eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca na wakacje: TOP 10 stanowisk

Praca na wakacje: TOP 10 stanowisk

2015-06-11 11:49

Praca na wakacje: TOP 10 stanowisk

Rusza boom na pracę wakacyjną © milanmarkovic78 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ruszył boom na prace sezonowe. Urlopy i zwiększony ruch w branżach takich jak gastronomia czy hotelarstwo to szansa dla osób chcących dorobić w miesiącach wakacyjnych. Work Service przygotował zestawienie dziesięciu najpopularniejszych prac tymczasowych – zarobki sięgają nawet 15 złotych za godzinę.
Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić ze wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. – Praca tymczasowa na wakacje to pozytywne zjawisko, które przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, ale także w perspektywie całego roku. W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego – dodaje Tomasz Hanczarek.

Najwięcej pracowników potrzebują branże i usługi typu HORECA, czyli te związane z gastronomią i hotelarstwem. Duże zapotrzebowanie dotyczy także sektora rolniczego oraz pracowników biurowych.

Średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy. Według danych Work Service, najwięcej mogą zarobić pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę otrzyma również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę. Opiekunka do dzieci może liczyć na ok. 10 zł na godzinę. Poniżej tej kwoty zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie. Na przedostatnim miejscu zestawienia znalazł się kelner, który otrzyma niespełna 9 zł. Zestawienie zamyka pomoc kuchenna ze średnim zarobkiem rzędu 8 zł za godzinę. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre z wymienionych prac wiążą się z dodatkowymi bonusami (np. napiwkami).

Charakter wykonywanego zajęcia związany jest z okresem, na jaki zatrudniany jest pracownik. Możemy wybrać zarówno kilkudniowe zatrudnienie, jak i pracę trwającą nawet całe wakacje.
Mogą być to klasyczne prace dorywcze, trwające kilka dni, ale można znaleźć także szereg ofert pracy na zastępstwo np. w biurze, które będą wymagały pełnej dyspozycyjności przez dłuższy okres czasu. Taka praca jest szansą nie tylko na większe zarobki, ale także okazją do zdobycia nowych kwalifikacji i zaprezentowania się pracodawcy z dobrej strony. Często owocuje ona stałym zatrudnieniem. Jednak bez względu na czas pracy i formę zatrudnienia należy przed podjęciem współpracy podpisać umowę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych ewentualnych rozczarowań – podsumowuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Prace wakacyjne - Top10

Najwięcej zarobimy jako pomoc biurowa - średnio 14,9 zł brutto za godzinę pracy


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: