eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Utrata danych boli, ale chyba za mało

Utrata danych boli, ale chyba za mało

2017-05-15 09:11

Utrata danych boli, ale chyba za mało

Cyfrowy bałagan © Leszek Czerwonka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kochamy swoje urządzenia cyfrowe, ale okazuje się, że ciągle jeszcze za mało, aby zagwarantować im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Utrata danych boli, ale często ten ból zadajemy sobie niejako na własne życzenie. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że z jednej strony zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie narażają nas cyberprzestępcy, a z drugiej - nie stosujemy nawet podstawowych środków zapobiegawczych jak np. PIN-y i hasła dostępu.

Przeczytaj także: Utrata danych przyprawia o dreszcze i zimny pot

Badanie Kaspersky Lab dowodzi, że zdecydowana większość użytkowników ma świadomość istnienia zagrożeń. 73% badanych przyznaje, że działalność cyberoszustów stanowi duże zagrożenie dla ich danych, a 65% zdaje sobie sprawę, że złośliwe oprogramowanie to czynnik wysokiego ryzyka. Tyle teorii. Praktyka dowodzi bowiem, że pomiędzy obawami o bezpieczeństwo danych a działaniami podejmowanymi (lub niepodejmowanymi) w celu ich zabezpieczenia istnieją pokaźne rozbieżności.

Szczególnie niepokojące wydaje się to, że zaledwie połowa ankietowanych zabezpiecza swoje urządzenia hasłem - ten zabieg stosuje 53% użytkowników smartfonów, 48% właścicieli komputerów i 42% posiadaczy tabletów. Co więcej, co dziesiąty ankietowany nie robi zupełnie nic, aby chronić się przed utratą danych (odpowiednio: 11%, 10%, 19%).

Mimo że wiele osób postrzega zagrożenie ze strony cyberprzestępców i szkodliwego oprogramowania jako poważne ryzyko dla swoich danych, tylko około jedna trzecia posiada ogólne rozwiązanie bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.

Ponadto istnieje rozbieżność między postrzeganiem przez użytkowników lekkomyślnego zachowania a jego wpływem na ryzyko utraty danych. Mniej niż połowa osób (47%) przyznaje, że bezpieczeństwo ich danych może zostać poważnie narażone na skutek własnej nieuwagi. Jednocześnie jeden na pięciu (19%) użytkowników zapytanych o sposób utraty danych w przeszłości przyznał, że usunął je sam przez przypadek. Częściej wskazywaną odpowiedzią była tylko utrata danych w wyniku uszkodzenia urządzenia (23%).

Jeśli chodzi o dane, które są bliskie użytkownikom, zdjęcia i filmy są postrzegane przez wielu jako najcenniejsze i niemożliwe do zastąpienia formy danych przechowywanych na urządzeniach cyfrowych. Jednak największe prawdopodobieństwo utraty takich danych dotyczy smartfonów — 44% respondentów przyznało, że taka sytuacja zdarzyła im się już w przeszłości. To samo spotkało 37% użytkowników komputerów i 30% użytkowników tabletów.

fot. mat. prasowe

Przyczyny utraty danych

Za utratę danych w niemal co czwartym przypadku odpowiada uszkodzenie urządzenia.


Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab, powiedział:
Cenne dane przechowywane na urządzeniach cyfrowych, z których korzystamy każdego dnia, nie są chronione w wystarczającym stopniu. Wobec tak dużego zaufania, jakim obdarzamy urządzenia w zakresie bezpieczeństwa naszych wspomnień i informacji, istotne jest, aby stosowane przez użytkowników środki bezpieczeństwa mogły być dostosowywane do scenariusza i aby chroniły dane — niezależnie od urządzenia czy miejsca, w którym jest ono wykorzystywane. Powierzanie przechowywania najcenniejszych danych różnym urządzeniom wymaga bardziej zdecydowanego i niezawodnego podejścia. Tylko wtedy możliwe będzie objęcie ochroną wszystkich słabych punktów oraz zajęcie się problemem luk w wiedzy użytkowników lub nieumyślnych incydentów dotyczących danych.

Użytkownicy mogą podjąć wiele prostych działań, które pomogą im zabezpieczyć cenne dane na swoich urządzeniach. Poprzez zapisanie kopii zapasowej danych w chmurze dane te będą mogły zostać łatwo odzyskane z dowolnego miejsca w dowolnym czasie w przypadku, gdy znikną z urządzenia. Zaszyfrowanie poufnych informacji i zabezpieczenie urządzeń przy użyciu hasła oraz aplikacji również znacznie utrudni dostęp do danych na wypadek, gdyby urządzenie wpadło w niepowołane ręce. Menedżery haseł mogą pomóc utworzyć i bezpiecznie przechowywać unikatowe hasła.

Użytkownicy powinni również aktywować połączenia VPN w celu zapewnienia ochrony swoim danym w publicznych sieciach Wi-Fi. Dla większego spokoju poufne dane mogą również zostać zdalnie usunięte przy użyciu narzędzi zdalnej administracji w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Kaspersky Total Security może pomóc użytkownikom wprowadzić te — jak również inne — środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia pełnej ochrony danych na różnych urządzeniach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: utrata danych, zagrożenia w internecie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: