eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego chcą polscy eksporterzy?

Czego chcą polscy eksporterzy?

2014-07-21 10:10

Czego chcą polscy eksporterzy?

Polscy eksporterzy © tashatuvango - Fotolia.com

Jak wynika z badań Bibby MSP Index, mali i średni eksporterzy w Polsce oczekują od partnerów informacji na temat prawa czy zwyczajów handlowych obowiązujących na rynkach zagranicznych. Szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o współpracy handlowej z zagranicą jest pomoc w sprawdzeniu wiarygodności i wypłacalności kontrahenta.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

Respondenci w badaniu Bibby MSP Index podkreślają, jak ważne są dla nich informacje na temat prawa i lokalnych zwyczajów handlowych obowiązujących na rynkach zagranicznych. 14,8 proc. badanych przedsiębiorców oczekuje od partnerów wspierających ich w eksporcie informacji na temat rynków, z którymi można handlować, czy targów, na które warto pojechać. Natomiast fachowe wsparcie prawne byłoby impulsem do rozpoczęcia działalności eksportowej dla 12,8 proc. przedsiębiorców. Zaledwie 9,3 proc. badanych twierdzi wprost, że najlepszym motywatorem do rozpoczęcia działalności eksportowej byłoby dla nich korzystne finansowanie.

Jak wynika z raportu „Credit terms: Holding business back”, przygotowanego przez grupę Bibby Financial Services, tradycyjnie istnieją różnice w podejściu do kredytu kupieckiego pomiędzy krajami Europy Północnej i Południowej. Na przykład w Skandynawii, Niemczech i Holandii udzielanie kredytu kupieckiego na okres dłuższy niż 30 dni należy do wyjątków; natomiast w krajach takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania płatności po 90 i więcej dniach są powszechną praktyką. Jedyne wyjaśnienie wydaje się być związane z różnicami kulturowymi: odmiennym poczuciem czasu i pilności spraw.

To proste porównanie pokazuje, jak ważne jest, aby firma przed rozpoczęciem działalności eksportowej poświęciła czas na zapoznanie się z praktykami płatniczymi w danym kraju – w ten sposób będzie mogła dostosować swoje wymagania do lokalnych zwyczajów i uniknie problemów w negocjacjach.

Wsparcie eksportu

W ramach badania Bibby MSP Index zapytano również polskich przedsiębiorców o to, z jakiego rodzaju wsparcia eksportu korzystają. Okazuje się, że najczęściej sprawdzają wiarygodność zagranicznych kontrahentów; 47,5 proc. badanych twierdzi, że wie, czy firma, z którą prowadzi biznes, jest wiarygodnym partnerem. Transakcje eksportowe ubezpiecza 30,6 proc. firm, z kredytu obrotowego wspierającego eksport korzysta 17,5 proc. przedsiębiorców, z faktoringu eksportowego – 7,5 proc., a z innych instrumentów finansowych – 6,9 proc. Wciąż jednak prawie jedna trzecia badanych firm (31,3 proc.) nie stosuje żadnych zabezpieczeń czy form wsparcia swojej działalności eksportowej.

Warto wiedzieć, że faktoring jest już dobrze znany na rynkach, na które najczęściej eksportują polscy przedsiębiorcy, w tym szczególnie na rynkach Unii Europejskiej, gdzie trafia 75 proc. polskiej sprzedaży za granicę. Oznacza to dużą łatwość wejścia faktora w relacje z kontrahentem zagranicznym bez jakiegokolwiek ryzyka dla relacji pomiędzy przedsiębiorcą a jego kontrahentem.

fot. tashatuvango - Fotolia.com

Polscy eksporterzy

Mali i średni eksporterzy w Polsce oczekują od partnerów informacji na temat prawa czy zwyczajów handlowych obowiązujących na rynkach zagranicznych.


Według danych międzynarodowej organizacji Factors Chain International (FCI) dynamika wzrostu faktoringu eksportowego na świecie jest ponad dwukrotnie wyższa niż faktoringu krajowego (14 proc. w porównaniu do 6 proc.). W 2013 roku faktoring eksportowy stanowił 15,5 proc. w całkowitych obrotach faktorów zrzeszonych w FCI. Podobnie kształtuje się sytuacja na rynku polskim. Obroty w faktoringu eksportowym na rynku polskim wzrosły w 2013 o ponad 18 proc. w stosunku do 2012.


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: