eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VII 2016

Inflacja VII 2016

2016-08-12 15:39

Inflacja VII 2016

W lipcu spadły m.in. ceny alkoholu © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Znamy już najnowsze dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez GUS wynika, że lipiec, w odróżnieniu od swojego poprzednika, był miesiącem spadków. Tym razem ceny towarów i usług konsumpcyjnych okazały się o 0,3% niższe niż w poprzednim miesiącu (- 0,9% rdr). Największy wpływ na wskaźnik miały obniżki ceny żywności, odzieży i obuwia oraz napojów alkoholowych.

Przeczytaj także: Inflacja VI 2016

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3% (w tym towarów – o 0,7%, przy wzroście cen usług – o 0,5%).

Ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1%, wobec wzrostu o 0,2% w czerwcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6%) i owoce (o 1,7%). Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za mąkę (o 0,4%) oraz pieczywo (o 0,1%). Ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu (w tym ceny serów i twarogów nie uległy zmianie, przy obniżce cen mleka – o 0,2%, jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,1%, i wzroście cen jaj – 0,4%). W lipcu br. podrożało mięso (przeciętnie o 1,1%, w tym mięso wieprzowe – o 2,7%, mięso drobiowe – o 0,8%, wędliny – o 0,7%, przy cenach mięsa wołowego i cielęcego utrzymujących się na tym samym poziomie co w czerwcu br.). Podrożały ryby i owoce morza (o 0,9%), ryż (o 0,7%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za tłuszcze zwierzęce oraz czekoladę (po 0,5%), cukier (o 0,2%), a także tłuszcze roślinne (o 0,1%). W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,4%) oraz kawy (o 0,3%). Więcej niż w czerwcu br. płacono za soki owocowe i warzywne (o 0,7%), kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) oraz herbatę (o 0,1%). W lipcu br. napoje alkoholowe potaniały o 0,1%. Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2%.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 i 2016 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3%


W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8%, a odzieży – o 3,0%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1%. Zanotowano nieznaczny wzrost opłat za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 0,1%. Więcej niż w czerwcu br. płacono za wywóz śmieci (o 0,3%) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,2%). Nie zaobserwowano zmian w opłatach za najem mieszkania. Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny energii elektrycznej – o 0,5%. Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za gaz (o 0,7%) i opał (o 0,1%). Ceny energii cieplnej pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W lipcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Więcej płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,4%), środki czyszczące i konserwujące (o 0,3%) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%). Nieznacznie mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%).

W lipcu br. obniżyły się opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2%). Mniej niż przed miesiącem płacono za wyroby farmaceutyczne (o 0,4%). Opłaty za usługi sanatoryjne pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br. Podrożały natomiast usługi lekarskie, urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2%) oraz usługi stomatologiczne i szpitalne (po 0,1%).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w czerwcu br. o 0,2%, głównie w wyniku niższych cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,2%, w tym benzyny – o 1,4%, oleju napędowego – o 1,1%, przy wzroście cen gazu ciekłego – o 0,3%). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 3,2%) oraz samochody osobowe (o 0,2%).

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br. W lipcu br. nie zaobserwowano zmian w opłatach za usługi telekomunikacyjne. Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za sprzęt telekomunikacyjny (o 0,4%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu br. wzrosły o 1,5%. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 5,0%, w tym za granicą – o 8,4%, a w kraju – o 1,3%). Podrożały gazety i czasopisma (o 3,3%), podręczniki (o 0,3%) oraz książki (o 0,1%). Ceny usług związanych z kulturą, a także artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br. Mniej niż przed miesiącem płacono za artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 1,0%) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,2%).

W lipcu br. opłaty związane z edukacją pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w czerwcu br.

Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w lipcu br. o 0,1%.
Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,5%). Podrożały natomiast ubezpieczenia (o 0,6%), usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,3%) oraz opieka społeczna (o 0,1%).

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9% (w tym towarów – o 1,5%, przy wzroście cen usług – o 0,7%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,1%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7%) oraz w zakresie mieszkania (o 0,8%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,64 p. proc., 0,26 p. proc. i 0,21 p. proc. Wzrost cen żywności (o 1,2%) podniósł ten wskaźnik o 0,26 p. proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: