eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki DDoS w III kw. 2018 r. Organizacje edukacyjne na celowniku

Ataki DDoS w III kw. 2018 r. Organizacje edukacyjne na celowniku

2018-11-07 10:28

Ataki DDoS w III kw. 2018 r. Organizacje edukacyjne na celowniku

DDoS © skypressmarket - Fotolia.com

Kaspersky Lab opublikował wyniki raportu dotyczącego przeprowadzonych w III kwartale br. ataków DDoS. Wynika z niego, że w analizowanym okresie botnety atakowały w 82 krajach. Trendem, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność, była ofensywa cyberprzestępców przeciwko organizacjom edukacyjnym.
Jak wynika z analiz Kaspersky Lab, najintensywniejszymi pod względem aktywności cyberprzestępców miesiącami okazały się sierpień i wrzesień, co pokrywa się z dynamicznym wzrostem ilości ataków DDoS wycelowanych w instytucje edukacyjne. Najgłośniejsze z tegorocznych incydentów dotyczyły witryny internetowej brytyjskiego University of Edinburgh oraz stron Infinite Campus - amerykańskiego dostawcę oprogramowania obsługującego portal dla rodziców w wielu szkołach publicznych.

Większość ataków DDoS miała miejsce w trakcie semestru - podczas wakacji obserwowano spadek aktywności cyberprzestępców. Podobnie zresztą jak poza godzinami zajęć: ataki DDoS dotykały zasoby uczelni przeważnie pomiędzy godziną 9 a 16. Taki rozkład w czasie pozwala przypuszczać, że odpowiedzialność za omawiane działania spoczywa na studentach i uczniach.

Patrząc całościowo na trzeci kwartał, botnety DDoS atakowały cele w 82 krajach. Chiny po raz kolejny uplasowały się na pierwszym miejscu pod względem liczby ataków. Na drugie miejsce wróciły Stany Zjednoczone, które w II kwartale utraciły swoją pozycję w pierwszej trójce na rzecz Hongkongu. Trzecie miejsce zajęła Australia, która pierwszy raz w historii raportów Kaspersky Lab dotyczących ataków DDoS wspięła się tak wysoko. Pierwsza trójka krajów o najwyższej liczbie aktywnych serwerów cyberprzestępczych wykorzystywanych do koordynowania ataków DDoS obejmuje Stany Zjednoczonej, Rosję oraz Grecję.

fot. skypressmarket - Fotolia.com

DDoS

Strony edukacyjne odnotowują wzrost liczby ataków DDoS w III kwartale.


priorytetem każdej aktywności cyberprzestępczej jest zysk. Jednak zysk ten wcale nie musi mieć natury finansowej. Przeprowadzając ataki DDoS na uczelnie, szkoły oraz centra testowe, ich autorzy chcą prawdopodobnie uprzykrzyć życie nauczycielom, instytucjom oraz innym studentom, lub też po prostu spowodować przełożenie kolokwium na inny termin. Jednocześnie ataki te są często przeprowadzane bez wykorzystania botnetów, do których dostęp mają z reguły jedynie profesjonalni cyberprzestępcy, którzy obecnie wydają się być bardziej zainteresowani kopaniem kryptowaluty oraz przeprowadzaniem wyłącznie dochodowych ataków. Ten przejaw „inicjatywy” studentów i uczniów mógłby nawet zostać uznany za kreatywny, gdyby nie powodował rzeczywistych problemów atakowanym organizacjom, które z kolei muszą przygotować się na obronę przed nimi — komentuje Aleksiej Kiselew, kierownik ds. rozwoju biznesu w zespole odpowiedzialnym za produkt Kaspersky DDoS Protection.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: