eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konsumpcjonizm w odwrocie? Teraz liczy się współdzielenie

Konsumpcjonizm w odwrocie? Teraz liczy się współdzielenie

2014-08-29 12:47

Konsumpcjonizm w odwrocie? Teraz liczy się współdzielenie

Konsumpcjonizm w odwrocie? © Halfpoint - Fotolia.com

Raport agencji Havas Worldwide „Nowy typ konsumentów i gospodarka oparta na współdzieleniu” wskazuje na zmieniające się trendy w podejściu do konsumpcji – jak się okazuje, Polacy dostrzegają zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego gospodarowania zasobami i stawiają raczej na jakość, a nie ilość posiadanych rzeczy. Przychylnością cieszy się także idea współdzielenia – 73% Polaków jest przekonanych, że upowszechnienie postawy współdzielenia uczyniłoby społeczeństwo lepszym.

Przeczytaj także: Internet mobilny: po jakie treści sięgają Polacy?

Kupowanie a gospodarka

Większość Polaków jest zdania, że obecne modele ekonomiczne się nie sprawdzają – przekonaniu takiemu towarzyszy jednak świadomość, że konsumpcja ma związek z miejscami pracy i stabilnością ekonomiczną. Aż trzy czwarte badanych w naszym kraju obawia się, że zmniejszenie konsumpcji będzie miało fatalne skutki dla rynku pracy, a blisko 70% kupowanie produktów postrzega jako swój patriotyczny obowiązek, którego wypełnienie wzmacnia krajową gospodarkę.

Liczy się jakość

Raport pokazuje, że klucz do rozwiązania problemu respondenci dostrzegają w bardziej inteligentnej konsumpcji, oznaczającej stawianie na jakość nabywanych produktów, a nie ich ilość – takie zdanie podziela 88% badanych z próby globalnej i 82% respondentów z Polski. Lepsza konsumpcja to dla 97% Polaków nabywanie wyłącznie tych rzeczy, których naprawdę potrzebują, z kolei 80% badanych uważa, że najważniejszymi wskaźnikami lepszej konsumpcji są jakość i trwałość produktów. Postrzeganie jakości produktu przez badanych ma też bezpośrednie powiązanie z zaufaniem do producenta i wartości reprezentowanych przez daną markę.

Powody niechęci wobec nadmiernego konsumpcjonizmu są zróżnicowane – mogą mieć wymiar zarówno społeczny, jak i osobisty. 52% polskich respondentów przyznaje, że doskonale może się obejść bez większości posiadanych rzeczy, natomiast aż 75% ogółu badanych szanuje i podziwia osoby, które dążą do ograniczenia konsumpcji.

fot. Halfpoint - Fotolia.com

Konsumpcjonizm w odwrocie?

Polacy dostrzegają zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego gospodarowania zasobami i stawiają raczej na jakość, a nie ilość posiadanych rzeczy.


Z raportu wynika również, że kupowanie rzeczy używanych nie uchodzi za coś wstydliwego – tylko jeden na pięciu respondentów twierdzi, że nie lubi kupowania towarów z drugiej ręki. Wskazywane korzyści z takich zakupów to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też względy społeczne, jak ochrona środowiska czy zwyczajnie sentyment do rzeczy z „historią”.

Inteligentna konsumpcja to również nabywanie produktów od miejscowych wytwórców w celu wspierania lokalnej społeczności – 61% ogółu badanych woli kupować bezpośrednio od indywidualnego producenta zamiast w sklepie czy w centrum handlowym.

Współdzielenie zamiast posiadania

Dwie trzecie respondentów z próby globalnej uważa, że społeczeństwo byłoby zamożniejsze, gdyby ludzie w większym stopniu stawiali na współużytkowanie, a w mniejszym − na posiadanie. W Polsce z tym stwierdzeniem zgadza się aż 82% badanych. Koncepcja współdzielenia zyskuje coraz większą popularność u przedstawicieli wszystkich pokoleń, chociaż najważniejszą rolę w eksperymentowaniu z formami współdzielenia i współużytkowania produktów odgrywa generacja osób w wieku od 16 do 34 lat. Do stwierdzenia, że społeczeństwo byłoby lepsze, gdyby ludzie w większym stopniu stawiali na współużytkowanie, przychyla się 73% ogółu badanych. Atrakcyjność współdzielenia według respondentów w Polsce to dla 75% przede wszystkim oszczędność pieniędzy, poczucie aktywności i własnej użyteczności (54% badanych), ale również możliwość poznania nowych ludzi (58%) czy doświadczenie czegoś nowego (50%).

Podkreślany w raporcie aspekt współdzielenia jest przejawem coraz wyraźniej widocznej postawy zrównoważonej. Współdzielenie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ponowne wykorzystanie dóbr, bycie bardziej przyjaznym planecie i wyrównywanie szans społecznych. Kształtuje także nowy model „ekonomii w sam raz”. Współdzielenie, współużytkowanie przeciwstawiają się ekonomii gromadzenia i nadmiernej konsumpcji, z którymi sami konsumenci czują się coraz mniej komfortowo. Biznes nie może przejść obok tego obojętnie, jeśli myśli o swoim rozwoju w perspektywie długofalowej – komentuje wyniki badań Mirella Panek-Owsińska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: