eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Marketing mobilny w Australii

Marketing mobilny w Australii

2005-10-09 15:11

Marketing mobilny w Australii bardzo mocno rozwinął się w ostatnich latach w związku ze wzrostem zainteresowania telefonami komórkowymi i usługami bezprzewodowymi w całym kraju. Około 82 procent Australijczyków posiada telefon komórkowy. To duży potencjał dla rozwoju strategii marketingu mobilnego. Wygenerował on od około 4 miliardów dolarów w 1998 r. do prawie 15 miliardów dolarów w 2004 r. zysku. Analitycy z branży przepowiadają dalszy wzrost dochodów w sektorze marketingu mobilnego do 2007 roku.

Przeczytaj także: Igrzyska olimpijskie w marketingu: 5 złotych medali

Australijczycy i telefony komórkowe

W 2001 roku firma Morgan Research przeprowadziła badania, według których 70 proc. Australijczyków posiada własny telefon komórkowy lub ma do niego dostęp. Natomiast gazeta „The Sydney Morning Herald” poinformowała, że w sierpniu 2004 r. liczba ta wzrosła do 82 proc., co daje ponad 16 milionów osób korzystających z 15,4 miliona komórek w całym kraju. Ponadto Australia znajduje się na trzecim miejscu w świecie pod względem ilości wysyłanych SMS-ów. Z 94 proc. przeczytanych (!) SMS-ów marketingowych oraz 24 proc. przesłanymi dalej do przyjaciół (wg www.enpocket.com), rynek marketingu mobilnego wydaje się być ogromną szansą dla przedsiębiorstw, które chcą promować i sprzedawać swoje produkty i usługi. Opracowania naukowe oraz publikacje firmowe, które do celów tego artykułu przeanalizowałem, przedstawiają duże zróżnicowanie w kampaniach marketingowych wykorzystujących usługi mobilne. Jednym firmom się powiodło, innym nie. Bardzo łatwo jest wpaść w zachwyt po przeanalizowaniu tych zawrotnych statystyk i uwierzyć, że „też tak musimy w firmie zrobić” wykorzystując marketing mobilny, bez brania pod uwagę innych opcji i praw rządzących przedsiębiorstwem.

Strategie marketingu mobilnego

Dla firmy iTouch Australia mobilny marketing to „komplet produktów dostarczających firmom możliwości na prowadzenie przekazu marketingowego w przestrzeni mobilnej oraz umieszczenie swojej marki wprost w kieszeni konsumenta”. Ze strategii marketingu mobilnego korzystają przede wszystkim agencje reklamowe, wydawnictwa, stacje radiowe, stacje telewizyjne, „marki młodzieżowe” (np. ubrania) i firmy, które chcą stworzyć programy lojalnościowe i zbudować bazę danych użytkowników komórek.

Jeśli strategie są ostrożnie wprowadzane i dobrze przygotowane, dają znaczny zwrot z inwestycji. Wśród tych korzyści należy wymienić interaktywność i rozrywkę dla klientów, dostęp do klienta 24 h dziennie, szybkość dotarcia do targetu, skuteczność przy relatywnie niskiej cenie, wysoki poziom zwrotów, wsparcie dla logo i produktów, lojalność konsumentów i wzrost dochodów ze sprzedaży. W jaki sposób firmy osiągają te korzyści? Jakie produkty i usługi są promowane w ten sposób, że dostarczają firmom, jak iTouch, wysokie dochody?

Jednym z ostatnich produktów oferowanych przez Kerryn Marlow and Associates jest koncepcja „mobilnych magazynów”. W skrócie jest to sposób na łączenie pewnych usług i strategii w jeden produkt marketingowy, powiązany z wysyłaniem do użytkowników komórek promocyjnych zdjęć, plików video, plików dźwiękowych, tekstowych oraz kuponów rabatowych. Mobilne magazyny są najczęściej stosowane w przypadku wprowadzania nowych produktów, publikacji specjalistycznych, promocji w dyskotekach, nowych samochodów czy wycieczek wakacyjnych.

Australijska firma Plus One oferuje obecnie swoim klientom tzw. Mobi-tickets (mobilne bilety). Plus One opisuje swój produkt jako „unikalny bilet z kodem kreskowym dla telefonów komórkowych”. Mobi-ticket jest odczytywany przez proste skanowanie wyświetlacza telefonu komórkowego za pomocą zwykłego skanera kodów kresowych. Ta ekscytująca nowa technologia oferuje wiele korzyści: wzrost sprzedaży np. miejsc w kinie (wyprzedaż do ostatniej chwili), natychmiastowe dostarczenie biletu konsumentowi, redukcja kosztów dystrybucji (wytworzenie Mobi-ticketa jest tańsze niż wydrukowanie i dystrybucja papierowych biletów), zmniejszenie liczby oszustw (Mobi-ticket nie może zostać tak łatwo powielony jak bilet papierowy), wygoda dla konsumentów (nie trzeba stać w kolejce za papierowymi biletami); zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ przypadkowo skasowany bilet można przywrócić bez wysiłku; gwarancja dostarczenia – klienci nie muszą się obawiać, że bilet zaginie gdzieś po drodze, albo zostanie dostarczony za późno. Mobi-tickety mogą być wysyłane na prawie każdy telefon komórkowy. Nawet starsze modele telefonów, które nie posiadają wsparcia dla obrazków, zachowają bilet jako formę numeru z kodu kreskowego.

Case studie

Jest wiele przykładów sukcesu w prowadzeniu strategii marketingu mobilnego na całym świecie. Oczywiście jest też wiele przykładów nietrafionych kampanii, z których można się tak samo wiele nauczyć jak z tych zakończonych sukcesem. Firma Enpocket, zajmująca się mediami mobilnymi, dostarcza usługi marketingowe dla firm już od lat. Poniżej przedstawiam przykład jednej z kampanii Enpocket zakończonej sukcesem.

 

1 2

następna

oprac. : Jeff Osborn / e-Fakty e-Fakty

Więcej na ten temat: marketing mobilny, marketing
Zanim zjedzą Cię nerwy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: