eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

2017-06-14 00:30

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? © Ramona Kaulitzki - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy cyberbezpieczeństwo ma szanse stać się polską domeną? Bez wątpienia mamy ku temu potencjał. Świadczyć może o tym chociażby rosnąca wartość polskiego sektora ICT, która w minionym roku zdołała osiągnąć wartość aż 8,5 mld złotych, jak również rzesza absolwentów kierunków informatycznych, która co roku opuszcza mury rodzimych uczelni.
Jeżeli jednak naprawdę chcemy, aby cyberbezpieczeństwo stało się znakiem rozpoznawalnym naszego kraju, musimy przestać traktować je jako koszt, a widzieć w nim przede wszystkim inwestycję. To jedno z kluczowych stwierdzeń zawartych w opracowanym przez Instytut Kościuszki raporcie „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego”.

Autorzy publikacji podkreślają, że polskie cyberbezpieczeństwo ma realne szanse zyskać miano jednego z filarów naszej gospodarki. Szacuje się, że wartość globalnego sektora cyberbezpieczeństwa sięga obecnie 120 mld dolarów i do 2022 roku najprawdopodobniej się podwoi. Znaczny w tym udział mogą mieć polskie produkty i usługi.
– Mamy wszelkie atuty, które pozwalają nam zbudować silne cyberbezpieczeństwo. Charakter polskiej gospodarki umożliwia nam nawet wykształcenie narodowej specjalizacji w tej dziedzinie, Aby jednak taki scenariusz mógł doczekać się realizacji, konieczny jest skoordynowany i przemyślany plan zaangażowania państwa – podkreślił Dominik Skokowski – ekspert Instytutu Kościuszki, redaktor raportu.

fot. mat. prasowe

Rynek cyberbezpieczeństwa to istotny element globalnej gospodarki

W 2021 szacowana wartość rynku cyberbezpieczeństwa ma osiągnąć 240 mld USD.


Jak twierdzą autorzy opracowania, bazując na analizie rozwoju sektorów cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze, konieczne jest aktywne zaangażowanie państwa zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. Wsparcie administracji publicznej potrzebne jest na każdym etapie, począwszy od opracowania i wdrożenia narodowej strategii poprzez stworzenie odpowiednich mechanizmów współpracy, aż po zaprojektowanie programu badawczo-rozwojowego, czytamy w raporcie. Warto korzystać również z szans, jakie niesie za sobą polskie członkostwo w takich organizacjach, jak np. Unia Europejska, czy NATO.

fot. mat. prasowe

Polska ma potencjał do budowy silnego sektora cyberbezpieczeństwa

W 2016 roku polski sektor ICT wart był 8,5 mld USD.


Bardzo istotną rolę odgrywać będzie również ścisła współpraca publiczno-prywatna na rzecz cyberbezpieczeństwa, która powinna także wspierać tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Korzystając z doświadczenia i know-how sektora prywatnego, możemy stworzyć dobrze prosperujący i konkurencyjny względem światowych potęg rynek. Taką drogę obrały państwa uznawane dziś za globalnych liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. Izrael, gdzie w 2015 r. przychody sektora cyberbezpieczeństwa sięgnęły 3,75 mld dolarów, stanowiąc tym samym ponad 1% izraelskiego PKB, ale także Wielka Brytania, której eksport cyberproduktów szacowany jest na ok. 2 mld dolarów.

W przypadku Polski bardzo ważne jest zapewnienie przyjaznego otoczenia instytucjonalno-prawnego. Administracja publiczna powinna stwarzać warunki sprzyjające wzmacnianiu konkurencyjności polskich firm, w tym startupów, a także wspierać ich ekspansję zagraniczną. Polska powinna również opracować strategię długofalowych działań wizerunkowych, skierowanych na promocję rodzimych przedsiębiorstw i polskiego know-how.

fot. mat. prasowe

Polska musi podjąć odpowiednie kroki, aby wykorzystać szanse

Koniecznością jest rozwój współpracy publiczno-prywatnej.


- Trudno sobie dziś wyobrazić budowę nowoczesnego, liczącego się w świecie państwa bez udziału krajowych firm informatycznych. Wiąże się to z cyberbezpieczeństwem i pojęciem cybersuwerenności, ale także z dobrze rozumianym pragmatyzmem ekonomicznym. Jeśli krajowe firmy odnoszą biznesowy sukces, to jest to korzyść nie tylko dla ich właścicieli i pracowników, ale także dla wszystkich obywateli. Co więcej, wnoszą one istotny wkład do budżetu państwa – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Wojskowego w Asseco Poland. Dziś Polska ma do dyspozycji ogromny potencjał rodzimych firm IT, które przez ostatnie 25 lat zdobyły kompetencje, by budować mocną pozycję naszej gospodarki oraz bezpieczeństwo kraju i kluczowych sektorów – dodał.

Informacje o badaniu
Celem Raportu Instytutu Kościuszki „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego” jest identyfikacja najważniejszych kroków, jakie należy podjąć w zakresie budowy sektora cyberbezpieczeństwa opartego na innowacyjnych produktach i usługach. Publikacja zawiera poszerzoną analizę kluczowych aspektów współpracy publiczno-prywatnej, rozwoju rynku ICT i cyberinnowacji, roli sektora militarnego, a także case study krajów-liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Partnerem Raportu jest Asseco Poland.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: cyberbezpieczeństwo, polska gospodarka

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.