eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe w Warszawie, czyli towar (na razie) deficytowy

Powierzchnie biurowe w Warszawie, czyli towar (na razie) deficytowy

2018-05-11 12:23

Powierzchnie biurowe w Warszawie, czyli towar (na razie) deficytowy

Biuro © denisismagilov - Fotolia.com

O biura w Warszawie jest coraz ciężej. Z podsumowującego pierwsze trzy miesiące br. raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2018”, wynika wyraźnie, że współczynnik pustostanów znajduje się dziś na najniższym poziomie, z jakim mieliśmy do czynienia od 5 lat. Co więcej, eksperci przewidują, że ta spadkowa tendencja będzie się utrzymywać do połowy nadchodzącego roku.

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy, czyli wejście z przytupem

- Prężnie rozwijające się gospodarki Europy i Polski potęgują popyt na powierzchnie biurowe zarówno ze strony działających już w Warszawie, jak i nowych najemców. Zainteresowanie stolicą, rośnie głównie z uwagi na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. Jednak coraz trudniej o duże powierzchnie dostępne jeszcze w tym roku oraz w pierwszej połowie przyszłego roku, które odpowiadają na potrzeby organizacji, np. wynajęcie kilku sąsiadujących pięter. Stopa pustostanów jest najniższa od kilku lat i zakładamy, że utrzyma swój spadkowy trend do połowy 2019 roku. Co więcej, w tym roku wzmocni ją luka podażowa. Najemcy będą musieli podejmować szybkie decyzje, żeby zagwarantować dla siebie atrakcyjną powierzchnię, szczególnie jeśli interesuje ich Centrum. W tej części stolicy w I kwartale br. współczynnik pustostanów wyniósł tylko 7,3%, a aktywność najemców, pierwszy raz od połowy 2015 roku, była wyższa niż w innych lokalizacjach – komentuje Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

fot. denisismagilov - Fotolia.com

Biuro

W centrum Warszawy coraz trudniej o biuro. Popyt wyprzedza podaż.


Nowych powierzchni jak na lekarstwo


U schyłku marca br. całkowity zasób powierzchni biurowych w Warszawie liczył sobie 5,3 mln mkw. Formy, które poszukiwały nowych biur, nie miały jednak najłatwiejszego zadania - w I kwartale br. do użytkowania oddane ostały zaledwie 2 budynku, których łączna powierzchnia sięgała zaledwie 24 tys. mkw., czyli o 2/3 mniej aniżeli w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Perspektywy nie są jednak złe - w trakcie realizacji znajduje się bowiem 882 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Kiedy podaż przewyższa popyt


Choć w pierwszym kwartale nie przybyło zbyt wiele nowej powierzchni biurowej, najemcy nie czekali bezczynnie. W sumie w ciągu trzech miesięcy wynajęli w Warszawie ponad 200 tys. mkw. powierzchni. To z kolei przełożyło się na spadający poziom pustostanów, który na koniec marca wyniósł 10,8%. Szczególnie jest to widoczne w centrum stolicy, gdzie niewynajętych powierzchni jest znacznie mniej – wskaźnik wyniósł 7,3%. Eksperci CBRE zauważają, że jest to najniższy poziom do prawie 2 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: