eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy: stagnacja trwa

Handel światowy: stagnacja trwa

2015-04-02 12:11

Handel światowy: stagnacja trwa

Trwająca stagnacja światowego handlu spowalnia jego odbudowę © cacaroot - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z raportu “Global trade: What’s cooking?”, przygotowanego przez firmę Euler Hermes, prognozy dla światowego handlu nie przedstawiają się optymistycznie. Wpływ na utrzymującą się stagnację ma zarówno słaby wzrost gospodarczy, jak i niska inflacja. W przypadku Polski pocieszający jest fakt, że – pomimo wspomnianych czynników i rosyjskiego embarga – eksport za cały 2014 r. wzrósł o 5%.

Przeczytaj także: Handel światowy ulega transformacji

Wilfried Verstraete, Prezes Zarządu Euler Hermes, identyfikuje następujące trzy główne przyczyny przedłużającego się spowolnienia w handlu na świecie:
Po pierwsze, wdrożone programy oszczędnościowe doprowadziły do globalnego spadku wydatków publicznych, które historycznie stanowiły istotny komponent wzrostu. Po drugie, zmalał globalny wolumen eksportu i importu, a biorąc po uwagę ich wzajemne powiązania, zjawisko to w wykładniczym (geometrycznym) stopniu wpływa na łańcuchy dostaw, co z kolei prowadzi do dalszego osłabienia światowego wzrostu oraz handlu. Ostatnim i najważniejszym czynnikiem jest to, że wzrost konsumpcji oraz inwestycji prywatnych – stanowiących główne składniki rozwoju handlu – jest co najwyżej skromny. Z tych powodów światowy handel przestał odgrywać rolę motoru globalnego PKB, stając się wobec niego jedynie elementem towarzyszącym.

fot. cacaroot - Fotolia.com

Trwająca stagnacja światowego handlu spowalnia jego odbudowę

Wpływ na utrzymującą się stagnację ma zarówno słaby wzrost gospodarczy, jak i niska inflacja.

Polski handel zagraniczny – wzrost eksportu utrzymuje się dzięki zintensyfikowaniu sprzedaży na dotychczasowe rynki oraz poszukiwaniu nowych


Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes zauważa, iż polski handel zagraniczny także odczuł wpływ tego spowolnienia, ale w mniejszym stopniu niż inne kraje w regionie:
Oceniając polski handel zagraniczny najczęściej zestawia się straty i zyski w eksporcie: zauważa się wpływ rosyjskiego embarga i straty z tego tytułu sięgające w ubiegłym roku 2 mld euro, a jednocześnie podkreśla się, iż pozostałe kierunki – a zwłaszcza intensyfikacja sprzedaży na tradycyjnie główne rynki zachodnioeuropejskie (m.in. żywności oraz mebli), a także poszukiwanie nowych (Afryka, Bliski Wschód) skutkowała wzrostem eksportu za cały 2014 rok o ponad 5%. Bez odpowiedzi pozostanie pytanie, o ile jeszcze większy efekt przyniosłyby działania sprzedażowe polskich firm, gdyby nie wspomniane w naszej analizie czynniki: niski popyt i zbliżanie się do deflacji (spadku cen) na rynkach zachodnioeuropejskich. Dane z początku roku są bardzo dobre – polski eksport wzrósł w styczniu o ponad 5% rok do roku, jednocześnie wyraźnie wolniej rósł import - a to właśnie zestawienie eksportu z pomijanym importem jest kluczowe dla budżetu. Wkład handlu zagranicznego do PKB Polski pozostaje ujemny (od lat za granicą więcej kupujemy, niż sprzedajemy) – spowalnia tempo jego wzrostu o ponad 1%, ale import w dużej części zaspokaja potrzeby inwestycyjne polskich firm.

Handel światowy rośnie 6-krotnie wolniej niż przed kryzysem. Spada także jego rentowność


Euler Hermes prognozuje wzrost w zakresie handlu międzynarodowego na poziomie zaledwie 1,8% w bieżącym roku oraz jedynie 4,5% w 2016 r. – co jest ułamkiem wzrostu handlu globalnego, jaki odnotowywano corocznie w okresie od 2001 r. do 2008 r. (12%). Autorzy raportu przewidują, że dalsza presja na obniżanie cen w samym 2015 r. spowoduje zmniejszenie nominalnej wartości handlu o 560 mld USD, odzwierciedlając trudności związane z poprawą sytuacji rynkowej dotyczącej towarów i usług siedem lat po kryzysie finansowym. Czyhające ryzyko rozwoju „złego cyklu” w międzynarodowej wymianie handlowej jest wciąż bardzo realne: narasta presja w kierunku deflacji, a ceny dla konsumentów są tak niskie, iż marże operacyjne maleją do punktu, w którym firmom trudno jest utrzymać zyskowność prowadzonej sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Wzrost światowego handlu; Wolumen i wartość

Według prognoz, wzrost handlu międzynarodowego w bieżącym roku wyniesie 1,8%

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: