eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowie w Polsce w 2004 r.

Zdrowie w Polsce w 2004 r.

2006-05-25 00:05

Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?


Obiektywne mierniki masy ciała (BMI) wskazują, że w porównaniu z 1996 r. problem częstości występowania nadwagi czy otyłości osób dorosłych nie został jeszcze zażegnany. Co trzeci dorosły Polak waży zbyt dużo, a co ósmy jest otyły (zarówno w populacji kobiet, jak i mężczyzn). Obserwowana od lat większa dbałość o wagę ciała spowodowała, że częstość występowania nadwagi wśród kobiet jest obecnie niższa niż wśród mężczyzn (27% ogółu kobiet i blisko 33% ogółu mężczyzn), a równocześnie kobiety dużo częściej mają niedobór masy ciała (niedowagę), w tym zwłaszcza u kobiety młode (do 30 roku życia).

Przeciętny wzrost poszczególnych generacji

Młodsze generacje dorosłych Polaków osiągają coraz wyższy wzrost. Dotyczy to zarówno młodych mężczyzn, jak i kobiet. Statystyczna kobieta dwudziestoletnia mierzy 166 cm wzrostu, i jest wyższa od swojej matki o 4 cm, a od swej babki o 6 cm. Natomiast statystyczny dwudziestoletni mężczyzna mierzy 178 cm wzrostu i jest wyższy od swojego ojca o 4 cm, a od swojego dziadka o 7 cm.

Samopoczucie psychofizyczne i ocena jakości życia


Ogólna ocena życia

Generalnie jesteśmy zadowoleni z naszego życia. Ponad 3/4 dorosłych Polaków oceniło swoje dotychczasowe życie jako bardzo dobre lub dobre. Tylko co 5 dorosły Polak uważał, że jego życie jest takie sobie (tj. ani dobre ani złe), a rzadziej niż co 40 oceniał swoje życie jako złe lub bardzo złe niezależnie od płci badanych.

Czynnikiem determinującym pozytywne oceny swojego życia jest wiek osoby. Im osoba jest starsza tym gorzej ocenia swoje życie. Może mieć na to wpływ także pogarszający się wraz z upływem lat stan zdrowia. Osoby skarżące się na długotrwałe problemy zdrowotne (niezależnie od wieku) gorzej oceniły swoje życie niż osoby bez takich problemów i dotyczyło to wszystkich grup wieku, nawet tych najmłodszych. W grupie osób mających długotrwałe problemy zdrowotne prawie co 25 osoba oceniła swoje życie jaki złe lub bardzo złe, zaś wśród osób nie mających takich problemów – tylko co 75. Bardzo pozytywną ocenę życia (bardzo dobre i dobre) wystawiło ponad 80% ogółu osób bez długotrwałych problemów zdrowotnych i tylko 66% osób zgłaszających takie problemy.

Uczucia i nastroje osób w wieku 15 lat i więcej

Ogólne samopoczucie emocjonalne dorosłych Polaków w ciągu 4 tygodni poprzedzających badanie było dobre - większość respondentów udzieliła na każde z zadanych pytań odpowiedzi o wydźwięku pozytywnym.

Stan emocjonalny uzależniony jest oczywiście od wieku, płci i stanu fizycznego zdrowia badanych. Najlepsze samopoczucie i najbardziej pozytywny stosunek do życia deklarowały osoby z młodszych grup wieku - do 40. roku życia. To właśnie one udzieliły najwięcej odpowiedzi o wydźwięku pozytywnym, świadczących o zadowoleniu z życia, energii do działania i spokoju.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 9

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wzrośnie sprzedaż online

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: