eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Polsce I kw. 2018

Rynek biurowy w Polsce I kw. 2018

2018-05-18 10:26

Rynek biurowy w Polsce I kw. 2018

Biurowce © naka - Fotolia.com

W minionym roku rynek biurowy w naszym kraju miał się świetnie. Powierzchnia nowoczesnych biur, które trafiły na rynek przedstawiała się całkiem imponująco. A jakie są najświeższe wieści? Czy początek roku okazał się zapowiedzią kontynuacji dobrej passy? Jakie wyniki przyniósł pierwszy kwartał bieżącego roku? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsze opracowanie autorstwa JLL.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe w Warszawie, czyli towar (na razie) deficytowy

Popyt


Jak donosi JLL, I kwartał br. zaowocował umowami najmu opiewającymi na niemal 330 000 mkw., z czego 127 000 mkw. przypadło na główne rynki regionalne. Poza Warszawą dostrzegalna była szczególnie aktywność najemców z sektora bankowości i finansów, którzy odpowiadali za trzy największe umowy podpisane w regionach.
Sektor biurowy korzysta z dążenia firm do poprawy środowiska pracy w celu wsparcia procesów rekrutacyjnych i pozyskania najlepszych kandydatów. Nowoczesne biuro staje się ważną przewagą w tym procesie, co istotnie wpływa na popyt na powierzchnię biurową. Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni, a na te potrzeby znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony, jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice”, komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Największymi z odnotowanych w I kwartale br. umów najmu były:
  • kontrakt podpisany przez poufnego najemcę z sektora publicznego na 14 800 mkw. w warszawskiej Pięknej 2.0;
  • Cambridge Innovation Center (13 500 mkw. w Varso II, Warszawa),
  • Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska, Warszawa),
  • Santander Consumer Banku (10 000 mkw. w Business Garden, Wrocław),
  • State Street (9000 mkw. w inwestycji .big, Kraków).

fot. naka - Fotolia.com

Biurowce

I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 000 mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie.


Podaż


„W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 000 mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie. Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają 9,8 mln mkw. Nowa podaż - wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale - w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw.”, mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe projekty biurowe oddane do użytku w I kw. przypadły na główne rynki poza Warszawą. Były to: Olivia Star w Trójmieście - wieża biurowa oraz najwyższy budynek w północnej Polsce, O3 Business Campus III w Krakowie, .KTW w Katowicach, biurowiec BZ WBK we Wrocławiu oraz Graffit w Warszawie.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


„Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce po raz kolejny się obniżył i obecnie wynosi 10,1%. Wynika to z nieustannie poprawiających się warunków rynkowych oraz silnego popytu na biura, zwłaszcza ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych. Najniższy wskaźnik pustostanów charakteryzuje Trójmiasto - 7,7%, najwyższy Lublin - 17,1%”, komentuje Mateusz Polkowski.

W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0-23,0 euro / mkw. / miesiąc, a poza nim - 11,0- 15,0 euro / mkw. / miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5 - 14,6 euro / mkw. / miesiąc) oraz Wrocław (13,7 - 14,5 euro / mkw. / miesiąc), natomiast najniższe odznaczają Lublin (10,5 - 11,5 / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 – 14 euro / mkw. / miesiąc).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: