eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VII 2017

Inflacja VII 2017

2017-08-14 10:47

Inflacja VII 2017

Warzywa staniały © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w siódmym miesiącu bieżącego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych uległy nieznacznej zmianie - usługi okazały się o 0,4% droższe niż w czerwcu, a towary staniały o 0,4%. Dynamika cen w poszczególnych grupach produktów była zróżnicowana. Tańsze były m.in. transport oraz odzież i obuwie. Więcej niż przed miesiącem trzeba było zapłacić m.in. za usługi w zakresie rekreacji i kultury.

Lipiec 2017 vs lipiec 2016


Jeśli porównać tegoroczny lipiec z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, ceny towarów i usług poszybowały w górę o 1,7%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,8%) niż towary (1,3%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim wyższe ceny żywności (4,7%), droższa rekreacja i kultura oraz hotele i gastronomia (2,3%), rosnące koszty utrzymania mieszkania (1,5%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 5,7%).

Inflacja 2017. Lipiec vs czerwiec


Dane GUS wskazują, że czerwcowe, delikatne wzrosty cen żywności (o 0,1%) nie doczekały się w lipcu kontynuacji - siódmy miesiąc przyniósł w tym zakresie spadki rzędu 0,2%. Najbardziej potaniały warzywa (o 7,5%) i owoce (o 0,9%). Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za cukier (o 0,6%) oraz ryż (o 0,1%). W lipcu br. podrożało natomiast masło (o 7,8%), mąka (o 1,6%), mięso (przeciętnie o 1,0%, w tym mięso drobiowe – o 3,1%, wieprzowe – o 0,8%, wędliny – o 0,6% i mięso cielęce – o 0,4%, przy spadku cen mięsa wołowego – o 0,1%). Droższe niż przed miesiącem były makarony i produkty makaronowe (o 1,0%), ryby i owoce morza (o 0,6%), artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,5%, w tym sery i twarogi – o 0,9%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4%, mleko – o 0,2%, przy spadku cen jaj o 0,1%). Więcej niż w czerwcu br. konsumenci płacili również za pieczywo (o 0,5%) oraz tłuszcze roślinne (o 0,2%).

W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych były niższe niż przed miesiącem o 0,1%. Mniej niż w czerwcu br. płacono za kawę (o 0,1%). Ceny soków owocowych oraz kakao i czekolady w proszku pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. W lipcu br. więcej płacono za wody mineralne lub źródlane, herbatę oraz soki warzywne i owocowo-warzywne (po 0,1%).

W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych o 0,3% oraz wyrobów tytoniowych o 0,1%.

W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 4,5%, a odzieży – o 3,1%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1%. Zanotowano nieznaczny wzrost opłat za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 0,1%. Więcej niż w czerwcu br. płacono za wywóz śmieci (o 0,3%) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1%). Wzrosły opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny opału – o 0,4%. Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za gaz (o 0,2%). Ceny energii elektrycznej oraz cieplnej pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W lipcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Więcej płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,4%) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za środki czyszczące i konserwujące (o 0,3%), urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1%).

W lipcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem płacono za wyroby farmaceutyczne (o 0,9%), usługi lekarskie (o 0,2%), usługi stomatologiczne oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,1%). Opłaty za usługi szpitalne i sanatoryjne pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br.

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w czerwcu br. o 1,1%. W lipcu br. obniżyły się ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,7%, w tym gazu ciekłego – o 5,1%, benzyny – o 1,4%, oleju napędowego – o 1,2%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili również za usługi transportowe (o 1,0%) oraz samochody osobowe (o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,2%


Opłaty związane z łącznością wzrosły w lipcu br. o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi telekomunikacyjne (o 0,1%). Sprzęt telekomunikacyjny był tańszy niż w czerwcu br. (o 0,6%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu br. wzrosły o 1,2%. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 4,4%, w tym za granicą – o 7,2%, a w kraju – o 1,5%). Podrożały gazety i czasopisma (o 2,0%) oraz opłaty radiowo-telewizyjne (o 0,3%). Ceny artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br. Mniej niż przed miesiącem płacono za rośliny i kwiaty (o 2,4%), książki (o 1,7%), usługi związane z rekreacją i sportem (o 1,1%) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,1%).

W lipcu br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%.

Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w lipcu br. o 0,3%. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 0,8%.

Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,3%) oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,2%). Niższe niż w czerwcu br. były natomiast ceny w zakresie ubezpieczeń (o 0,3%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.