eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie pracownicy tymczasowi powinni szukać pracy?

Gdzie pracownicy tymczasowi powinni szukać pracy?

2017-05-18 11:00

Gdzie pracownicy tymczasowi powinni szukać pracy?

Gdzie pracownicy tymczasowi powinni szukać pracy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Obecne realia rynku pracy sprawiają, że kandydaci nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem etatu czy pracy tymczasowej. Dane Adecco dowodzą jednak, że największą szanse na zatrudnienie mają pracownicy tymczasowi z regionów, gdzie stopa bezrobocia osiąga najniższe poziomy.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa wspomaga rynek

Dane resortu pracy wskazują, że w u schyłku minionego roku bezrobocie w naszym kraju sięgało 8,3 proc. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość uśredniona, a odsetek ten wahał się od 5 proc. w Wielkopolsce do ponad 14,2 proc. na Warmii i Mazurach.

Z kolei z danych Adecco wynika, że większe szanse na znalezienie stałego zatrudnienia mieli pracownicy tymczasowi z województw, w których poziom bezrobocia był niższy od krajowej średniej. Wraz ze wzrostem tego odsetka widać było również spadek zainteresowania pracodawców oferowaniem pracownikom tymczasowym stałych kontraktów.
– Taka sytuacja nie zaskakuje. W regionach, w których znalezienie pracownika może być kłopotliwe, pracodawcy wolą zatrudnić kogoś niejako „na zapas”, byle tylko mieć pewność, że ta osoba pozostanie do ich dyspozycji – mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. – Z kolei w województwach o wyższej stopie bezrobocia znalezienie kogoś do zespołu jest łatwiejsze, tym samym pracownicy tymczasowi nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Gdzie pracownicy tymczasowi powinni szukać pracy?

Pracodawcy znacznie chętniej zatrudniali pracowników tymczasowych na stałe w województwach, w których wskaźnik bezrobocia był poniżej średniej krajowej.


Wyraźna korelacja


W województwach, w których odsetek bezrobotnych wynosił poniżej 8,3 proc. (uśredniona wartość dla całego kraju w grudniu 2016 roku) pracodawcy przejmowali na stałe znacznie więcej pracowników. Rekord padł w województwie śląskim, gdzie przy bezrobociu na poziomie 6,6 proc. pracodawcy przejęli na stałe 2187 pracowników. Równie imponujący wynik osiągnęło województwo wielkopolskie. W regionie o najniższym bezrobociu w kraju (5 procent), pracodawcy przejęli na stałe 1508 pracowników tymczasowych.

Najsłabszy wynik w grupie województw o średnim poziomie bezrobocia niższym niż krajowe, osiągnęło województwo mazowieckie. Przy 7,3 proc. ludzi szukających pracy pracodawcy przejęli 295 pracowników tymczasowych.

Mniejsze zainteresowanie przy wysokim bezrobociu


W województwach, w których współczynnik bezrobocia jest wyższy niż średnia krajowa, liczba przejętych pracowników gwałtownie spada. W województwie łódzkim, gdzie bezrobocie nie odbiega znacznie od średniej krajowej (8,6 proc.), pracodawcy przejęli na stałe 186 pracowników. Najwięcej (309) ludzi zatrudnionych tymczasowo znalazło stałą pracę w województwie lubuskim, gdzie bez pracy pozostaje 8,7 proc. osób zdolnych do pracy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Z kolei w województwach o najwyższym bezrobociu pracodawcy wykazywali najmniejsze zainteresowanie pracownikami tymczasowymi. W województwie kujawsko-pomorskim (bezrobocie na poziomie 12,1 proc.) na stałe zatrudniono 62 osoby. W województwie podkarpackim (11,6 proc.) było to 96 osób, a w województwie świętokrzyskim (10,8 proc.) pracodawcy zatrudnili jedynie po 12 osób.
– Nasze dane wyraźnie pokazują, jak działa rynek pracownika w praktyce. W województwach, gdzie znalezienie ludzi jest dużym wyzwaniem, pracodawcy sami proponują etaty najlepszym. Z kolei tam, gdzie pracy szuka więcej ludzi, zakłady pracy nie czują takiej potrzeby szybkiego znalezienia rąk do pracy, a co za tym idzie, mniej są zainteresowani przejmowaniem pracowników tymczasowych na stałe – podsumowuje Anna Wicha.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: