eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca za granicą: gdzie i jakie zarobki?

Praca za granicą: gdzie i jakie zarobki?

2021-02-03 10:59

Praca za granicą: gdzie i jakie zarobki?

Gdzie praca za granicą w czasie pandemii? © Michail Petrov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Praca za granicą ciągle budzi wśród Polaków duże zainteresowanie, więc wielu z nas powinny ucieszyć wieści napływające z najnowszego raportu europa.jobs. Wynika z niego, że aż 60% zagranicznych pracodawców gotowych jest zatrudniać nas długoterminowo, a 40% oferuje nam pracę tymczasową, sezonową i dorywczą. Średnia stawka godzinowa brutto to 15,06 EUR. Wśród krajów, do których Polacy wyjeżdżają najchętniej, prym niezmiennie wiodą Niemcy.

Przeczytaj także: Praca w Holandii, czyli jak imigranci ratują Niderlandy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na jakie zarobki w pracy za granicą można liczyć?
  • Jakie nowości i udogodnienia dla pracodawców i pracowników pojawiły się w związku z pandemią?
  • Czy zagraniczni pracodawcy oferują Polakom pracę na stałe?


Przed nami rezultaty raportu “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej”. Podstawą opracowania był przegląd ofert pracy, które pojawiły się w minionym roku na łamach portalu europa.jobs. Ich analiza pokazała, że zapotrzebowanie zagranicznych pracodawców na personel z Polski mimo chwilowego przestoju wraca na stały, wysoki poziom, co dodatkowo potwierdzają specjaliści. W raporcie postawione zostały również hipotezy na temat nadchodzących miesięcy w pracy tymczasowej.

Zarobki w pracy za granicą


W 2020 roku średnia stawka godzinowa średnio wynosiła 15,06 EUR brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie to ok. 2 785 EUR brutto. Poziom zarobków nieco się zmienił w porównaniu do poprzedniego roku, lecz w dalszym ciągu wyjazd do pracy za granicę oznacza kilkukrotnie wyższe zarobki. Liderem wśród oferowanych zarobków jest Szwajcaria z średnią stawką - 29,65 EUR za godzinę brutto. Nieco mniej, ale wciąż sporo można zarobić w Irlandii - nawet 15,65 EUR za godzinę brutto.

Jak wygląda sytuacja w najpopularniejszych krajach wśród naszych rodaków? W Niemczech średnia stawka godzinowa wynosi - 12,85 EUR za godzinę brutto, w Holandii - 10,25 EUR za godzinę brutto, a we Francji - 11,35 EUR za godzinę netto. Wysokie stawki oferowane są także w Austrii - 13,45 EUR za godzinę brutto oraz w Belgii - 15,25 EUR za godzinę brutto.

Pandemia i czasowe zamknięcie granic


Początek 2020 roku zapowiadał się wyjątkowo dobrze dla branży pracy tymczasowej. W styczniu i lutym można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicę - liczba aplikacji i odsłon serwisu była rekordowa.

Od połowy lutego (czyli od momentu pojawienia się pierwszych powszechnych informacji o koronawirusie za granicą) zainteresowanie zaczęło maleć, co odbiło się na statystykach. Po wprowadzeniu pierwszych obostrzeń w połowie marca odnotowaliśmy 55% spadek w liczbie wysyłanych aplikacji na oferty pracy. Dopiero od połowy kwietnia, po częściowym zniesieniu obostrzeń i pierwszych sygnałach o otwieraniu granic, zainteresowanie pracą za granicą zaczęło rosnąć. Druga fala pandemii, która przypada na jesień, również zostawiła ślad w statystykach. Znów można było prześledzić znaczny spadek ruchu na stronie wraz ze zmniejszeniem liczby aplikacji. Listopad - grudzień był okresem wzrostu, często podyktowany chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Nowości i udogodnienia dla pracodawców i pracowników w związku z pandemią


Zarówno pracodawcy jak i portale ogłoszeniowe, takie jak europa.jobs musiały zmierzyć się z wyzwaniami i dostosować dostarczanie swoich usług do wprowadzanych obostrzeń. Portal europa.jobs w czasie panującej pandemii wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kandydatów oraz pracodawców. Wprowadzono następujące zmiany:
  • możliwość publikacji tzw. pilnych rekrutacji
  • darmowe ogłoszenia dla branży medycznej
  • stworzenie grupy na Facebooku “Praca w czasach pandemii - pomoc dla Polaków w Polsce i za granicą”
  • informowanie na bieżąco o najnowszych obostrzeniach w Polsce i Europie.

Pracodawcy bezpośrednio współpracujący z kandydatami do pracy, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, decydowali się na ułatwienia związane z bezpieczeństwem podejmowania pracy i dojazdów do pracy.
W związku z epidemią wdrożyliśmy szereg działań, które mają chronić naszych pracowników tymczasowych, zarówno tych pracujących już w Holandii, jak i tych, którzy dopiero aplikują do pracy. Ze względu na długi czas oczekiwania na wyniki testów realizowanych w ogólnodostępnych placówkach w Holandii uruchomiliśmy własne centra testowe Covid. Co istotne z powodzeniem prowadzimy zdalną rekrutację pracowników - komentuje Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

Zachód oferuje Polakom pracę na stałe


W 2020 roku w dalszym ciągu utrzymuje się trend na stałą pracę za granicą - 60%. W porównaniu do 2019 roku, procent zatrudnienia na stałe wzrósł o 4 punkty procentowe. Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje praca tymczasowa - 37%.

Sytuacja dosyć mocno się zmieniła, jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Z przewagą, w 48,15% pracodawcy oferują umowę zagraniczną (czyli umowę w kraju zatrudnienia). Umowa o pracę znajduje się na 2 miejscu z wynikiem - 36,70% (gdzie w 2019 był to wynik 56%). Jest to przesłanką zwiększenia zaufania wobec polskich pracowników za granicą, jak również efekt ograniczonej możliwości korzystania z usług agencji pracy z powodu pandemii.

Najpopularniejsze destynacje


Podobnie jak w 2019 roku, liderem destynacji zarobkowych pozostają Niemcy (52,65% w skali wszystkich ofert). Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje Holandia, choć procent ogłoszeń zmalał (z 24% w 2019 r. do 16,65% w 2020 r.). Powodem bez wątpienia jest pandemia i zamknięcie granic. Wjazd do Niemiec był łatwiejszy i przez długi czas niemieckie władze nie zamykały całkiem granic dla polskich pracowników.

Na trzecim miejscu znalazła się Belgia, w porównaniu do 2019 jest znaczny wzrost ofert w tym kraju (ok. 5% w 2019 do 8% w 2020 r.). Belgia również zrezygnowała z całkowitego zamknięcia granic, co przełożyło się na zwiększenie liczby ogłoszeń na europa.jobs.

Natomiast w 2020 r. drastycznie zmalała liczba ofert z Francji. Niestety sytuacja epidemiologiczna w tym kraju spowodowała zmniejszenie napływu emigrantów zarobkowych, w tym z Polski. Procent opublikowanych ogłoszeń z Francji w 2019 r - 7,52%, a w 2020 - ok. 4%. Pandemia oraz wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęły na spadek liczby ogłoszeń z tego kraju (z 1,53% w 2019 r. do 0,9% w 2020 r.).

Co ciekawe - praktycznie dwukrotnie zwiększyła się liczba ofert z Polski, co również zostało spowodowane częściowym zamknięciem granic i tym samym brakiem możliwości nawiązywania współpracy z zagranicznymi kontrahentami (z 1,64% w 2019 r. do 3,1% w 2020 r.).

Najpopularniejsze branże


W 2020 roku na portalu europa.jobs największą liczbę ofert odnotowano w branży budowlanej oraz prace na magazynie (19% oraz 10%). Praca fizyczna, branża produkcyjna oraz motoryzacja zamykają 5 najpopularniejszych branż 2020 roku.

W tych sektorach opublikowano nieco mniej ofert pracy (poniżej 6%): spawalnictwo, opieka/pomoc w domu, elektryka/elektronika, instalacje/montaż/serwis. Nie da się również nie zauważyć jak pandemia przełożyła się na zmianę w funkcjonowaniu niektórych branż. Znacząco zmniejszyła się liczba aplikacji oraz ofert w branży turystycznej i gastronomicznej.

W branży medycznej odnotowano wzrost liczby opublikowanych ofert wraz z liczbą wysłanych aplikacji.

Aplikacje według stanowisk


W 2020 roku Kandydaci najchętniej aplikowali na poniższe stanowiska:

fot. mat. prasowe

Aplikacje według stanowisk

10,23% dotyczyło kompletacji zamówień.


Do rzadziej wybieranych, lecz nadal popularnych stanowisk w 2020 roku należy zaliczyć: operatora wózka widłowego (2,20%), elektryka budowlanego (1,56%), pracownika budowlanego (1,52%) oraz malarza budowlanego (1,44%) oraz spawacza (1,14%).

Warto zauważyć, że stanowisko opiekun osoby starszej w ciągu 2 poprzednich lat znajdowało się w czołówce publikowanych ofert. W 2020 roku liczba aplikacji (i ofert) na stanowisko opiekun osoby starszej widocznie zmalała (1,03%).
Zainteresowanie pracą za granicą nadal jest duże, co widzimy podczas rekrutacji i co wynika także z naszego Barometru Rynku Pracy, czyli badania, które regularnie przeprowadzamy. Zgłaszających się motywuje niestabilna sytuacja na rynku pracy, w szczególności zwolnienia w branżach bezpośrednio dotkniętych restrykcjami i niepewność co do perspektyw zatrudnienia w tych sektorach. Początek roku pokazuje, że ten trend może się utrzymać - komentuje Katarzyna Wachowska, Workservice, Kierownik ds. Rekrutacji Zagranicznych.

O raporcie
Raport “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej” został przygotowany w oparciu o analizę zebranych danych na portalu europa.jobs. Przeanalizowano ponad 28 tysięcy ofert pracy zamieszczonych na portalu przez polskich oraz zagranicznych pracodawców. Celem raportu była analiza trendów dotyczących zatrudnienia poza granicami kraju w roku 2020 oraz przedstawienie zależności pomiędzy liczbą publikowanych ogłoszeń i liczbą aplikacji, a stopniowo wprowadzanymi restrykcjami w Europie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: