eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

2017-11-03 11:33

Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

Biurowce w Warszawie © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Warszawa pozostaje najbardziej rozwiniętym rynkiem biurowym w Polsce i raczej nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta w najbliższym czasie miała ulec zmianie. Na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów br. rozpoczęto budowę wielu nowych projektów oraz zaobserwowano rosnący popyt i coraz większą chłonność rynku. Efektem tego był spadek ilości pustostanów. Eksperci Knight Frank przewidują, że najbliższa przyszłość będzie dla stołecznych biur równie udana.
„Popyt na warszawskim rynku biurowym zdecydowanie dopisuje, czego dowodem jest znaczne ożywienie panujące wśród najemców. W okresie trzech pierwszych kwartałów br. wynajętych zostało prawie 600 000 m kw. biur. To dobry rezultat, zaledwie kilkanaście procent niższy od średniego rocznego popytu z minionych lat. Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się strefy centralne, Służewiec oraz Aleje Jerozolimskie.

Dowodem rosnącego zapotrzebowania na stołeczną powierzchnię biurową jest przede wszystkim bardzo wysoki poziom absorpcji netto, która w analizowanych okresie zdołała przewyższyć 250 000 m kw., co oznacza, że była sporo wyższa od średniej rocznej absorpcji notowanej w ostatnich pięciu latach.

Konsekwencją tego jest zachowanie wskaźnika pustostanów, który zaczął pikować po kilku latach nieustannych wzrostów. Spadki widoczne są już od początku roku, a tylko w ciągu minionego kwartału wskaźnik obniżył się o 1 pp. Aktualnie współczynnik pustostanów w Warszawie szacowany jest na 12,9% nowoczesnych zasobów, a najwięcej dostępnej powierzchni oferowane jest w centrum miasta i na Służewcu. – mówi Paweł Lothammer, Dyrektor Działu Reprezentacji Właściciela, Knight Frank.

fot. mat. prasowe

Podaż w budowie wg lokalizacji i planowanych dat ukończenia

Ponad 70% podaży w budowie realizowane jest w strefach centralnych.


„Od początku roku w Warszawie oddano do użytku piętnaście nowych projektów biurowych oferujących łącznie ponad 200 000 m kw. powierzchni. Według planów deweloperów kolejne 100 000 m kw. ma być dostarczone jeszcze w tym roku. Jeśli zostaną dotrzymane terminy, nowa podaż na koniec 2017 roku będzie porównywalna do średniej rocznej podaży z ostatnich lat.

Choć jest to zdecydowanie niższy wynik niż ten odnotowany w poprzednim rekordowym roku, aktywność deweloperów na stołecznym rynku nie słabnie. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozpoczęto budowy pięciu obiektów o łącznej powierzchni 140 000 m kw. W rezultacie, na koniec września 2017 roku w realizacji znajdowało się ponad 820 000 m kw. powierzchni biurowej. Tak wysokiego wolumenu w budowie nie odnotowano jeszcze nigdy na warszawskim rynku biurowym.

fot. mat. prasowe

Absorpcja netto, roczna podaż biurowa oraz współczynnik pustostanów w Warszawie

Na warszawskim rynku biurowym nadal obserwujemy znaczne ożywienie wśród najemców.


Należy jednocześnie zwrócić uwagę na znaczący udział wielkoskalowych projektów w podaży w budowie, co przekłada się na wydłużony okres realizacji tych inwestycji. W konsekwencji, zdecydowana większość realizowanej aktualnie powierzchni zostanie oddana do użytku dopiero w 2019 i 2020 roku.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę harmonogramy deweloperów realizujących nowe inwestycje, ale także ożywiony popyt i rosnącą chłonność rynku, w nadchodzących kwartałach spodziewany jest dalszy spadek współczynnika pustostanów.” - mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank

fot. mat. prasowe

Popyt w Warszawie

Renegocjacje stanowiły 25% zarejestrowanego popytu, natomiast ekspansje 13%.


„Optymizm na stołecznym rynku biurowym znalazł swoje odzwierciedlenie również w sektorze inwestycyjnym. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku w ramach transakcji nabycia biurowców w Warszawie zainwestowano blisko 390 mln EUR. Jednocześnie stanowiły one ponad połowę wolumenu transakcji w sektorze biurowym w Polsce. Najważniejsze transakcje, przeprowadzone na warszawskim rynku inwestycyjnym w okresie od stycznia do września 2017 to: przejęcie warszawskiego Proximo I przez REICO (Ceska Sporitelna) oraz Warsaw Spire B przez CA Immo czy nabycie portfela nieruchomości biurowych BPH przez fundusz Octava. Ponadto jest kilka transakcji w toku, które powinny się finalizować niebawem, potwierdza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów rynkiem warszawskim. Obecnie najlepsze aktywa biurowe typu „prime” w centrum Warszawy wyceniane są przy stopie kapitalizacji na poziomie 5,25%- 5,50%, a w przypadku biurowców usytuowanych poza centrum miasta stopy kapitalizacji oscylują wokół 7,00%-7,50%.” – mówi Marcin Purgal, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: