eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oferty pracy dopisały, ale widać osłabienie

Oferty pracy dopisały, ale widać osłabienie

2017-01-17 11:48

Oferty pracy dopisały, ale widać osłabienie

Oferty pracy dopisały © sean824 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do nieustannych wzrostów w ilości ofert pracy. IV kwartał minionego roku przyniósł tradycyjne dla schyłku roku spadki. Nie jest to jednak powód do zmartwień - były one zdecydowanie mniejsze niż w analogicznym okresie poprzednich lat.

Przeczytaj także: Rynek pracy w dobrej kondycji. Przybywa ofert pracy

W skrócie


  • W ostatnim kwartale minionego roku liczba anonsów skierowanych do osób poszukujących pracy była o niemal 1/4 wyższa niż IV kwartale 2015 r.;
  • Oferty pracy kierowane są głównie do księgowych, pracowników biurowych i osób specjalizujących się w obsłudze klienta;
  • Szczególnie poszukiwane są również osoby legitymujące się wykształceniem medycznym i farmaceutycznym;
  • Drugi kwartał z rzędu wzrasta zapotrzebowanie na obsadzenie stanowisk urzędniczych;
  • Jeśli porównać obecny stan z poprzednim rokiem, to okazuje się, że oferty pracy nie dopisały jedynie na Śląsku.

Według danych resortu pracy, pod koniec 2016 r. stopa bezrobocia sięgała 8,3 proc., co oznacza, że względem minionego roku odnotowaliśmy spadek 1,4 pkt. proc.
– Tak dobrej sytuacji na rynku pracy na koniec roku nie mieliśmy jeszcze nigdy – komentuje najnowsze dane Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl.

Wprawdzie względem poprzednich miesięcy wskaźnik bezrobocia poszybował w górę, to jednak wzrost ten jest minimalny.
– Polski rynek pracy charakteryzuje się sezonowością. Zawsze na koniec starego roku i w pierwszych miesiącach nowego, więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. To skutek zakończenia prac sezonowych, ale także tego, że często z końcem roku wygasają umowy zawarte na czas określony – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Z roku na rok coraz lepiej


Lekkie pogorszenie na rynku pracy widoczne jest także w Liczniku rynku InfoPraca.pl. Wynika z niego, że w IV kwartale 2016 r. przedsiębiorcy zamieścili w portalu 39 722 ofert pracy. To w porównaniu do poprzedniego kwartału o 13 proc. mniej.
– Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku mamy wzrost liczby ofert aż o 24 proc. To pokazuje, jak bardzo w ciągu minionego roku poprawiła się sytuacja na rynku pracy – mówi Jurkiewicz.

Tym bardziej, że rekrutują pracodawcy z całej Polski. Największy procentowy wzrost, licząc rok do roku, można zauważyć w województwie warmińsko-mazurskim (o 123 proc.), pomorskim (88 proc.) i zachodniopomorskim (o 85 proc.)
– W tych regionach pracy zazwyczaj brakowało. Teraz sytuacja się poprawiła, dlatego można zaobserwować aż tak dużą dynamikę – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Na Warmii i Mazurach sporo etatów czekało także na pracowników budowlanych i inżynierów. Z kolei na Pomorzu firmy potrzebowały architektów, pracowników działów obsługi klienta oraz specjalistów od reklamy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Tylko w jednym regionie kraju, na Śląsku można zauważyć spadek liczby ofert pracy. Jest on jednak niewielki, bo wynosi zaledwie 2 proc.

Rzemiosło, medycyna i urzędy


Największe wzrosty ofert pracy w porównaniu do III kwartału u.br., odnotowały medycyna (126 proc.) i farmacja (252 proc.).
– Wzrost liczby ofert w branży medycznej to skutek starzejącego się społeczeństwa. Ale nie tylko. Obecnie dostęp do lekarzy, ale też pielęgniarek czy wyspecjalizowanych opiekunek jest tak trudny, że Polacy muszą korzystać z prywatnej służby zdrowia. Przy dużym zapotrzebowaniu, przybywa prywatnych ośrodków, gdzie potrzebni są pracownicy – mówi Marek Jurkiewicz.
I dodaje, że liczbę ofert dla kadry medycznej zwiększają propozycje pracy za granicą, gdzie już od dawna chętnie zatrudnia się polskich lekarzy i pielęgniarki.

Pewnym zaskoczeniem jest wzrost liczby ofert pracy dla rzemieślników. W porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. ich liczba wzrosła o 126 proc.
– W niektórych miastach np. we Wrocławiu promuje się zawody rzemieślnicze. I ludzie zaczynają sobie uświadamiać, że rzeczy na zamówienie wcale nie muszą być droższe, a z pewnością są lepszej jakości. I zaczynają je wybierać – mówi Jurkiewicz.

fot. mat. prasowe

Dynamika ofert pracy

Spadki odnotowano wyłącznie na Śląsku.


Z kolei wzrost o 9 proc. liczby ofert w administracji państwowej w porównaniu do III kwartału ub. r. to niewątpliwie skutek rotacji pracowników w urzędach.
– Gdy bezrobocie rośnie, pracownicy wolą posady w sektorze publicznym, na których co prawda zarabia się mniej, ale praca jest pewniejsza. Natomiast gdy na rynku pracy dzieje się lepiej, to można zauważyć przejścia z sektora publicznego do prywatnego – mówi Jurkiewicz.

Z kolei największe spadki liczby ofert pracy w porównaniu do III kwartału 2016 można zauważyć w sektorze ciężkim (o 57 proc.), logistyce (40 proc.), produkcji (o 35 proc.) i sprzedaży detalicznej
(o 30 proc.). Coraz mniej ofert pojawia się także w HR, bankowości i edukacji.

Najnowszy Licznik rynku InfoPraca pokazuje też coraz większe niedobory kadry. Najwięcej osób aplikowało o pracę na stanowiska biurowe. Na jedną ofertę wpływało przeciętnie 30 aplikacji. Natomiast liczba ofert w tym sektorze była na średnim poziomie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: