eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto dostaje polskie obywatelstwo?

Kto dostaje polskie obywatelstwo?

2018-04-19 09:09

Kto dostaje polskie obywatelstwo?

Kto dostaje polskie obywatelstwo? © Pio Si - Fotolia.com

Statystyki prowadzone przez Eurostat wskazują, że w 2016 roku polskie obywatelstwo otrzymało 3460 osób spoza Unii Europejskiej. Nietrudno się domyśleć, że w większości przypadków (ponad połowa) byli to Ukraińcy. Jeśli porównać te dane ze statystykami z 2012 roku, mamy wzrost na poziomie 57%. Ten trend, jak wskazują eksperci Personnel Service, powinien się umacniać m.in. za sprawą nowej polityki migracyjnej. Na razie jednak chęć pozostania w naszym kraju na stałe deklaruje jedynie co dziesiąty pracownik z Ukrainy - wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”.
W 2016 roku obywatelstwo jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej otrzymał niemal 1 mln osób. To najlepszy wynik od początku prowadzonego od 2012 roku badania Eurostatu. Pod względem ilości wydawanych obywatelstw daleko nam do takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja, gdzie wydano ich odpowiednio prawie 25 tys., 18 tys. i 16 tys.
- Od 2012 roku najwięcej obywatelstw polskich dostają osoby z Ukrainy, a następnie Białorusini. Wynika to oczywiście z nasilonej emigracji zarobkowej z tych krajów do Polski – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Ukraińcy i Białorusini z polskim obywatelstwem


W 2016 roku Polska wydała łącznie 3460 obywatelstw dla osób pochodzących z krajów leżących poza Unią. Większość z nich (1885) dotyczyła Ukraińców. Kolejne 563 obywatelstwa polskie przyznano Białorusinom, a 236 Rosjanom. Rok wcześniej, czyli w 2015 roku wydano jeszcze więcej obywatelstw polskich osobom z Ukrainy, bo aż 1957, co było rekordowym wynikiem od 2012 roku.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Kto dostaje polskie obywatelstwo?

W Polsce najwięcej obywatelstw wydajemy dla Ukraińców.


- W Polsce zaczynamy rozumieć, że nasza gospodarka potrzebuje pracowników z Ukrainy na dłużej niż tylko kilka miesięcy, które przysługują w ramach uproszczonej procedury zatrudniania. Myślę, że to przyczyni się do wzrostu liczby przyznawanych obywatelstw dla Ukraińców. Na razie jednak jesteśmy na takim etapie migracji, że pracownicy nie deklarują chęci osiedlania się u nas na stałe. Natomiast odpowiednie zachęty, które zostały ujęte w nowej propozycji polityki migracyjnej, związane m.in. z dostępem do edukacji i nieruchomości, powinny to zmienić – podsumowuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: