eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawski rynek biurowy, czyli wejście z przytupem

Warszawski rynek biurowy, czyli wejście z przytupem

2018-05-08 10:51

Warszawski rynek biurowy, czyli wejście z przytupem

Warszawa © hunter76 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Warszawski rynek biurowy nie traci tempa. Z podsumowującego I kwartał br. raportu międzynarodowej firmy Cushman & Wakefield wynika wyraźnie, że początek roku okazał się kontynuacją dobrej passy z poprzednich miesięcy.

Przeczytaj także: Mocny start rynku biurowego w Warszawie

„MARKETBEAT: RYNEK BIUROWY W WARSZAWIE” - najważniejsze wnioski


  • Wskaźnik pustostanów osiągnął najniższy poziom od 2013 roku.
  • Odnotowana w I kwartale br. aktywność najemców osiągnęła poziom niewidziany jeszcze w historii statystyk.
  • W strefie centralnej znajduje się jedynie 6 obiektów biurowych oferujących ponad 5 000 mkw. powierzchni.
  • W I kwartale oddano do użytku biura w Europejskim, która powiększyła warszawski rynek biurowy o 7 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na dwóch ostatnich piętrach budynku.

U schyłku marca 2018 roku warszawskie biura zajmowały powierzchnię 5,3 mln mkw. Nowa podaż osiągnęła 23 700 mkw., co jest rezultatem oddania do użytku części biurowej w Europejskim oraz budynku Graffit. Odnotowany wynik jest niemal o 70% mniejszy w ujęciu r/r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku. Szacuje się, że Na koniec 2018 roku nowa podaż osiągnie poziom 229 800 mkw. i będzie mniejsza od wartości uzyskanej w latach 2016 i 2017 o odpowiednio 44% i 17%. Pomimo ograniczonej podaży nowych powierzchni najemcy w pierwszym kwartale 2018 roku wynajęli łącznie ponad 203 700 mkw.(+5% r/r), a największym zainteresowaniem cieszyły się lokalizacje centralne (57% całego wolumenu). Wśród wszystkich transakcji najwięcej, bo ponad 71% stanowiły nowe umowy (ok. 23% umowy przednajmu), następnie renegocjacje 20% i ekspansje/powiększenia biur – 8%.
- Aktywność najemców w pierwszym kwartale 2018 roku jest największa od początku prowadzenia statystyk dla warszawskiego rynku biurowego. Ta rekordowo wysoka ilość wynajętej powierzchni po pierwszym kwartale roku potwierdza niesłabnące zainteresowanie najemców powierzchnią biurową i stanowi dobrą prognozę na dalszą część roku – powiedział Jan Szulborski, konsultant w dziale Doradztwa i Badań Rynkowych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

W pierwszym kwartale 2018 roku, wskaźnik pustostanów zmalał o 0,8 pp. do 10,9%. Najwięcej powierzchni niewynajętej pozostaje w strefach korytarza Żwirki i Wigury oraz Mokotowa i wynosi odpowiednio 21,1% i 16,2%. Największy spadek pustostanów został zarejestrowany w strefie centralnej i wyniósł 7,4%.

fot. mat. prasowe

Rynek biurowy w Warszawie

Nowa podaż stanowiła 23 700 mkw.


Pomimo stosunkowo wysokiego poziomu wskaźnika powierzchni niewynajętej, Mokotów cieszył się największym zainteresowaniem najemców z pośród wszystkich warszawskich niecentralnych stref biurowych. W pierwszym kwartale 2018 roku łączna aktywność najemców wyniosła ponad 34,700 mkw., z czego ponad 55% stanowiły renegocjacje umów najmu. Wraz z dalszą kompresją powierzchni niewynajętej na warszawskim rynku biurowym będziemy obserwować rosnące zainteresowanie najemców tą strefą, które przyspieszy wraz zakończeniem przebudowy ulicy Marynarskiej.

Stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe zostały podwyższone o 0,25 EUR/mkw. miesięcznie dla stref Obrzeża Centrum oraz Wschód. Strefy te cieszą się relatywnie dużym zainteresowaniem najemców, chociaż podaż nowej powierzchni biurowej jest tam dość ograniczona. Stawki bazowe w Centralnej Strefie Biznesu nie zmieniły się i wynoszą 23,75 EUR/ mkw. miesięcznie. Natomiast dla stref niecentralnych czynsze zostały skompresowane o 0,25 EUR/mkw. miesięcznie do 14,50 EUR/mkw. na miesiąc.
- Jednym z trendów stymulujących rynek najmu jest coraz większa aktywność operatorów przestrzeni coworkingowych. W pierwszym kwartale 2018 roku odpowiadali oni za dwie z pięciu największych transakcji zawartych w tym okresie. CIC wynajął w budynku Varso 13 500 mkw., a MeetDistrict 7 000 mkw. w projekcie The Warsaw Hub. Patrząc na planowane transakcje w tym sektorze, do końca roku możemy spodziewać się coraz większego udziału operatorów przestrzeni coworkingowych w całkowitym zasobie powierzchni biurowych, który do końca 2018 roku może zwiększyć się do ponad 100 000 mkw. – podsumowują Jan Szulborski oraz Maciej Rostropowicz, autorzy raportu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: