eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nadchodzą zawody przyszłości

Nadchodzą zawody przyszłości

2018-09-08 00:15

Nadchodzą zawody przyszłości

Zawody przyszłości © fot. mat. prasowe

Jeszcze przed dekadą o takich profesjach jak analityk Big Data, menadżer social media czy UX designer, słyszał mało kto. Dziś z kolei pojawiają się kolejne zawody przyszłości, które na razie budzą zdumienie, ale już wkrótce staną się zapewne standardem. Za taki obrót spraw w znacznej mierze odpowiada zakrojony na szeroką skalę postęp technologiczny, który nie tylko kreuje nowe zawody, ale również znacznie modyfikuje dotychczasowe.
Oto przykłady zawodów przyszłości, do których przygotowują się dzisiejsi studenci:
  • Zdalny chirurg: intensywny rozwój technologii pozwala przypuszczać, że już wkrótce obecność chirurga na sali operacyjnej wcale nie będzie konieczna - specjalista zamiast fizycznie kontaktować się z pacjentem będzie zdalnie obsługiwać maszynę, która będzie go zastępować w czasie zabiegu czy operacji.
  • Specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem: jeżeli roboty mają pracować i żyć wśród ludzi, trzeba będzie je nauczyć, jak podchodzić do skomplikowanej materii ludzkich emocji, podczas gdy ludzie będą potrzebować szkolenia w zakresie skutecznej komunikacji z maszyną.
  • Architekt rzeczywistości rozszerzonej: rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) wzbogaca nasze doświadczenia poprzez nakładanie wirtualnych obrazów na te rzeczywiste. Architekci rzeczywistości rozszerzonej będą potrafili na przykład nałożyć w czasie rzeczywistym trójwymiarowe modele budynku na przestrzeń, w której postanie, aby mieć lepsze wyobrażenie tego, jak wkomponuje się w otoczenie.
  • Deweloper inteligentnych domów: inteligentny dom wymaga ekosystemu dostosowanego do zwyczajów, potrzeb, przestrzeni oraz dynamiki rodziny właściciela. Kreatywni deweloperzy będą mieli za zadanie opracować systemy i algorytmy dostosowane do ogromnej różnorodności unikatowych sposobów funkcjonowania gospodarstw domowych.
  • Projektant ubrań tworzonych z użyciem technologii druku 3D: ubrania będą w coraz większym stopniu generowane komputerowo, co zrewolucjonizuje proces produkcji. Projektant 3D będzie projektował ubrania, które mogą być w całości wytworzone przez maszyny.

Steve Sully, zastępca dyrektora globalnej agencji rekrutacyjnej Robert Half Technology, powiedział:
Dziwi mnie, że jedynie 40 proc. studentów uważało, że ich zawód jeszcze nie istnieje, ponieważ na przestrzeni kolejnych 20 lat niemal wszystkie zawody ulegną znacznemu przeobrażeniu w stosunku do ich obecnej postaci. Wynika to z tego, że technologia i Przemysł 4.0 – a zwłaszcza sztuczna inteligencja – rewolucjonizują rynek pracy i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Kluczem jest zdolność przystosowania się i uczenie się przez całe życie, dlatego studenci powinni zastanowić się, w jak sposób ich zdolności mogą być przydatne w karierze, jaką ostatecznie wybiorą.

Fundamentalne znaczenie dla wszystkich tych przyszłych zawodów, które będą całkowicie zależne od technologii i systemów połączonych, będzie miało zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo jest dzisiaj ogromnie ważne, a jego znaczenie będzie tylko rosło, ponieważ technologia staje się głównym czynnikiem umożliwiającym istnienie przyszłych zawodów. Od ochrony pacjentów po zapewnienie bezpieczeństwa ludziom na wypadek, gdyby sztuczna inteligencja wymknęła się spod kontroli — cyberbezpieczeństwo powinno być uwzględniane we wszystkich procesach technologicznych, ponieważ przestępcy nadal będą próbować wykorzystywać możliwości stwarzane przez świat, który oplata coraz gęstsza sieć połączeń. Obecnie występuje poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze, dlatego zachęcam studentów, aby rozważyli pracę w tej krytycznej branży — powiedział Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Zawody przyszłości

Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją


Organizując nową edycję konkursu dla studentów — Secur’IT Cup — Kaspersky Lab zachęca do wykazania się kreatywnością w wymyślaniu sposobów zabezpieczenia ludzi przed zagrożeniami przyszłości. W konkursie mogą wziąć udział studenci z całego świata niezależnie od kierunku nauczania. Uczestnicy będą mogli wygrać 10 000 dolarów oraz rywalizować u boku podobnie myślących studentów, jak również dowiedzieć się, jak wygląda praca w branży cyberbezpieczeństwa. W tym roku zadania będą koncentrowały się wokół rozwiązywania problemów, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być zagadnieniami z przyszłości, ale dzięki obecnej technologii i przemysłowi stały się bardzo realne:
  • Cyfrowa służba zdrowia – ochrona maszyn połączonych z internetem, które zdalni chirurdzy wykorzystują do przeprowadzania operacji, przed szkodliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym przejęciem kontroli.
  • Internet Rzeczy – ekosystem inteligentnego domu będzie wymagał zabezpieczenia przed zagrożeniami związanymi z lukami, które umożliwiają cyberprzestępcom wniknięcie do sieci i przejęcie kontroli.
  • Bezpieczeństwo osobiste – stworzenie solidnych i etycznych zasad dotyczących interakcji między człowiekiem a robotem będzie stanowiło jedno z najistotniejszych zadań ekspertów ds. bezpieczeństwa ukierunkowanych na zapewnienie ochrony w równym stopniu maszynom, jak i ludziom.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: