eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy na zakupach. 9 faktów

Polacy na zakupach. 9 faktów

2017-10-30 10:56

Polacy na zakupach. 9 faktów

Zakupy © sebra - Fotolia.com

Już niemal połowa 26-milionowej rzeszy polskich internautów decyduje się na zakupy online. Duża popularność e-commerce nie oznacza jednak, że porzuciliśmy sklepy stacjonarne. Wręcz przeciwnie - wciąż lubimy centra i galerie handlowe, a szczególnie przywiązane są do nich osoby, które zwykły oglądać produkty w realu, aby potem kupić je w sieci.
„Powiedz mi, jak kupujesz, a powiem Ci, kim jesteś”. Okazuje się, że ta zależność naprawdę działa. Firma HRS zebrała 9 wiele mówiących o Polakach faktów związanych z zakupami.

Fakt 1: Opinia sprzedawcy jest ważna


Kontakt z żywym człowiekiem jest nie do przecenienia. Niemal 2/3 Polaków (65%) przyznaje, że bardziej niż czytanie opinii w internecie interesuje ich kontakt ze sprzedawcą w salonie stacjonarnym. Jest to szczególnie ważne dla klientów kupujących RTV i AGD.

Fakt 2: napis SALE nie jest nam obojętny


Nie jesteśmy obojętni na promocje, szczególnie na umieszczony na czerwonym tle napis SALE. I to właśnie ta czerwień jest czynnikiem, który w znacznym stopniu kieruje naszym zainteresowaniem. Badania dowodzą, że kolor podnosi nam zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom adrenaliny i ekscytacji organizmu. Nic zatem zaskakującego, że czerwony dominuje w większości materiałów, a sklepy z dużym upodobaniem stosują nawiązanie do znaku drogowego „stop”.

Fakt 3: To mężczyźni łatwiej ulegają promocjom


Aż 45% mężczyzn podejmuje swoje decyzje zakupowe na podstawie promocji i obniżek cen. Panowie zdecydowanie chętniej sięgają do portfela w okresie wyprzedaży.

fot. sebra - Fotolia.com

Zakupy

Na odzież i dodatki kobiety wydają co miesiąc średnio 89 złotych.


Fakt 4: Wolimy zaplanować swoje zakupy


Tylko 14% Polaków nie robi przygotowań przed zakupami. Zdecydowana większość woli: stworzyć dokładną listę, przejrzeć gazetki promocyjne, porównać oferty i ceny przed zakupem oraz odwiedzić strony www sklepów.

Fakt 5: Najpierw oglądamy, później kupujemy… i odwrotnie


Niektóre produkty wolimy najpierw zobaczyć wirtualnie, a później kupić je w sklepie stacjonarnym. Aż 54% osób kupuje tak materiały budowlane, 45% sprzęt AGD i RTV i 44% odzież, akcesoria i dodatki. Odwrotne działanie obserwujemy w przypadku kosmetyków i perfum (37%) oraz obuwia 34%. Tych produktów najpierw szukamy w sklepach stacjonarnych, a dopiero później kupujemy w sieci.

Fakt 6: Kobiety kupują odzież, a mężczyźni sprzęt elektroniczny i…


W sklepach internetowych kobiety najczęściej kupują odzież i dodatki (aż 82%). Zamawiają również kosmetyki, multimedia i artykuły dziecięce. Aż 64% mężczyzn kupuje online sprzęt elektroniczny. Co ciekawe, panowie kupują równie często bilety do kina i teatru i podróże.

Fakt 7: Mężczyźni wydają miesięcznie więcej niż kobiety


Na odzież i dodatki kobiety wydają co miesiąc średnio 89 złotych. Co ciekawe, mężczyźni wydają w skali miesiąca więcej niż kobiety. Na zakup elektronicznych gadżetów panowie przeznaczają około 100 złotych.

Fakt 8: Kosmetyczka i biżuteria – ile wydajemy?


25% wydatków miesięcznych w przypadku kobiet stanowią zabiegi kosmetyczne. Ciekawszy jest jednak fakt, że to 22% miesięcznych wydatków mężczyzn. Tylko 16% wydatków w obydwu przypadkach to kwoty przeznaczone na biżuterię.

Fakt 9: Coraz bardziej doceniamy rękodzieło i żywność eko


Polacy stają się bardziej eko, inwestują w domowe produkty i polskie wyroby. Wśród najważniejszych zakupowych trendów znalazły się: domowe przetwórstwo, żywność organiczna oraz polskie produkty robione ręcznie. Co ważne, Polacy coraz chętniej wspierają akcje charytatywne i crowdfunding.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.