eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 32/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 32/2016

2016-08-13 21:20

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 31/2016

  • Spotkanie przywódców Rosji i Turcji. Po trudnym okresie w stosunkach między Rosją i Turcją (Turcy zestrzelili rosyjski bombowiec) doszło do spotkania prezydentów Rosji i Turcji, W. Putina i R. T. Erdogana. Prezydenci ustalili program działań zmierzających do odbudowy dobrych stosunków politycznych i gospodarczych między obu krajami. Zapowiedziano stopniową redukcję sankcji (w tym wznowienie importu tureckiej żywności do Rosji) i powrót do prac nad wspólnymi projektami energetycznymi.
  • Chińska gospodarka pod obserwacją. Najniższe od 25 lat tempo chińskiego wzrostu gospodarczego powoduje, że lipiec to kolejny miesiąc (już 21) spadku importu oraz wzrostu eksportu (w 12 spośród 13 ostatnich miesięcy był spadek). W konsekwencji od początku roku Chiny notują rekordowo wysoką nadwyżkę handlową (najwyższą od początku roku).
  • Spadek światowych cen żywności. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) indeks cen żywności na świecie w lipcu 2016 r. spadł o 1,4 proc. r/r (w czerwcu spadek wyniósł 0,9 proc. r/r).
  • Stany Zjednoczone przed wyborami prezydenckimi. Kandydat Republikanów Donald Trump przedstawił główne elementy jego programy gospodarczego. Zapowiedział obniżkę podatków dochodowych dla wszystkich obywateli, znaczną obniżkę podatków od korporacji i eliminację luk i ulg podatkowych korzystnych dla najbogatszych. Zapowiedział też likwidację obciążeń podatkowych dla sektora opartego na węglu.
  • Ofensywa energetyczna Rosji. Prezydent Rosji W. Putin zapowiedział omawianie nowych projektów energetycznych i transportowych w regionie Morza Kaspijskiego z przywódcami Azerbejdżanu i Iranu. -Prezydent Turcji R. T. Erdogan zapowiedział też gotowość do realizacji projektu gazociągu Turecki Potok.
  • Kuwejt miał w 2015 roku deficyt budżetowy. To pierwszy od 16 lat taki przypadek. To konsekwencja niskiego poziomu cen ropy i gazu. Ubiegłoroczny deficyt budżetowy wyniósł ok. 14 mld USD. Warto dodać, że dochody budżetu spadły o 45 proc. r/r, a wydatki - o 15 proc. r/r, a 89proc. dochodów to wpływu ze sprzedaży ropy naftowej. Władze państwa ratując budżet podjęły decyzje o emisji obligacji oraz podwyżki cen benzyny na stacjach (wzrosły nawet o 83 proc.). Wzrosły ceny wody i energii elektrycznej.
  • Wzrost cen ropy i miedzi. Cena ropy Brent w kontraktach na X 2016 na londyńskiej giełdzie (ICE Futures) wynosiła ponad 46 USD za baryłkę. Pojawiły się spekulacje o możliwym ograniczeniu wydobycia przez kraje OPEC. Ceny miedzi na londyńskiej giełdzie wzrosły do 4.850,50 USD za tonę.
  • Według MFW gospodarka ukraińska nie poradzi sobie bez kolejnej transzy pomocy finansowej. Fundusz odłożył do września przyznanie kolejnego wsparcia finansowego
  • Kolejny problem Volkswagena. Szacuje się, że nawet 100 milionów aut na świecie ma usterkę zabezpieczeń w systemach zamykania i otwierania drzwi. Dotyczy to Volkswagen, Audi, Seat i Skoda. Problem dotyczy też Citroena (modele Nemo i Jupiter), Peugeota (model 207), Renault (Clio, Twingo), Fiata (Punto, Panda), Opla (Astra, Corsa), Nissana (Qashqai) i Forda (Ka).
  • Rząd Australii zablokował przejęcie największej sieci energetycznej w kraju przez Chińczyków. Argumentuje to troską o bezpieczeństwo narodowe
  • Francja podpisała kontrakt z Kuwejtem na sprzedaż do tego kraju 30 wielozadaniowych śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbus Helicopters. Wartość kontraktu szacuje się na ponad 1 mld euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PODSUMOWANIE TYGODNIA (giełdy-akcje, rynki walutowe, rynek ropy, rynek metali szlachetnych)

Bieżący tydzień nie obfitował w publikacje ważnych danych makroekonomicznych, jednak przyniósł sporo zmian na rynku walutowym oraz giełdowym. Spadek awersji do ryzyka przełożył się na coraz większe wzrosty na giełdach oraz powrót kapitału do krajów rozwijających się.

Na rynku walutowym doszło do dalszego umocnienie się polskiego złotego względem najważniejszych walut. W poniedziałek, zaraz po otwarciu rynku, za euro należało zapłacić 4.27 złotego, teraz jest to o 2 grosze mniej. Niewątpliwie poprawa nastrojów na rynku globalnym pozytywnie wpływa na waluty krajów rozwijających się, do których zalicza się polski złoty. Dzisiejszego poranka poznaliśmy najnowsze dane PKB za drugi kwartał 2016 roku. W ujęciu kwartalnym wzrost gospodarczy wypadł na poziomie 0.9% k/k, konsensus ekonomistów zakładał minimalnie lepszy wynik na poziomie 1.0% k/k. Powyższe dane nie wpłynęły negatywnie na notowania polskiej waluty.

Kolejnym rynkiem wartym uwagi jest rynek ropy naftowej. Ostatnie informacje napływające na rynek czarnego złota nie są zbyt optymistyczne dla wzrostu notowań. Środowe publikacje danych odnośnie zapasów paliw były mieszane. Zmalały zapasy benzyny i destylatów, ale urosły czystego surowca. Jednak najważniejszą wiadomością było podanie przez kraje OPEC informacji o zwiększonym wydobyciu ropy naftowej do 33,4 miliona baryłek dziennie. Sprawia to, że w krótkim terminie w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia ze sporą nadpodażą tego surowca. Jest to czynnik dławiący mocny wzrost ceny ropy naftowej. Pomimo tego, w długim terminie możemy spodziewać się dalszego spadku produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych, co powinno przełożyć się na powolny wzrost notowań tego surowca. Według U.S. Energy Information Administration przy cenach poniżej 60 USD za baryłkę producenci wydobywający ropę metodą łupkową dopłacają do interesu.

Przenosząc się na rynek metali szlachetnych warto podkreślić, że wczoraj został opublikowany najnowszy raport o rynku złota za II kwartał 2016 roku sporządzony przez World Gold Council. Wzrost popytu inwestycyjnego wyniósł 155% r/r. Większość popytu było zgłaszane przez fundusze ETF, które są zobligowane do nabywania fizycznego złota za nowy kapitał. Ogólna podaż złota w drugim kwartale 2016 wzrosła o 16%, jednak popyt wzrósł o 22%. Przyszły deficyt złota powinien przełożyć się na mocny wzrost jego ceny. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że cena złota w ujęciu dolarowym od początku roku wzrosła już o 300$. Na przestrzeni ostatnich 44 lat tylko raz udało się osiągnąć lepszy rezultat.

Na rynku akcyjnym w Stanach Zjednoczonych trwa niepohamowany optymizm, który w czwartek przyniósł aż trzy historyczne rekordy. Dow Jones Industrial, Nasdaq Composite i S&P 500 jednocześnie znalazły się na swoich maksimach. Z takim zjawiskiem nie mieliśmy do czynienia od 1999 roku. Polski indeks WIG 20 również nie oparł się sile kupujących, a jego kapitalizacja w tym tygodniu wzrosła o ponad 2%.

Jednak to nie koniec emocji, ponieważ dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest bogatszy niż w całym mijającym tygodniu. O godzinie 14:00 poznamy bilans płatniczy oraz wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Po południu wszyscy będą spoglądać na publikację najnowszych wyników sprzedaży detalicznej w USA, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 0,4 %. Każdy wynik poniżej prognozy będzie postrzegany bardzo negatywnie, ponieważ potwierdzi tylko dalsze spowolnienie w gospodarce amerykańskiej.

Mateusz Groszek, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: