eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 31/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 31/2016

2016-08-06 21:56

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 30/2016

  • Nowy japoński rząd przyjął program reform ekonomicznych. Przeznaczono w nim ok. 132 mld USD na pobudzenie słabnącej gospodarki. Główną ich część stanowią większe zasiłki dla uboższych obywateli i wydatki infrastrukturalne.
  • Specjaliści Moody's Analytic w swoim raporcie przedstawiają możliwe konsekwencje wyborów prezydenckich w USA. Zwracają uwagę na to, że wygrana Hillary Clinton stwarza szansę korzystnych zmian na rynku pracy. W ciągu jej 4-letniej prezydentury ma szansę powstać 10,4 mln nowych miejsc pracy, czyli o 3,2 mln więcej niż powstałoby w obecnych warunkach prawnych w przypadku utrzymania obecnie obowiązującego prawa. Wygrana reprezentanta Republikanów to ryzyko poluzowania stosunków politycznych i gospodarczych z Europą.
  • Po okresie ostrzeżeń, Komisja Europejska (KE) nałożyła cła antydumpingowe na importowane z Chin stalowe pręty zbrojeniowe. Nałożone cła są w wysokości 8,4 proc. - 22,5 proc. Nowe cła będą obowiązywały przez pięć lat.
  • Rosja wybuduje w Egipcie elektrownię atomową. Oba kraje wynegocjowały warunki budowy elektrowni atomowej. Po zaakceptowaniu umowy przez egipską Radę Państwa rosyjski koncern atomowy przystąpi do budowy. Inwestycję kredytuje Rosja.
  • Trwa ostra walka konkurencyjna pomiędzy Apple Inc. i Samsung Electronics Co Ltd. Obszarem tej bezwzględnej walki jest ochrona kapitału intelektualnego. Amerykanie pozwali koreańska firmę o naruszenie patentu na konstrukcję iPhone'a (dot. zaokrąglonych narożników iPhone'a, konstrukcji ekranu i układu ikon). Zgodnie z wyrokiem z 2012 roku Koreańczycy wypłacili Apple w grudniu ubiegłego roku 548 mln USD. Jednak równocześnie Samsung odwołał się do Sądu Najwyższego uważając, że jest to kwota zbyt wysoka (o ok. 400 mln USD). Kolejnej sądowej rundzie towarzyszą opinie amerykańskich , że Apple powinna otrzymać odszkodowanie w wysokości całych zysków Samsunga ze sprzedaży smartfona. Te roszczenia popierają Facebook Inc. i Google. Proces pobudził dyskusję na temat granic i reguł rywalizacji.
  • Według biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, był w lipcu na poziomie 53,9 pkt (wobec 53,7 pkt w czerwcu), w chińskim sektorze przemysłowym, wyniósł w lipcu 50,6 pkt (wobec 48,6 pkt w czerwcu).
  • Indeks cen żywności na świecie w lipcu 2016 r. spadł o 1,4 proc. r/r (po spadku o 0,9 proc. r/r w czerwcu).
  • Spadają ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie i w Szanghaju. To nie są dobre informacje dla polskiego KGHM.
  • Gospodarka Arabii Saudyjskiej przeżywa kryzys. W poprzednim roku deficyt budżetowy wyniósł ok. 90 mld USD. Wysoki deficyt przewidywany jest także w roku bieżącym. Przyczyną jest utrzymujący się od wielu miesięcy niski poziom cen ropy naftowej. W tej sytuacji realizowany jest program naprawczy, a w jego ramach ograniczane są inwestycje. Masowe zwolnienia z pracy dotyczą w pierwszej kolejności Hindusów.-Studenci Politechniki Białostockiej pracują nad innowacyjnym projektem zautomatyzowanego systemu wizji, który pomaga osobom niewidomym. Prawdopodobnie w realizacji tego projektu zyskają silnego mecenasa w postaci oddziału badawczo-rozwojowego Microsoftu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKU OBLIGACJI: KURS MUSI ZOSTAĆ UTRZYMANY

W 2016 obligacje, zwłaszcza na rynkach wschodzących, radzą sobie lepiej niż inne rynki.
- Normalizacja Fed kluczem dla wysokorentownych obligacji.
- Program QE ECB może być kontynuowany przez pewien czas.
- Obligacje rynków wschodzących będą wspierane przez ogólną kontynuację status quo.

Ten rok może zostać zapamiętany jako okres świetnych wyników obligacji – zwłaszcza na rynkach wschodzących, które od początku roku zyskały 16%.

Czy możemy jednak spodziewać się kontynuacji tego trendu, czy może za kilka miesięcy sytuacja na tym rynku pogorszy się? Spróbujemy opisać różne scenariusze i czynniki, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę w nadchodzących miesiącach.

Rezerwa Federalna (Fed) w centrum uwagi

Fed jest kluczowym czynnikiem, ponieważ może on błyskawicznie osłabić apetyt na obligacje rynków wschodzących (całą klasę tych aktywów).

Mimo że rynki zaczęły wliczać w ceny wyższe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych we wrześniu, to istnieje ogólne przekonanie, że Fed zachowa ostrożność i będzie oceniać warunki determinujące cykl podwyżek stóp w USA krok po kroku.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że obecne nastroje wokół gospodarki USA są pozytywne, ale należy także pamiętać, że wątpliwe jest, aby inflacja silnie przyspieszyła z obecnych niskich poziomów, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że od lipca spadają ceny surowców, pociągnięte w dół przez niższe notowania ropy naftowej.

Ropa naftowa

Od odbicia w kierunku 50 USD za baryłkę, notowania ropy ponownie zaczęły spadać i obecnie znajdują się lekko poniżej 40 USD. Przy takim poziomie, notowania ropy ponownie zaczną spowalniać globalną inflację, co jest istotnym problemem dla banków centralnych, których celem jest uniknięcie deflacji.

Kolejnym negatywem związanym z niższymi cenami ropy są zawirowania, które mogą nasilić się wśród spółek działających w sektorze energetycznym. Było to istotnym czynnikiem, który osłabił giełdy w styczniu i lutym – jeśli notowania ropy nie wrócą do “bardziej normalnych” poziomów blisko 60 USD za baryłkę, regiony silnie zależne od cen surowca, takie jak Rosja i kraje z Zatoki Perskiej, będą zmuszone do restrukturyzacji swoich gospodarek, aby skutecznie zmierzyć się z nową rzeczywistością.

W takim przypadku, obligacje z tych wschodzących gospodarek powinny być oceniane z większą rozwagą. Należy przy tym dodać, że inne gospodarki wschodzące mogą zostać wsparte niższymi cenami ropy – przede wszystkim Indie i Chiny.

Ogólnie rzecz biorąc, niskie ceny ropy naftowej ograniczają potencjał zwyżek rentowności kluczowych globalnych obligacji, co oznacza, że atrakcyjniejsze stają się bardziej ryzykowne klasy obligacji, wysokorentowne obligacje korporacyjne oraz obligacje rynków wschodzących.

Wynika to z tego, że wyższa rentowność związana z wyższym ryzykiem jest atrakcyjna w porównaniu do zwrotów z innych aktywów.

Europejski Bank Centralny (ECB) i obligacje rynków wschodzących

ECB jest kolejnym bankiem, który w pewnym momencie zacznie ograniczać swój program luzowania ilościowego (QE). Należy jednak pamiętać, że bank niepokoi się obecnie wynikiem referendum w sprawie Brexitu, zawirowaniami natury politycznej w strefie euro, problemami europejskich banków oraz niską inflację.

Prezes ECB Mario Draghi będzie chciał prowadzić bezpieczną politykę, co oznacza utrzymanie akomodacyjnego podejścia jeszcze przez dłuższy czas. Ryzyko związane z nasileniem się problemów w strefie euro, które mogą nawet zakwestionować jej strukturę, jest w oczach ECB wyższe niż potencjalne problemy wynikające z “powiększania się bańki,” będącej wynikiem akomodacyjnych działań banku.

ECB może coraz silniej kierować się w stronę pomysłu obejmującego tak zwane “pieniądze z helikoptera”, ponieważ taki program może przynieść większe realne korzyści dla gospodarki niż ciągłe skupowanie obligacji rządowych, którego pozytywny wpływ na banki okazuje się ograniczony.

Gdy ECB przekroczył cienką czerwoną linię, rozpoczynając skup obligacji korporacyjnych, otworzył także furtkę do kupna innych aktywów – takich jak akcje. Być może, gdyby zaistniała taka potrzeba, ECB mógłby także zdecydować się na takie dodatkowe zakupy.

Ogólnie rzecz biorąc, ECB powinien utrzymać swoje obecne nastawienie jeszcze przez dłuższy czas – a należy podkreślić, że QE to jedna z najbardziej skutecznych metod na odpływ gotówki poza strefę euro. Właśnie dlatego obligacje gospodarek wschodzących były jak dotąd ulubioną klasą aktywów dla inwestorów.

Atrakcyjne status quo

Podsumowując, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli w globalnej gospodarce utrzymają się niskie ceny ropy naftowej, wzrost PKB pozostanie stłumiony a banki centralne będą kontynuować swoje działania stymulujące, to korzystać z tego będą obligacje rynków wschodzących oraz inne wysokorentowne obligacje.

Kluczowe w tym scenariuszu jest to, aby czynniki ryzyka pozostały na obecnych poziomach: ceny ropy nie mogą spaść zbyt nisko, banki centralne nie mogą zbyt silnie zmienić swojego nastawienia na jastrzębie, wzrost gospodarczy i inflacja nie mogą zbyt silnie przyspieszyć a wahania na rynkach muszą pozostać na umiarkowanych poziomach.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, to bardziej ryzykowane klasy obligacji powinny kontynuować swój pozytywny trend.

SIMON FASDAL, dyrektor ds. handlu instrumentami dłużnymi

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: