eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 mitów na temat relacji z szefem

5 mitów na temat relacji z szefem

2017-11-20 11:56

5 mitów na temat relacji z szefem

Szef i pracownik © Elnur - Fotolia.com

O tym, że relacje z szefem mogą stać się jednym z głównych czynników przesądzających o zadowoleniu z pracy, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. W powszechnym przekonaniu funkcjonuje nawet pogląd, że przychodzi się do firmy, a odchodzi od szefa. Czy tak faktycznie wyglądają realia? Czy stosunki z szefem wpływają na decyzję o zmianie pracy? Jak polscy pracownicy oceniają swoje kontakty z przełożonymi? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał serwis Pracuj.pl.

Mit pierwszy:


Najczęściej odchodzimy z pracy ze względu na złe relacje z szefem

Wprawdzie skomplikowane relacje z szefem mogą stać się jednym z głównych powodów decyzji o zmianie pracy, to jednak praktyka pokazuje, że taki scenariusz należy raczej do rzadkości. Potwierdzeniem tego jest badanie Pracuj.pl, w którym zaledwie co dwudziesty ankietowany wskazał trudną współpracę z przełożonym jako przyczynek do poszukiwania nowego pracodawcy. Respondenci znacznie częściej wskazywali na takie czynniki jak wynagrodzenie (ponad połowa wskazań) czy rozwój zawodowy.

Zmianę pracy, częściej niż relacje z szefem, uzasadniają też takie kwestie jak: brak możliwości awansowania w strukturach organizacji, zbyt duża odległość firmy od miejsca zamieszkania i naruszenie work-life balance, a więc np. przeciążenie obowiązkami czy nadmierny stres. Przepytani pracownicy częściej niż na relacje z szefem wskazywali też na niesprzyjającą atmosferę w danym miejscu czy nieodpowiednią formę umowy.

Mit drugi:


Polacy z zasady mają złe relacje z szefem

Badanie Pracuj.pl wskazuje, że nasze stosunki z szefem nie są najgorsze. Znacząca większość badanych Polaków deklarowała, że z szefami dogadują się dobrze. I to bez względu na wiek, zarobki czy miejsce zamieszkania. Co więcej, nasze relacje z przełożonymi określamy w większości przypadków jako swobodne; a tylko nieznaczny odsetek nazwałby je napiętymi. Mimo, że relacje z szefem nie są głównym czynnikiem decydującym o zmianach zawodowych, to jednak przełożony ma największy wpływ na budowanie - mocno podkreślanej przez badanych - dobrej atmosfery w zespole.
Menedżer pełni kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu. Relacje z nim wpływają też na atmosferę pracy. Od tego, jak szef będzie zarządzał zadaniami, procesami czy sytuacjami konfliktowymi zależy również efektywność pracy jego podwładnych. Pracownicy oczekują od niego m.in. decyzyjności czy wsparcia w problemach, natomiast to przełożony decyduje, jaki styl przywództwa wybierze i jak dostosuje go do poziomu stanowiska i doświadczenia poszczególnych podwładnych. Dzisiaj coraz więcej nowoczesnych menedżerów stawia na partnerstwo, daje współpracownikom dużą swobodę, pozwala się wykazać, ale i wymaga. Dzięki temu rozwija zespół, a potencjał poszczególnych pracowników jest wykorzystywany - mówi Sylwia Sosnowska, Human Resources Manager w Grupie Pracuj.

fot. Elnur - Fotolia.com

Szef i pracownik

Trudna współpraca z szefem jest z pewnością męcząca, ale okazuje się, że niekoniecznie staje się powodem do zmiany pracy.


Mit trzeci:


Do firmy najmocniej przywiązuje nas dobry szef

Co trzyma Polaków w obecnej pracy? Przede wszystkim przyjazna atmosfera i współpracownicy - takiej odpowiedzi udzieliła ponad połowa badanych przez Pracuj.pl pracowników. Na dalszych miejscach plasuje się sympatia do samej pracy oraz zadowolenie z wynagrodzenia. Polacy cenią też sobie poczucie stabilizacji i możliwość rozwoju. Nieco ponad jedna czwarta badanych zaznaczyła, że mają fajnego szefa i jest to jeden z czynników zatrzymujących ich w obecnym miejscu pracy.
Mądry szef wie, że dobre relacje i obustronna komunikacja pozytywnie wpływają na atmosferę, która jest kluczowa, aby przywiązać specjalistę do firmy. Z kolei złe stosunki z przełożonym znacznie obniżają satysfakcję z pracy i w efekcie mogą być jednym z czynników wpływających na decyzję o zmianie pracodawcy - mówi Sylwia Sosnowska, Human Resources Manager w Grupie Pracuj.

Mit czwarty:


Szefowie często demotywują pracowników

Zniechęcanie podwładnych do pracy wydaje się powszechnym grzechem menedżerów. Tymczasem demotywujący przełożeni na pewno się zdarzają, ale jak pokazuje badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają” są w mniejszości - na takich szefów trafiła jedna piąta przebadanych Polaków. Prawie 80% ankietowanych ma wspierających menedżerów.
Zdaniem badanych szef w polskich firmach nie jest taki straszny, jak go malują. Relacje z szefem nie są decydującym czynnikiem, skłaniającym pracowników do zmiany pracy lub wpływającym w dużym stopniu na poczucie zadowolenia, bądź niezadowolenia z pracy. Te dane wskazują na malejącą tendencję feudalnych stosunków w miejscach pracy, które były przypisane do przedliberalnego kapitalizmu, a także na polepszającą się kulturę organizacji pracy w polskich firmach – mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ISNS UW.

Mit piąty:


Aby mieć bezpośrednie i swobodne relacje z szefem, trzeba się z nim przyjaźnić

Szef-kumpel albo chłodne, czysto biznesowe i sformalizowane relacje z przełożonym - okazuje się, że nie tylko takie dwa modele wzajemnych stosunków są możliwe. 65% Polaków przyznaje, że ma profesjonalne relacje z szefem - znaczna mniejszość z kolei określiłaby je jako koleżeńskie. Istotne okazuje się tutaj wykształcenie – wśród ankietowanych z wykształceniem zawodowym znacznie więcej jest osób, które czują się zaprzyjaźnione z szefami (aż 40%), niż pośród badanych po studiach wyższych – tutaj jedynie 29% uznaje swoje relacje za koleżeńskie. Nie przeszkadza to jednak swobodzie we wzajemnych stosunkach - 60% ankietowanych ma z przełożonym bezpośrednie relacje, a prawie 90% określa je jako swobodne. Dystans czy napięcie wyczuwa znaczna mniejszość przebadanych przez Pracuj.pl Polaków.

Informacje o badaniu
Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają” zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl, N=1001, wrzesień 2017.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.