eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 52/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 52/2017

2017-12-31 12:23

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 51/2017

  • 2017/2018. Gospodarka amerykańska. Obie izby amerykańskiego Kongresu przedłużyły, po raz kolejny, prowizorium budżetowe. W ten sposób Kongres zapewnia płynność finansową rządowi federalnemu do 19 stycznia 2018 roku. Ta decyzja została wyprzedzona przyjęciem przez Kongres "Ustawy o redukcji podatków i miejscach pracy". Ustawa ta przewiduje redukcje podatków korporacyjnych i podatków indywidualnych. Koszty tej ustawy są szacowane o ok. 1,5 biliona USD w ciągu następnych 10 lat.
  • 2017/2018.Ostatnie dni grudnia 2017 roku kończą kolejny etap wojny konkurencyjnej, a mam tu na myśli globalną rywalizację pomiędzy dwoma światowymi centrami gospodarczo - technologicznymi po obu stronach Atlantyku. W tej rywalizacji jedną z głównych ról odgrywają: amerykański Boeing i europejski Airbus, bo przemysł lotniczy to prawdziwa wizytówka poziomu nauki i technologii. W tej dziedzinie najnowsze osiągnięcia w dziedzinach będących nośnikami postępu techniczno-technologicznego są weryfikowane w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych. Tym razem ostatnie dni 2017 roku były korzystne dla Airbusa, który wyprzedza Boeinga pod względem liczby zamówień na nowe samoloty. Od stycznia do listopada Airbus przyjął 333 zamówienia, a w grudniu kolejnych 705! Boeing do 19 grudnia zanotował kontrakty na 844 samoloty, a rok może zamknąć liczbą 900 zamówionych maszyn. O wyniku Airbusa decydowało potwierdzenie ogłoszonego podczas Dubai Air Show zamówienia na 430 samolotów m.in. dla linii lotniczej Wizz Air. Analitycy obserwują sytuację obu firmna giełdach. Podkreślają wynik Airbusa w 2017 roku, kiedy to kurs akcji europejskiego koncernu wzrósł o ponad 34 proc. r/r, a na koniec roku (29 grudnia 2017 r.) jedna akcja kosztowała ponad 83 USD (na koniec poprzedniego roku poniżej 62 USD).
  • 2017/2018. Elektromobilność po chińsku. Kończący się 2017 rok bez wątpienia należy do elektromobilności. W tej dziedzinie chińskie Shenzhen wyróżnia się największym współczynnikiem elektrycznych autobusów we flocie komunikacji publicznej. Obecnie wynosi on 100 procent. Dziś po ulicach 12-milionowego Shenzhen porusza się 16 359 autobusów. Według pierwotnych planów flota miała zostać w pełni elektryczna dopiero w 2018 roku, ale ten cel udało się zrealizować przed tym terminem. Wokół tej floty e-autobusów funkcjonuje pełna struktura. Stanowi ją sieć serwisowa, a także 8 tysięcy punktów ładowania i 510 stacji ładowania autobusów, co umożliwia równoczesne ładowanie nawet połowy miejskiej floty autobusów. Skutkiem tej rewolucji jest zmniejszenie potrzeb paliwowych o 345 tysięcy ton paliwa rocznie, oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1,35 miliona ton. Równocześnie trwa wymiana floty miejskich taksówek na auta z napędem elektrycznym. Dziś, już 62,5 proc to auta elektryczne. Plan zmian wymiany taksówek w mieście planowany na2020 r. będzie zrealizowany wcześniej.
  • 2017/2018. Kończący się rok nie był dobry dla amerykańskiej waluty. Cena dolara spadła poniżej 3,5 zł. To najsłabszym wynikiem od 2014 r. Osłabienie to jest skutkiem spadku zaufania do amerykańskiego pieniądza i na jego kursy ma wpływ nastawienie inwestorów. Nie mają na nie wpływu napływające z USA dobre odczyty. Truizmem jest przypominanie, że amerykański dolar to w dalszym ciągu najważniejsza waluta świata i tegoroczne kształtowanie się jej kursu na rynkach powinno slłonić do zastanowienia. Dodam, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy dolar osłabił się wobec złotego o 4,6 proc. i jest to najgorszy wynik od 2014 r.
  • 2017/2018. Fuzja, która może zmienić układ sił w światowym przemyśle lotniczym. Za odpowiedź na dobre wyniki Airbusa w ilości nowych zamówień uzyskanych w 2017 roku może być uznana informacja o rozmowach nt połączenia dwóch koncernów ze światowej czołówki producentów samolotów, czyli Boeinga i brazylijskiego Embrarera. Oba koncerny wraz z Airbusem stanowią dziś ścisłą czołówkę w światowym przemyśle lotniczym. Notując tą informację nie można jednak zapominać o już dużym zaawansowaniu przygotowań do wejścia na rynki samolotów pasażerskich producentów rosyjskiego i chińskiego. Wiele wskazuje na to, że w tej prestiżowej dziedzinie wiele się zmieni w najbliższych latach.
  • 2017/2018. Rekordowa trasa koncertowa. Należy ona do muzyków U2, których trasy koncertowe w 2012 r. okazały się najbardziej dochodowe. Zespół w 2017 roku zarobił 316 milionów USD. Na drugim miejscu znalazła się grupa Guns N' Roses (zarobiła 292,5 mln USD), a na trzecim - brytyjski zespół Coldplay (238 mln USD). Analitycy tego rynku zwracają uwagę na to, że są to zespoły złożone z białych mężczyzn (w pierwszej dziesiątce jest wywodzący się z Portoryko i Filipin Bruno Mars, który zarobił łącznie 200 mln dolarów USA). Wg najmłodszym piosenkarzem w tym rankingu jest 21-letni Ed Sheeran (124,1 mln USD). Poza pierwszą dziesiątką znalazła się pierwsza kobieta Celine Dion zajęła miejsce 11. (101,2 mln UCD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Kiedyś złote zęby były oznaką luksusu i prestiżu. Obecnie pacjentom rozwiązania bazujące na złocie czy srebrze kojarzą się z czymś przestarzałym i nieestetycznym. Można jednak wykorzystać ich właściwości przeciwbakteryjne – dzięki nanotechnologii metale szlachetne rozwiązują problem ponownych infekcji zębów.

Złoto cenione z powodu wartości estetycznych jak również odporności chemicznej towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Srebro jako lek przeciwzapalny i antybakteryjny było już znane w starożytnej Grecji. Od zawsze jego lecznicze właściwości wykorzystywali Majowie i Aztekowie. Niezwykłe właściwości złota wykorzystywane w kosmetyce docenili również dentyści.

Stomatologia nie była w stanie dotychczas zagwarantować, że po zakończonym leczeniu w zębie nie rozwinie się infekcja wtórna, co oznaczało ponowne wizyty u dentysty wciąż z tym samym zębem. Obecnie dzięki zastosowaniu koloidalnego roztworu cząstek srebra i złota można rozwiązać ten problem. Nowa metoda leczenia zębów pozwala uzyskać większą trwałość i skuteczność leczenia stomatologicznego, co oznacza mniej wizyt u dentysty.

Srebro i złoto są bezpieczne dla komórek ludzkich, nie powodują zatruć i skutków ubocznych. Stosowanie ich podczas zabiegów stomatologicznych poprawia skuteczność leczenia i często pozwala uniknąć stosowania osłabiających organizm antybiotyków.

Stany zapalne w obrębie jamy ustnej wpływają niekorzystnie na zdrowie całego organizmu. Bakterie powodujące choroby zębów i dziąseł mogą dostać się wraz z krwiobiegiem do serca, nerek, stawów wywołując groźne choroby.
Koloidalny roztwór srebra wykazuje szerokie spektrum działania wobec różnych gatunków mikroorganizmów patogennych. Badania naukowe wykazały skuteczność srebra wobec 99,9% bakterii i grzybów odpowiedzialnych za zakażenia wtórne w stomatologii. W przypadku leczenia kanałowego zaobserwowano spadek ilości powikłań o 45%. Wykazano również, że większą wytrzymałość mechaniczną wypełnień stomatologicznych co dodatkowo wpływa na poprawę trwałości leczenia. – wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Po aplikacji na powierzchni zęba pozostaje antybakteryjna warstwa koloidalnego roztworu. Nawet jeśli po leczeniu na powierzchni kanału lub pod koroną, licówką czy wypełnieniem pozostaną bakterie, co jest niestety nieuniknione, wówczas po zastosowaniu płynu nie są one w stanie się rozwijać.
Podobnie w przypadku, gdy bakterie wnikną w mikroszczelinę między zębem a wypełnieniem i uzupełnieniem protetycznym. Szczeliny powstają na skutek sił żucia oraz w efekcie skurczu polimeryzacyjnego materiałów stosowanych do wypełnień ubytków. Przy tradycyjnym leczeniu po kilku latach w zębie rozwinąłby się stan zapalny lub wtórna próchnica wymagająca ponownego leczenia. Jeśli ząb pokryty jest roztworem, bakterie nie mają żadnych szans. – dodaje lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Unikalne właściwości i cechy złota sprawiają, że jest jednym z najbardziej pożądanych metali na świecie. Jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do produkcji biżuterii. Szlachetny kruszec, który od wieków budzi ogromne pożądane ludzi na całym świecie odgrywa istotną rolę miedzy innymi w kosmetyce, medycynie czy elektronice. Złoto w branży stomatologicznej jest używane od około 3000 lat. Współcześni lekarze i naukowcy potwierdzają, że jest ono skuteczne w zwalczaniu wielu problemów zdrowotnych. Dziś dzięki wiedzy, nowym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom możemy na nowo odkryć lecznicze właściwości tego szlachetnego metalu.

lek. med. chir. stom. Roman Borczyk

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: