eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek private equity w Europie Środkowej V 2016

Rynek private equity w Europie Środkowej V 2016

2016-05-18 12:13

Przeczytaj także: Private equity: indeks optymizmu z najwyższym wzrostem od 17 lat


Co ciekawe, w porównaniu do września 2015 r. znacząco spadł odsetek ankietowanych, którzy wierzą w zwiększenie dostępności finansowania dłużnego (spadek z poziomu 53 proc. do 14 proc.).
Siedmiu na dziesięciu respondentów uważa, że finansowanie dłużne pozostanie na niezmienionym poziomie. Przedstawiciele funduszy Private Equity zdają sobie sprawę, że raczej nie należy się spodziewać dalszego obniżenia stóp procentowych, a banki posiadają kapitał na finansowanie transakcji – tłumaczy Katarzyna Sermanowicz-Giza.

Prawie połowa wszystkich ankietowanych spodziewa się poprawy efektywności swych inwestycji finansowych, a pozostała część uważa, że pozostanie na tym samym poziomie co sześć miesięcy temu. Tylko 3 proc. przewiduje spadek.

W tej edycji badania przedstawiciele rynku Private Equity byli pytani, czy zwracają uwagę i na dojrzałość cyfrową przedsiębiorstwa, którego kupnem są zainteresowani (dojrzałość cyfrowa oznacza rodzaj i zakres cyfrowego rozwoju przedsiębiorstwa, jak również używane przez niego kanały oraz technologie). Jak się okazuje, 43 proc. zwraca uwagę na aspekt cyfrowy, ale nie ma w tym obszarze wypracowanego i konsekwentnego podejścia. Z kolei jedna trzecia robi to w sposób doraźny i dopiero wtedy, gdy inne obszary biznesowe zostały wzięte pod uwagę.
Region Europy Środkowej i Wschodniej pozostaje obszarem oferującym inwestorom Private Equity szerokie możliwości inwestycyjne. Fakt ten nie zmienia się od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Optymizm reprezentantów tego rynku, ich otwartość na nowe inwestycje, jak również dobre wskaźniki gospodarcze zwiastują, że w ciągu kolejnych miesięcy możemy być świadkami interesujących transakcji – podsumowuje Mark Jung.

Informacja o raporcie


Wyniki 27. edycji regionalnego badania Deloitte pt. „Rebounding confidence drives mid-market” z cyklu „Central Europe Private Equity Confidence Survey” stanowią wnioski z ankiety skierowanej do inwestorów Private Equity, działających w krajach Europy Środkowej. Badanie ukazuje się cyklicznie dwa razy w roku (wiosna oraz jesień) począwszy od 2003 r. Przeprowadzona ankieta miała na celu zbadanie nastrojów i oczekiwań funduszy PE odnośnie m.in: rynku transakcyjnego, spodziewanych parametrów transakcyjnych oraz aktywności w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Indeks optymizmu jest średnią z 7 indeksów uzyskanych z pierwszych 7 pytań ankietowych. Wskaźnik przedstawia zmianę odczuć pozytywnych w stosunku do łącznej liczy odpowiedzi pozytywnych i negatywnych (odpowiedzi neutralnie nie były brane pod uwagę) w porównaniu do pierwszej edycji badania z wiosny 2003 r. Im wskaźnik wyższy, tym większy optymizm przedstawicieli funduszy.



poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: