eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zawody przyszłości. Jaki kierunek studiów jest perspektywiczny?

Zawody przyszłości. Jaki kierunek studiów jest perspektywiczny?

2017-07-26 10:00

Zawody przyszłości. Jaki kierunek studiów jest perspektywiczny?

Studia © fot. mat. prasowe

Specjalista w zakresie Big Data, fachowiec IT, robotyk oraz ekspert w zakresie sztucznej inteligencji. To - jak wynika z opracowanego przez Gumtree.pl raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” - zawody przyszłości. A gdzie w Polsce znajdziemy kierunki torujące drogę do kariery w tych zawodach? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Polscy studenci są zgodni: znajomość i umiejętność korzystania z nowych technologii ułatwia znalezienie dobrej pracy. Takiej odpowiedzi udziela aż 88% żaków - komentuje Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji w Gumtree.pl. — Jednocześnie co trzeci z nich zgadza się, że tym, co pozwala osiągnąć sukces na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jest nauka obsługi nowych urządzeń i programów.

Zawody przyszłości: analiza baz danych


Na brak pracy i pensję nie powinny z pewnością narzekać osoby, które poznają tajniki statystyki i połączą tę wiedzę z analizą dużych zbiorów danych oraz zdolnością interpretacji wyników w kontekście szerszych trendów społecznych. Dowodem na to jest chociażby ranking Glassdor 2017, który na czele listy najlepiej wynagradzanych zawodów przyszłości plasuje takich specjalistów jak: Data Engineer, Data Scientist, Data Miner, Researcher oraz analityk interpretujący dane w szerszym kontekście społecznym.

Przykładowe kierunki studiów:

 • Inżynieria danych na Politechnice Gdańskiej – studenci dowiadują się, jak postępować i interpretować duże zbiory danych z różnych źródeł.
 • Analiza danych – big data w Szkole Głównej Handlowej – przekazywane są umiejętności budowania modeli analizy danych, projektowania badania reprezentacyjnego czy prowadzenia analiz statystycznych.
 • Zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim – studenci kształcą się w zakresie oceniania i projektowania rozwiązań informacyjnych usprawniających działalność człowieka.

Zawody przyszłości: specjaliści od sztucznej inteligencj


Szybki rozwój metod wykorzystujących sztuczną inteligencję sprawia, że na rynku pracy poszukiwani będą specjaliści zajmujący się sztuczną inteligencją, inteligentnymi maszynami i robotami.

Przykładowe kierunki studiów:

 • Automatyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej – przeprowadzane są laboratoria ze sterowników programowalnych, dzięki czemu możemy symulować procesy technologiczne, jak choćby procesy produkcyjne.
 • Kognitywistyka na UMCS w Lublinie – na specjalności Sztuczna inteligencja i logika odbywają się zajęcia z kursów sieci neuronowych, wprowadzenia do Sztucznej Inteligencji czy programowania LISP i PROLOG.
 • Zastosowanie fizyki w biologii i medycynie na Uniwersytecie Warszawskim – na specjalizacji Neuroinformatyka studenci zapoznają się z technikami neurofeedback i interfejsami mózg-komputer.

fot. mat. prasowe

Studia

Wybierając kierunek studiów, warto zastanowić się, które z zawodów są najbardziej perspektywiczne


Zawody przyszłości: IT


Eksperci są zgodni co do tego, że osoby dysponujące zaawansowanymi i wyrafinowanymi umiejętnościami programistycznymi i deweloperskimi będą stanowiły dobrze wynagradzaną elitę na rynku pracy. Zawodami szczególnie pożądanymi na rynku pracy będą: specjalista IT, Develop Engineer oraz developer oprogramowania i aplikacji.

Przykładowe kierunki studiów:

 • Informatyka i ekonometria na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – studenci uczą się umiejętności w zakresie projektowania i wdrażania zaawansowanych systemów informatycznych czy administrowania sieciami komputerowymi.
 • Informatyka inżynierska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – studenci mogą wybrać specjalizację z projektowania aplikacji inteligentnych czy sieci komputerowych i urządzeń mobilnych.
 • Inżynieria oprogramowania na Akademii Górniczo-Hutniczej – w ramach studiów podyplomowych kursanci uczą się programowania systemów informatycznych, technologii komponentowe czy zarządzania projektem informatycznym.

Kursy online alternatywą dla studiów


Istnieje również wachlarz możliwości dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w jednym z zawodów przyszłości i potrzebują dokształcenia. Wiele międzynarodowych platform e-learningowych oferuje darmowe kursy z możliwością wykupienia certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu. Na Class-central.com, Edx.org, Udacity.com, Coursera.org, Futurelearn.com lekcje zamieszcza wiele prestiżowych uczelni z całego świata. Wśród propozycji znajdziemy wiele tytułów rozwijających cyfrowe i technologiczne kompetencje, m.in. z Data Mining, Machine Learning, Software Engineering czy Software Development.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • przyszłościowa branża

  karolina_kowalczyk / 2017-08-20 20:39:36

  Jak porównuję swoje zarobki w budżetówce z tymi w IT to płakać mi się chce, że byłam taka naiwna i źle studia wybrałam. Powoli odkładam pieniądze na dobry kurs programowania. 7 marca wybieram się na targi ictlive do Ptaka, może uda się wyrwać jakiś rabat z tej okazji. Mam zamiar się przebranżowić, żeby w końcu zacząć godziwie zarabiać. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Zawody przyszłości. Jaki kierunek studiów jest perspektywiczny?

  weronikas / 2018-08-09 09:21:00

  Oj ja bym poszla w inna strone i raczej obstawiala np. weterynarie jako dochodowy prestizowy kierunek studiow. Moj wujek jest lekarzem weterynarii i widze jak duzo czasu poswieca nie tylko na samą pracę, ale tez na dodatkowe kursy, szkolenia, mimo ze lata studiow ma juz dawno za soba. To po prostu zawod, w ktorym trzeba ciagle nabywac nowa wiedze, umiejetnosci. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • indygo123 / 2019-02-07 15:28:44

  ja myslałam o kierunku Ekonomia na WSEHu w Bielsku, który ma się otworzyć od nowego roku - jest to raczej przyszłościowy kierunek i nie będzie problemu ze znalezieniem pracy po jego ukończeniu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: