eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo IT traci przez skostniałą rekrutację

Bezpieczeństwo IT traci przez skostniałą rekrutację

2017-03-21 12:55

Bezpieczeństwo IT traci przez skostniałą rekrutację

Cyberprzestępca kontra cyberobrońca © fot. mat. prasowe

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT powinien posiadać stosowne doświadczenie oraz wiedzę specjalistyczną. Takiemu podejściu pracodawcy nie można odmawiać słuszności, ale w dzisiejszych czasach lepiej byłoby, gdyby w decyzjach rekrutacyjnych uwzględniano również inne cechy kandydatów. Chodzi tu o zaangażowanie, rzeczywiste umiejętności czy nawet określone cechy charakteru. Zbyt skostniałe podejście do rekrutacji sprawia, że ignorowane bywają całe zastępy młodych zapaleńców w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także: 6 sposobów na zniechęcenie pracownika IT

Najnowsze badanie Kaspersky Lab objęło swoim zasięgiem 12 000 klientów i ekspertów ds. IT z USA oraz Europy. Jego wyniki dowodzą, że aż 1/3 badanych przekonana jest, iż specjalista ds. bezpieczeństwa IT powinien przede wszystkim legitymować się doświadczeniem. Kolejną istotną kwestią (24% wskazań) jest znajomość systemów IT. Z jednej strony respondentom trudno zarzucić brak rozsądku, ale z drugiej wydaje się, że brak im nieco rozeznania. Praktyka i badania firmy Kaspersky Lab pokazują bowiem, że brak udokumentowanego doświadczenia można zastąpić innymi cechami kandydata, które idealnie będą go predystynować do piastowania stanowiska w dziale bezpieczeństwa IT.

Jakie mogą to być cechy? Mowa tu umiejętności nieszablonowego myślenia i pracy poza typowym środowiskiem biznesowym i formalnymi strukturami, a także o naturalnym zaciekawieniu.

Ogromna większość specjalistów IT uważa, że te kluczowe cechy to właśnie domena uczestników rynku pracy. Trzy czwarte z nich (76%) uważa, że w myśleniu potrafią oni wykraczać poza schematy. 72% utrzymuje, że pracują poza typowymi środowiskami, a 80% — poza formalnymi strukturami. 81% zgadza się, że młodzi ludzie są naturalnie ciekawi, jak działają różne rzeczy.
Sektor bezpieczeństwa IT musi skonfrontować się z realiami, jeśli chodzi o rosnący niedobór umiejętności, który stanowi problem w rekrutacji na stanowiska w branży bezpieczeństwa — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska. Kaspersky Lab obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. W ciągu ostatnich dwóch dekad bezpieczeństwo IT osiągnęło dużą dojrzałość, jednak pod innymi względami zrobiliśmy niewielkie postępy. Pomijając młodych ludzi, branża nie wykorzystuje w pełni cennego i powiększającego się zasobu. Jak wynika z naszego badania, jest to paradoks, ponieważ młodym ludziom powszechnie przypisuje się cechy, które są istotne w tej branży. Pora podjąć działania, które zlikwidują ograniczenia, jakie występują w zakresie rekrutacji na stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem, zanim będzie za późno.

fot. mat. prasowe

Cyberprzestępca kontra cyberobrońca

Kaspersky uważa, że sektor bezpieczeństwa IT ignoruje całe pokolenie cyberobrońców.


Niechęć do zatrudniania w branży bezpieczeństwa młodych ludzi, którzy posiadają cechy przydatne w walce z cyberprzestępczością, prowadzi do niewykorzystania potencjału. 71% młodych respondentów badania nie jest świadomych możliwości zatrudnienia świeżych absolwentów w branży bezpieczeństwa, a 73% nigdy nie rozważała kariery na tym polu. Niemal połowa (47%) młodych ludzi w niewielkim stopniu orientuje się lub nie wie wcale, czym zajmuje się specjalista ds. bezpieczeństwa IT.
Jeśli nie zachęcimy młodego pokolenia do podjęcia kariery w dziedzinie bezpieczeństwa, może to mieć bardzo poważne konsekwencje. Obecne zasoby talentu w dziedzinie bezpieczeństwa zostaną kiedyś wyczerpane. Dlatego aby wypełnić tę lukę, niezbędne jest połączenie młodości i doświadczenia. Ponieważ zakres i skala cyberzagrożeń zmieniają się z dnia na dzień, zwycięstwo w tej walce wymaga współpracy i zespołu złożonego z ekspertów w branży. Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) działający w ramach Kaspersky Lab jest dowodem na to, że potężną siłę w walce z cyberprzestępczością można stworzyć, łącząc osoby z różnym wykształceniem i w różnym wieku — dodał Piotr Kupczyk.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: