencyjne stawki wynagrodzenia, ale też profity pozafinansowe. Najbardziej wyszukane, nietypowe dodatki do pensji otrzymują menedżerowie, ale także wykwalifikowana kadra i pracownicy specjalizujący się w wąskiej dziedzinie. Jednak również personel niższego szczebla, z uwagi na rynek kandydata, otrzymuje spory pakiet dodatków – mówi Anna Kulawiak SSC/BPO Recruitment Manager SSC/BPO z firmy doradztwa personalnego PEOPLE Sp. z o.o.

Bez wątpienia w Polsce wachlarz benefitów jest coraz szerszy, choć pozostajemy w tej dziedzinie nadal daleko w tyle za ofertą pracodawców choćby ze słynnej Doliny Krzemowej.
Wśród globalnych firm technologicznych można znaleźć najbardziej wyszukane propozycje, jak na przykład dwa miesiące płatnego urlopu na wycieczkę życia. Do takiego podejścia jest nam jeszcze daleko, widać jednak, że już nie tylko duże korporacje, ale też małe i średnie firmy działające w Polsce inwestują w pracownika, wymyślając coraz bardziej kreatywne sposoby na jego pozyskanie i zatrzymanie– dodaje Paweł Pełtak IT Recruitment Manager.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: