eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zabezpiecz smartfon zanim trafi w obce ręce

Zabezpiecz smartfon zanim trafi w obce ręce

2015-01-22 00:15

Zabezpiecz smartfon zanim trafi w obce ręce

Blokada smartfonu © fot. mat. prasowe

1/3 europejskich użytkowników urządzeń mobilnych udostępnia je swoim bliskim, nie podejmując jednocześnie żadnych kroków w celu zabezpieczenia przechowywanych na nich poufnych informacji. Taka niefrasobliwość może słono kosztować - warto mieć świadomość, że im więcej osób korzysta z urządzenia, tym większe prawdopodobieństwo "spotkania" z cyberprzestępcą.
Dość często osoba, do której należy komputer, smartfon czy tablet, nie jest jedynym użytkownikiem uzyskującym za pomocą tego urządzenia dostęp do sieci. Badania przeprowadzone przez Kaspersky Lab dowodzi, że swoje urządzenia współdzieli niemal jeden na trzech Europejczyków. 29% użytkowników udostępnia swój sprzęt innym osobom dorosłym w gospodarstwie domowym, 4% oddaje go w ręce dzieci, a 1% pożycza go nawet kolegom lub współpracownikom. Podkreślenia wymaga, że powyższe statystyki dotyczą że urządzeń wykorzystywanych do uzyskiwania dostępu do internetu, co praktyce oznacza, że niemal na pewno zapisane na nic zostały cenne dane, np. loginy czy hasła do kont.

Pozostawienie urządzenia przekazywanego innym osobom bez ochrony jest niezwykle niebezpieczne – nie można mieć całkowitej pewności, że inni użytkownicy posiadają wystarczającą wiedzę na temat cyberzagrożeń. Beztroska lub nieświadoma osoba może połknąć przynętę oszusta lub pobrać szkodliwą aplikację. Aż 33% Europejczyków, którzy udostępniają swój komputer, telefon lub tablet innym, nie stosuje żadnych środków bezpieczeństwa, ponieważ „nie dostrzega zagrożeń”. Jedynie 38% użytkowników tworzy kopie zapasowe istotnych danych, zanim udostępni swoje urządzenie innej osobie, 33% zabezpiecza swoje dane za pomocą hasła, a 20% unika przechowywania ważnych danych na współdzielonym sprzęcie.

fot. mat. prasowe

Blokada smartfonu

Jedynie co trzeci internauta zabezpiecza swoje dane za pomocą hasła.


„Udostępnianie komputera lub smartfona innym zwiększa ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem, utraty danych lub kradzieży kont online, dlatego tak ważne jest stosowanie kilku prostych środków bezpieczeństwa: zawsze twórz kopie zapasowe ważnych plików, kasuj informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, wyłączaj automatyczne uzupełnianie formularzy, staraj się kontrolować prawa dostępu użytkownika na urządzeniu i korzystaj z programów, które zapewniają ochronę przed cyberzagrożeniami” – zaleca Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

fot. mat. prasowe

Blokada smartfonu

Jedynie co trzeci internauta zabezpiecza swoje dane za pomocą hasła.


Przykładem rozwiązania zapewniającego bezpieczne korzystanie z internetu na różnych urządzeniach jest Kaspersky Internet Security — multi-device. Produkt ten chroni nawet niedoświadczonych użytkowników na wypadek odwiedzenia potencjalnie niebezpiecznych stron, pobrania szkodliwego oprogramowania oraz wielu innych zagrożeń w systemach Windows, OS X oraz Android. Rozwiązanie wyposażone jest również w aplikację zapewniającą bezpieczne przeglądanie stron internetowych na urządzeniach z systemem Windows Phone oraz iOS.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: